Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jakubiskova epopeja

Ak režisér filmu Bathory študuje dejiny zo Svätoplukových čias, tak ako v prípade čachtickej panej, máme sa na čo „tešiť“. Na Slovensko sa valí ďalšia pohroma: Juraj Jakubisko ide nakrútiť film o Svätoplukovi. Filmový tvorca vyhlásil, že študuje historické pramene, navštevuje miesta archeologických vykopávok, diskutuje s odborníkmi na raný stredovek. Režisér chce vraj svetu ukázať, že naši predkovia neboli opice (?) a že Slovania majú slávnu minulosť.

Skreslený „pravdivý" obraz

Jakubisko si podľa vlastných slov uvedomuje obrovskú zodpovednosť za dielo, na ktoré sa podujal. Film sa vraj môže stať učebnicou dejepisu o Veľkej Morave a jej vládcovi. Vzhľadom na to, že pôjde o vôbec prvý náš veľkofilm o Slovanoch a Sväto­plukovi, má Jakubisko pravdu. Pravdu má aj v tom, že jeho podanie histórie môže ovplyvniť vnímanie dejín a osobností s nimi spojenými, najmä u mladej generácie. Umenie už neraz, či už úmyselne, z povrchnosti alebo romantizmu, pretavilo realitu do skreslenej podoby, ktorá sa zafixovala v mysliach ľudí ako pravdivý obraz. Klasic­kým prípadom je napríklad kardinál Richelieu, ktorého spisovateľ Alexander Dumas vyfarbil ako zloducha, prenasledujúceho francúzsku kráľovnú. Zloducha, do ktorého si môže kopnúť každý nahlúply mušketier. Pritom to bol práve Richelieu, ktorý vládol namiesto neschopného kráľa a ktorý systematicky budoval veľké Francúzsko. Aj film s Romy Schneiderovou o krásnej rakúskej cisárovnej Sissi hral na city a so skutočnou podobou tejto panovníčky nemal nič spoločné. Samozrejme, že film chce najmä zaujať, a preto v mnohých sekvenciách nadbieha divákovi. V každom prípade by však nemal falšovať históriu. Keď Mel Gibson načrel do dejín a vytvoril film o škótskom hrdinovi Williamovi Wallaceovi (Statočné srdce) a jeho boji za slobodu svojho národa, vychádzal z historických prameňov. Gibson vyfarbil Škótov ako národ s hrdou históriou, ako nezlomných bojovníkov, bijúcich sa do posledného dychu za svoju nezávislosť. Škótom urobil dobrú službu.

Dočkáme sa slovanských Pompejí?

Aj Jakubisko si vybral pôsobivú tému. Tému, ktorá už dávno volá po sfilmovaní. Vynára sa však otázka, či tento režisér na ňu má. Jeho film o Alžbete Báthoryovej vyvoláva oprávnené pochybnosti, či Jakubisko dokáže oddeliť nánosy účelovej interpretácie a dezinformácie histórie od reality. V prípade Báthoryčky to nedokázal. Keďže istá maďarská banka bola jedným zo štedrých sponzorov veľkofilmu, Jakubisko „pragmaticky" podľahol maďarským historikom a z dokázateľnej vrahyne vyrobil bylinkárku, obeť zadubených poddaných a nenásytného palatína Turza, túžiaceho po jej majetkoch. Spôsob, akým sa to Jakubisko snažil vo filme dokázať, bol v niektorých momentoch až naivne smiešny. Je dokázané, že Báthoryčka pred procesom, z ktorého vyviazla „bez zranení", previedla majetok na svoje deti a Turzovi mohla ďakovať, že dostala iba domáce väzenie. (Žeby stvárnenie Turza v réžii maďarských poradcov vychádzalo najmä z toho, že palatín podporoval slovenskú vzdelanosť?) Ak Jakubisko študuje dejiny z čias Svätoplukových tak, ako ich študoval v prípade čachtickej panej, tak sa máme na čo „tešiť".

(V bytčianskom archíve, kde sú uložené listiny z Báthoryčkinej éry, ho vraj nikto nikdy nevidel.) Dianie okolo sochy kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade, závery spolitizovanej, jednofarebnej komisie „tiežodborníkov" sú iba náznakom toho, ako sú isté kruhy schopné zdehonestovať či zbagatelizovať slovanskú a slovenskú históriu. Slovanstvo bolo tŕňom v oku mnohým vládcom a ich našepkávačom. A o tom, že „slovanofili" už krúžia okolo Juraja Jakubiska, niet pochýb. Slovanská epopej čaká na svoje odhalenie. Dúfajme, že v prípade avizovaného projektu to nebudú skôr slovanské Pompeje. Pravdu by spod stvrdnutej lávy účelových deformácií už asi nevykopal nikto. Radšej verme, že Jakubisko vytvorí film, na ktorý budú všetci Slováci (i Slovania) právom hrdí. Zaslúžili by si to.


Manželia Jakubiskovci už vyprodukovali niekoľko úspešných filmových projektov. Posledný z ich dielne o Alžbete Báthoryovej bol síce najdrahší, ale aj najkontroverznejší. Pobúril serióznych historikov a veľkú časť slovenskej verejnosti. Obavy, že Svätopluk v podaní Jakubiskovcov bude rovnakým historickým a umeleckým paškvilom, sú preto namieste.

Viera Urbanová

Zdroj: EXTRA PLUS, www.extraplus.sk


Súvisiace:

Omyly Juraja Jakubiska
http://www.cez-okno.net/clanok/omyly-juraja-jakubiska

Jakubisko dlží za Bathory. Na súde neuspel
http://dnes.atlas.sk/showbiz/696447/jakubisko-dlzi-za-bathory-na-sude-ne...

Deana a Juraj Jakubiskovci: Ďalšia kauza
http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/668/deana-a-juraj-jakubiskovci-dalsia-ka...


október 21, 2010 23:43 popoludní

 

 

Top