Obrázok používateľa CEZ OKNO
Namiesto nafty geológovia našli... Atlantídu

PRAVDA.RU | Geológovia z Cambridge University objavili v severnej časti Atlantického oceána pod dvojmetrovou vrstvou usadeniny obrovský kus súše, ktorej vek predstavuje pravdepodobne okolo 56 mil. rokov. Vzápätí mnohé masmédiá vyhlásili, že ide o legendárnu Atlantídu, potopenú asi pred 12 tis. rokmi. Všetko sa však ukázalo oveľa zaujímavejšie... Na základe údajov seizmického sondovania severovýchodne od Škótska, ktoré sa uskutočnilo už skôr na území Škótskych a Orkneyských ostrovov naftárskymi spoločnosťami, vedúci skupiny Ross Hartley a jeho kolegovia mapovali podmorský ráz krajiny. Objavili na dne ostrov, plocha ktorého predstavuje približne desať tisíc štvorcových kilometrov. Týčil sa do výšky okolo 600 metrov nad oceánskym dnom a pravdepodobne niekedy tvoril celok s územím dnešného Škótska a siahal až po brehy Nórska.


Pomocou hlbinného vrtu sa podarilo určiť vek skladby pôdy. Odborníci predpokladajú, že sa nad vodu zodvihol približne pred 56 mil. rokmi. Jeho tvorba prebiehala po etapách, počas ktorých ostrov podrástol vždy o 200-400 metrov. No jeho existencia už netrvala tak dlho - len okolo milióna rokov. Avšak za toto obdobie sa na ňom stihli vyformovať riečiská ôsmich riek, hory, rokliny a ďalší ráz krajiny.

V šachtách bol nájdený peľ a fosílne uhlie - ten svedčí o ostrovnom rastlinnom poraste. Na povrchu týchto sedimentov našli skamenené ulity morských živočíchov. Podľa vedcov sa tu primitívne formy morského života objavili v časoch, keď sa ostrov začal ponárať pod vodu. Samozrejme, že to nebolo za jednu noc ako v Platónových legendách o Atlantíde, ale približne za 2,5 miliónov rokov.

Vedcov najviac zaujíma, prečo ostrov vznikol za takú krátku periódu (podľa geologických merítok) a prečo sa tak rýchlo opäť ponoril pod vodu. Ross Hartley predpokladá, že tento objekt mohol mať vulkanický pôvod: mohol vzniknúť napríklad výsledkom uvoľnenia horiacej magmy zo zemských hlbín pod veľkým tlakom. Existuje predpoklad, že práve takto sa vytvorili aj Havajské ostrovy. Pokles na morské dno prebehlo kvôli vytvoreniu zlomu na oceánskej doske alebo postupnému zvetrávaniu pôdy.

Je nutné poznamenať, že Hartleyov ostrov nemusí mať so známou Platónovou Atlantídou nič spoločné. Jej potopenie pod hladinu mora prebehlo približne pred 53,5 mil. rokmi a v tom čase o žiadnej civilizácii na tomto kúsku súše nemôže byť ani reči. To ešte neexistoval ani človek jaskynného typu!


Prvá zmienka o Atlantíde sa vyskytuje v tvorbe starogréckeho filozofa Platóna. S odvolaním sa na staré legendy hovorí o tom, že v polovici X. tisícročia pred naším letopočtom existoval ostrov "presahujúci svojou veľkosťou Líbyu a Áziu dohromady".

Na ostrove vznikla "obdivuhodná ríša čo do rozmeru i moci", v správe ktorej sa nachádzalo celé teritórium Líbye a Egypta a tiež územie Európy po západ súčasného Talianska. Atlanťania však vyhlásili vojnu Aténčanom v snahe zmocniť sa ich územia a tí pri obrane svojej slobody zničili Atlantídu a oslobodili tiež všetky zotročené národy… Napokon sa odohrala globálna katastrofa, ktorá uvrhla Atlantídu do morského pekla.

Povesti hovoria, že "iniciátorom" smrti Atlantídy bol Zeus, rozhorčený správaním Atlanťanov. Zvolal bohov na poradu a tí rozhodli potopiť Atlantídu. Ostrov sa potopil za jeden deň vrátane aténskeho vojska…

No samotné rozprávanie o záhadnej pevnine nemôže byť spoľahlivým vodítkom - Platón nespomína pôvodné pramene, ani odkiaľ vzal tieto údaje. A sám nemohol byť očitým svedkom týchto udalostí, pretože žil omnoho neskôr (428 pred Kr./427 pred Kr. – † 347 pred Kr., pozn. red.). Všetci ostatní antickí historici sa odvolávajú výhradne na Platónovu správu a to bez toho, aby ju podrobili kritickej analýze.

Tiež nie je vylúčené, že máme pred sebou starú legendu, ktorá sa tradovala stáročia a ktorej autorom mohol byť niekto iný než Platón. Napríklad nejaký zamilovaný aténsky námorník, stály hosť prístavných krčiem. V závere mohla vzniknúť situácia keď "jeden klamár tliapal a sto mudrcov uverilo", - dosť častý jav v starovekej (i súčasnej) historickej vede.


Čo sa týka nálezu Hartleyho skupiny - treba si všimnúť, že podobné geologické procesy prebiehali a stále ešte prebiehajú na mnohých miestach našej planéty. Preto bude objavených ešte nemálo "Atlantíd". Ale sotva bude niektorá z nich práve tá, o ktorej písal starogrécky mysliteľ...

Zdroj: http://www.pravda.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
júl 20, 2011 15:40 popoludní

 

 

Top