Obrázok používateľa CEZ OKNO
Avebury

Anglicko je malebná ostrovná krajina s miernym podnebím. Dokáže zaujať aj najnáročnejších domácich, ale predovšetkým zahraničných turistov. Veľký záujem vzbudzovalo toto územie aj pred niekoľkými tisícročiami, v mladšej dobe kamennej, keď sa tu začali usadzovať prvé civilizácie.


Pred štyritisíc rokmi prišli na ostrov za Lamanšský prieplav najskôr Iberovia z Pyrenejského polostrova od Stredozemného mora. Boli to ľudia s tmavou pokožkou a čiernymi vlasmi. Rozumeli už poľnohospodárstvu a začali tam obrábať pôdu. Túžba po poznaní nového sveta lákala ďalších.

Všetky staroveké civilizácie, ktoré tam prichádzali, si už vtedy vysoko vážili kameň a nástroje zhotovené z neho. Ich vzťah ku kameňom sa stupňoval a stal sa uctievanou zložkou ich života. Jednotlivé kultúry zanechávali za sebou pamiatky z tejto kamennej doby, ako sú kamenné monolity, podlhovasté a pyramidálne veľké mohyly, vysoké valy, svätyne, obrazce na svahoch a ďalšie. Za jednou zaujímavou starou pamiatkou z doby kamennej sme sa vybrali počas pobytu v Anglicku, z ktorej sme sa vrátili len pred niekoľkými dňami.

V južnejších oblastiach Anglicka je niekoľko vzácnych starovekých pohanských svätýň. Všetky majú niečo spoločné, ale každá je v ničom aj výnimočná. U nás medzi ľuďmi je najviac známy mysticko-gigantický Stonehenge so svojimi monolitmi. Ten pochádza z obdobia na rozhraní mladšej doby kamennej a bronzovej a bol svätyňou uctievačov Slnka (v predkeltskej a potom aj keltskej spoločnosti). Stonehenge je v súčasnej dobe pre turistov neprístupný a okrem toho je už značne poškodený a vyžaduje si rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Počas pobytu v Anglicku vybrali sme sa za kamennými kruhmi, ktoré sú ešte staršie ako Stonehenge a sú tiež veľmi zaujímavé. Patria k nim kamenné kruhy - Stone Circle v malej anglickej dedinke Avebury.

Avebury leží v severovýchodnej oblasti Wesexu. Pre bližšiu orientáciu je to 150 km severozápadne od Londýna a 35 km severne od mesta Swindon. Po ceste do Avebury sme sa zastavili v okúzľujúcom mestečku Malborough, kde sme obdivovali anglickú stavebnú architektúru, priestranné staré námestie s malými gregoriánskymi obchodíkmi. Zaujal nás aj renesančný kostol anglikánskej cirkvi z 15. storočia. Po krátkom cestovaní naša ďalšia zastávka bola v dedinke Avebury.
Práve v nej sú obrovské kamenné monolity z prekremenného pieskovca, ktoré vytvárajú kamenné kruhy - Stone Circle. Dnes je ich tam 180, ale v dávnej dobe tam bolo až 800 monolitov. Všetky vytvárali až štyri kruhy a celý komplex bol ešte ohraničený kruhovým, niekoľko metrov vysokým valom. Výstavba kruhov s kamennými monolitmi sa časovo umiestňuje do obdobia roku 2500 pred našim letopočtom, čiže do mladšej doby kamennej. Niektorí odborníci tvrdia, že boli postavené už 4 tisíc rokov pred n. l. Predpokladá sa, že v tomto priestranstve bola kedysi mohutná pohanská svätyňa a vykonávali sa v nej náboženské obrady. Slúžila civilizáciám v predkeltskom období, ale pravdepodobne aj Keltom.

Úcta ku kameňom nadobudla vo vedomí ľudí obrovské rozmery a zachovala sa dodnes. Na jej potlačenie nepomohli ani mnohé kresťanské obmedzenia. V 18. storočí poverčiví dedinčania z Avebury značne poškodili mnohé monolity a celú svätyňu a kamene využili na výstavbu svojich príbytkov a hospodárskych zariadení. Aj samotná dedinka sa začala stavebne rozširovať smerom do prostredia svätyne a kamenným monolitom. Chýbajúce kamene boli postupne nahradené umelými stĺpikmi z betónu.

QTVR Stonehenge v Avebury nájdete tu... (rolujte dole a kurzorom vojdite do obrázka; so stlačeným ľavým tlačítkom myši pohybujte v smere prezerania, klávesy CTRL a SHIFT slúžia na odďalovanie a približovanie)

Neďaleko od Avebury v lokalite Silbury Hill je najväčší praveký násyp - mohyla pyramidálneho tvaru. Jeho význam aj napriek rozsiahlym vykopávkam, naďalej ostáva záhadou. Mohyla bola postavená z kriedových kvádrov pravdepodobne v roku 2750 pred našim letopočtom. Mohyla zaberá plochu 2 hektáre a dosahuje výšku 40 metrov.Pri návšteve kamenných kruhov v Avebury nás zaujalo aj pasenie oviec okolo kamenných monolitov a to dodávalo celému okoliu neopísateľné čaro.


Ing. Štefan STAVIARSKY: Kamenné kruhy v Avebury

Zdroj: Korzár

Foto: 1 2 3 4 5 6 7 8


Štítky: 
december 10, 2008 02:11 dopoludnia

 

 

Top