Obrázok používateľa CEZ OKNO
:::film::: HISTÓRIA ZEME

História Zeme je jedným z najambicióznejších dokumentárnych seriálov BBC. Tvorcovia na ňom pracovali 3 roky a investovali doň 3 milióny libier. Nakrúcali ho po celej Zemi - na dne Atlantického oceánu, v kráteri aktívneho vulkánu na Havajských ostrovoch, v Himalájách. Sleduje vedcov, ako postupne odhaľujú tajomstvá našej planéty a ako napokon dokážu vysvetliť ako a prečo sa Zem líši od ostatných planét.


FILM nájdete na tejto adrese

Zdroj: http://osud.biz/


Súvisiace:

BBC Výber
http://www.cez-okno.net/bbc-vyber


Pocestujeme do sveta, kde slnko nikdy nevychádza a kde pôsobí tlak v ekvivalente váhy dvoch slonov, sediacich na našich kolenách – to je dno Atlantického oceánu. Je to iný svet s okolitou teplotou približne nula stupňov Celzia, do ktorého sa čas od času prebíja prúd vriacej tristostupňovej vody. Pozorovaný svet principiálne mení smer bádania vedcov o našej planéte a dopĺňa ho chýbajúcimi elementmi. Jadrom príbehu je hrebeň v strede Atlantického oceánu – obrovská reťaz podvodných vulkánov, rozťahujúca sa po dĺžke Atlantiku a pokračujúca cez ďalšie svetové oceány.

Pohyb plátov Zeme vyvoláva u vedcov otázku, čo je zdrojom tejto sily? Pri hľadaní odpovede História Zeme navštívila najaktívnejší vulkán na svete – Mount Kilanea na Hawaii. Pozrieme sa aj na Island – najväčší vulkanický ostrov na našej planéte, ktorý akoby bol rozdelený na dva. Vo Švédsku uvidíme prácu vedcov pri samej podstate problému. Jaskyňa Kanheri v západnej Indii ponúka nenahraditeľné svedectvá o procesoch vo vnútri Zeme.

Bojujúc s výšku a extrémnym počasím vo výške 8 000 metrov nad morom na vrchole Mount Everestu, britský geológ Mike Searle zozbieral nerasty pre určenie veku formovania Himalájí. Jeho práca predpokladá rast obšírnej horskej reťaze o jeden centimeter ročne. Potvrdzuje to teóriu vzniku Himalájí, ako výsledku stretu Ázie a Indie približne pred 60 miliónmi rokov. Oxfordský geológ Philip England však tvrdí, že to bolo omnoho skôr.

Cestujúc okolo Álp vo Švajčiarsku, cez Karroo v Južnej Afrike a na Barbadose, seriál odhaľuje to, čo v historickom chápaní klímy Zeme bolo v trvalom neporiadku. Po štvorhodinovom prelete nad nevýrazným bielym platom dánsky geológ Niels Gundestrup pristál pri výskumnej stanici v Grónsku, nachádzajúcej sa na poslednom ľadovom zostatku doby ľadovej. Stanica je dočasným domovom tridsiatich vedcov, vŕtajúcich a skúmajúcich ľadový zostatok. Vrty prinášajú na povrch jadro z hĺbky troch kilometrov. Každý centimeter je záznamom z histórie klímy Zeme. Ľadové jadro je staré 250 000 rokov. No aby sme pochopili všetky klimatické zmeny v čase celej histórie Zeme, je nevyhnutné preskúmať letopis horniny, starej bilión rokov.

Kde sa nachádza bod zmien v evolúcii života? Najmä zmiznutie dinosaurov bolo posledným v sérii hromadného vyhynutia, vyvolaného katastrofickou udalosťou. Sama Zem bola hlavnou formovacou silou evolúcie. V Barberton Mountains v Južnej Afrike vedci našli v zbytkoch bahenných usadenín skamenenú baktériu. Vzdialená oblasť západnej Austrálie, ako hovorí miestny geológ Maarten De Witt, je domovom biliónov druhov hmyzu a vzácnych fosílií a stromatolitov.

september 24, 2012 19:35 popoludní

 

 

Top