Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vědci objevili u člověka čtyřvláknovou DNA

Vědci z Cambridge University říkají, že poprvé v lidských buňkách objevili DNA se čtyřmi vlákny. Slavný “molekula života”, která nese náš genetický kód, je obvykle známější jako dvojitá šroubovice. Ale výzkumníci uvedli v časopise Nature Chemistry, že “čtyřnásobná šroubovice” je také přítomna v našich buňkách, a to způsoby, které by se mohly vztahovat k rakovině. Naznačují, že řízení struktur by mohlo vést k novým způsobům boje proti nemocem.


“Existence těchto struktur může být načtena, když má buňka určitý genotyp nebo určitý nefunkční stav,” řekl profesor Shankar Balasubramanian z oddělení chemie na Cambridge.


V únoru je to přesně 60 let co James Watson a Francis Crick vtrhli do hospody vedle jejich laboratoře v Cambridge a oznámili objevení “tajemství života”.
To, co vlastně udělali, by se dalo popsat jako způsob, jak se dva dlouhé chemické řetězce vinou kolem sebe a kódují informační buňky potřebné k vybudování a údržbě našeho těla.

Balasubramanianova skupina řadu let sledovala čtyřvláknovou molekulu, kterou vyrobila ve zkumavce. Nazývá se “G-quadruplex”. Písmeno “G” odkazuje na guanin, jednu ze čtyř chemických složek neboli “základů”, které drží DNA pohromadě a kóduje naši genetickou informaci (ostatní složky jsou adenin, cytosin a thymin).


G-quadruplex se nejspíš tvoří v DNA, kde existuje guanin ve velkém množství.

Prof Balasubramaninan řekl, že existuje klíčový zájem o studium rakoviny, která je obvykle poháněna geny nebo onkogeny, které zmutovaly a zvýšily replikaci DNA.

Pokud je G-quadruplex zapletený do vývoje některých druhů rakoviny, bylo by možné, řekl, vytvořit syntetické molekuly, které obsahují strukturu a blokují proliferaci buněk u kořene nádorů.


Částečný překlad článku ‘Quadruple helix’ DNA seen in human cells
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-21091066

Zdroj: http://www.freepub.cz/


Súvisiace:

DNA
http://www.cez-okno.net/dna

Lidská DNA: Průlomové objevy na počátku 3. tisíciletí!
http://www.cez-okno.net/serial-dna-prulomove-objevy-na-pocatku-3-tisicileti


Sekcie: 
február 17, 2013 16:39 popoludní

 

 

Top