Obrázok používateľa CEZ OKNO
BCI: Od protetických končetin po TELEPATICKÝ ČIP

Přímé propojení mezi mozkem a počítačem (BCI), může znít jako vymyšlené, ale je již realitou - a v nadcházejících desetiletích bude jeho použití normální. Neurovědci pochopili elektrochemické signály, které naše mozky kódují pro zpracování myšlenek a pocitů, statistické a AI nástroje jsou stále lepší a lepší v interpretaci komplexních dat. V experimentu na University of Pittsburgh, jsou opice používány k ovládání kloubové ruky, která může podávat potraviny do její tlamy.


Dnes je BCI výzkum do značné míry poháněn touhou pomáhat zdravotně postiženým přes kochleární implantáty, protetické končetiny a podobně - ale rozsah možných aplikací je mnohem širší, než tento ač chvályhodný, ale omezený trh. Zábavní průmysl se už dostává do obrazu a v současné době existují nejméně dvě společnosti (Emotiv Systems a Neural Impulse Activator), které vyrábějí přístroje pro videohry.

Jak se BCI technologie vyvíjí, můžeme očekávat, že bude stále více sloužit funkci zlepšení poznávání. Jsem docela dobrý v počtech a algebře, ale bral bych mít na "základní desce" kalkulačku a počítačové programy algebry každý den. Neurální rozhraní Google, Wikipedie a dalších online zdrojů by bylo taky hezké mít. A nevadila by mi ani rozšířená krátkodobá paměť: nikdy více opakování telefonního čísla znovu a znovu, dokud nenajdu místo, kde to napsat! Učit se cizí jazyk? Zapomeňte na nudu memorování slovní zásoby, časování sloves a tak dále, stačí připojit určitou flash paměť do vaší mozkové kůry a znalost je tady. Zdá se že není žádný zásadní důvod aby se vše neobjevilo v příštích desetiletích.

Většina dnešních výzkumu BCI zahrnuje spojení různých elektromechanických zařízení na periferní nervový systém, jako kochleární a sítnicové implantáty, umělé ruce a nohy, anebo odčítání malého souboru mozkových vln - založených na kontrolních signálech, jako kontroler "emoční hry". Jen hrst výzkumníků sledují výlučně pokročilé formy BCI tak, že usilují o čtení více abstraktních myšlenek z mozku. Hlavní překážkou a zpomalením výzkumu je nedostatek dostatečně přesných zařízení pro měření a stimulaci mozku. V tomto ohledu jde o jeden z kritických směrů vývoje bezpečných způsobů, jak implantovat vyspělejší BCI zařízení do lebky.

Největší zjištění a poznatky o funkci mozku pocházejí ze studií s elektrodami umístěnými hluboko v mozku. Dr. Rodrigo Quiroga a jeho kolegové udělali velký pokrok směrem k pochopení toho, jak a kde jsou v neuronové podsíti mozku uloženy vzpomínky na tváře, předměty, zvířata a scény. Pochopením toho, jak mozek ukládá kompletní informace je nutné pro čtení a převádění informací do počítače.


Přichází doba v níž je možné tuto myšlenku převést do reality. Telepatický čip - neurální implantát, který umožňuje uživateli zobrazení svých myšlenek a pocitů ostatním, a přijímat myšlenky a pocity druhých.


Myšlenky a pocity by vlastně měli být srozumitelné pro jinou osobu - v mnoha případech můžete posílat své myšlenky někomu jinému, ale jsou příjemcem interpretovány jako 90% hatmatilky mísící pojmy a obrazy. Také není příliš těžké si představit některé sociální a ekonomické tlaky, které by mohly dát vzniknout telepatickým čipům. Stali by ste se podezíravými, pokud by váš manžel nebo manželka nechtěla dělat telepatii po příchodu domů pozdě v pátek večer? Můžete se stát podezíravými k možnému romantickému partneru, který by vám nedal nahlédnout do jeho nebo její mysli? Co se snaží skrývat? Týmy osob, které spojují přes telepatii čipy mohou dosáhnout mnohem větší účinnost některých druhů práce, než jakákoli skupina oddělených jedinců s podobnou dovedností. Při počítačovém programování je často nejtěžší část práce pochopení toho, co ostatní lidé mysleli, když psali kód, který budete muset řešit. Sociální podskupiny odmítající telepatické čipy by se mohli stát izolované...


Nakonec by telepatie čipy a související zařízení BCI vést ke vzniku nových forem inteligence, "mindplexů" skládajících se z nezávislých lidských myslí, ale také majících já a vědomí na vyšší úrovni telepaticky propojeno se skupinou lidí.


AI systémy (http://www.cez-okno.net/rubrika/umela-inteligencia, pozn. red.) by mohly vstupovat do těchto mindplexů, číst z telepatických čipů a projektujících do uživatelské mysli nejen odpovědi na otázky, ale také originální nápady koncipovány AI, které, jak se domnívají, by mohly mít pro člověka prospěch. Lidé, kteří odmítají telepatické vzájemné působení s AI, by mohli být ve výrazné nevýhodě společensky i ekonomicky. Téměř jakákoliv práce vyžadující vhled a kreativitu by měla prospěch z proudu "push technologie" z důvtipné AI. A nebylo by vaše rande s Jane dnes večer lepší, pokud by vaše přírozeně okouzlující osobnost byla ještě posílena proudem vtipných anekdot a citlivých, empatických prohlášení od AI, která studovala profil Jane a historii v rámci komplexních znalostí lidských vztahů? Potenciálně tohle všechno by mohlo vést ke vzniku globálního mozku zahrnující lidskou a umělou inteligenci.

BCI je teď v počáteční fázi, a nevíme, kam to přesně povede, ale blízké možnosti jsou dramaticky fascinující a dlouhodobé opravdu vážné.


PREZENTÁCIU nájdete na tejto adrese.

Autor je CEO společnosti AI Novamente a Biomind, matematický Ph.D., spisovatel, filozof, hudebník a futuristický maniak

Ben Goertzel

http://hplusmagazine.com/2009/07/13/brain-computer-interfacing-prostheti...

Čerpané z: http://psychickeobtezovani.webnode.cz/

Korektúry: očko

- krátené -


NOVÉ TECHNOLÓGIE nájdete na tejto adrese.Súvisiace:

Přístroj ke čtení myšlenek přímo z povrchu mozku
http://www.cez-okno.net/clanok/pristroj-ke-cteni-myslenek-primo-z-povrch...

První bezdrátový čip pro nasazení do lidského mozku
http://vtm.e15.cz/prvni-bezdratovy-cip-pro-nasazeni-do-lidskeho-mozku


Autori: 
Sekcie: 
október 27, 2013 22:57 popoludní

 

 

Top