Obrázok používateľa CEZ OKNO
Británia plánovala hádzať na nemecké vojská otrávené šípy

Práve zverejnené tajné dokumenty prezrádzajú, že Británia zvažovala v posledných štádiách II. svetovej vojny možnosť zhodiť na nemecké vojská milióny otrávených šípov. Šípy vyvinuli ako bojovú zbraň britskí a kanadskí vedci. Plánovali ich umiestniť do bômb a pri výbuchu by sa rozleteli na všetky strany. Jed, ktorým plánovali napustiť šípy, pozostával hlavne z uretánu, ktorý by bol spôsobil smrť nie neskôr než polhodinu po zásahu. Druhou zložkou bola substancia, ktorú v dokumentoch označujú len ako "X" a ktorá by bola spôsobila smrť v priebehu nasledujúcich 24 hodín.Jed skúšali na ovciach a kozách. Svaly sa im po zásahu jedom začali šklbať, začali slintať, potiť sa, dostali silnú hnačku a zvracali. Pulz sa spomaľoval, tlak krvi sa znižoval, až sa napokon zrútili a zomreli. Smrť naisto nastala v prípade, ak bol šíp v tele najmenej 50 sekúnd. Keď ho hneď odstránili, obeť sa na istý čas zrútila.

Britskí a kanadskí vedci sa nezhodovali v názore, aký šíp by bolo najlepšie použiť. Kanaďania uprednostňovali ľahký s otráveným hrotom, Briti dizajnovali ťažší s jedom v guľôčke tesne za hrotom. Takisto skúšali rôzne možnosti vystreľovania šípov. Jednou z možností bolo umiestniť 36 000 šípov do menšej bomby, ktorú by zhadzovali z menšej výšky. Také šípy by sa šírili horizontálnej línii a boli by veľmi účinné voči vojakom v stoji. Inou možnosťou bolo napakovať 30 000 šípov do munície v štýle strapcovej bomby. Tie by zhadzovali z väčšej výšky a jednotlivé projektily by sa otvárali v nižšej výške. Také šípy by padali vertikálne a zasahovali by hlavne tých, ktorí by ležali alebo kvočali v zákope. V kanadskej správe sa uvádza: "Šíp je sľubnou chemickou zbraňou nového typu a hodno ho skúmať ako možnosť tak rýchlo, ako je možné."

Túto možnosť napokon vylúčili, ale nie je celkom jasné prečo. Možno kvôli argumentu, že vojakov by pred jedovatým hrotom dostatočne chránil stan alebo prilba a vraj nepriateľ by sa po prvej skúsenosti rýchlo naučil ako sa chrániť. Argumentovalo sa aj tým, že výroba šípov je značne ne-ekonomická. Mark Dunton, odborník z National Archives je toho názoru, že možno si Británia robila starosti kvôli tomu, že Nemci by mohli podobné šípy použiť voči britským vojakom.

Deborah Haynes, Times: "Britain came close to dropping poisoned darts on German troops"
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article6578583.ece

Zdroj: protiprudu.info


Rubriky: 
júl 03, 2009 20:19 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top