Obrázok používateľa CEZ OKNO
ŠAMANSKÉ CHODNÍČKY Mariána Benku 4. Pomocníci z iného sveta

Keď človek, praktizujúci šamanské techniky, začne navštevovať duchovnú realitu, je ako návštevník neznámej krajiny. Krajiny, o ktorej nič nevie, nepozná jazyk jej obyvateľov, ani ich zvyky. Nevie, ktorým smerom sa čo nachádza, ba dokonca nemá ani mapu či turistického sprievodcu. Preto je jeho prvoradou úlohou nájsť si medzi „domácim obyvateľstvom“ spojencov. Bytosti, ktoré ho budú po duchovnej realite sprevádzať, ukazovať mu, kde čo je a ktoré ho zoznámia s inými dôležitými bytosťami, „odborníkmi“ na rozličné oblasti.

Ja som napríklad svojho času často riešil svoju mužskú identitu a môj problematický vzťah k opačnému pohlaviu. Vtedy ma moji spojenci zaviedli k Praotcovi, múdrej bytosti, ktorá v sebe stelesňuje všetky mužské pokolenia a s ktorou sa dá výborne a na priamo porozprávať ako muž s mužom. Praotcove rady mi veľmi pomohli a priniesli pozitívnu zmenu v mojich vzťahoch. A o to v šamanizme ide: o reálne výsledky. Ak sa tým zaoberáte, ale vo vašom živote nedochádza k žiadnym posunom, tak sa tým zaoberáte zbytočne. Zase zázraky očakávať nemožno, niekedy si treba na zmenu počkať aj niekoľko rokov.

Spojenci môžu vyzerať a pôsobiť všelijako, ich účel a spôsob, akým vám budú pomáhať, môže byť úplne špecifický. Vo všeobecnosti sa však šamanský cestovateľ najčastejšie stretáva s dvoma druhmi spojencov: silovými zvieratami a učiteľmi.

Silové alebo totemové zviera je bytosťou, ktorá je priamo prepojená s vami samotnými. V šamanských kultúrach sa považuje za samozrejmé, že každý človek má už od narodenia svoje silové zviera, akúsi domorodú obdobu anjela strážneho. Silové zviera má vlastnú identitu, no zároveň je priamo spojené s vašou životnou silou. Počas života vás môže dokonca opustiť a miesto neho k vám príde nejaké iné. Každý druh zvieraťa reprezentuje inú kvalitu, vždy tú, ktorú vo vašom živote potrebujete. Ak sa teda vaše zvieratká vymenia, znamená to, že vchádzate do novej životnej fázy, kde budete potrebovať inú kvalitu ako doteraz. Mojim totemovým zvieraťom je medveď, ktorý predstavuje silu snívania, ale aj schopnosť ísť za svojim cieľom a byť sám sebou bez ohľadu na to, čo hovoria ostatní.

Na šamanskej ceste môžete vaše zvieratko spoznať, začať s ním komunikovať a nechať sa ním viesť. Ak sa niekomu stane, že ho silovú zviera opustí a nové nepríde, začne chradnúť na tele i na duchu. Skúsený šaman dokáže takémuto človeku silové zviera priviesť späť.

Učitelia sú zväčša bytosti s ľudskou podobou, môžu však vyzerať akokoľvek, napríklad ako strom alebo svetelná škvrna. Niektorým ľuďom sa ako učitelia objavia ich mŕtvi predkovia, iným zase bytosti známe z rôznych mýtov a náboženstiev: niektoré z pohanských božstiev, Ježiš Kristus, Zeus, anjel... Nejde však o to, či vašim učiteľom bude nejaký „prominentný“ duchovný vodca alebo len „anonymný“ múdry starček či starenka. Dôležité je, aby ste našli toho vášho učiteľa, ktorý vás dokáže naučiť to, čo práve teraz potrebujete vedieť.

Anonymným by nakoniec nemal ostať. Ak na šamanskej ceste stretnete nejakú bytosť, v prvom rade by ste ju mali pekne pozdraviť a predstaviť sa jej. A potom sa jej opýtajte, ako sa volá a akú kvalitu prináša. Tak s ňou môžete začať budovať niekedy náročný, no vždy zaujímavý vzťah pozemského šamanistu a duchovnej bytosti. A keď vám nejako pomôže, nezabudnite sa jej poďakovať. Spomínam to, nakoľko v našej kultúre už akoby sa vytrácala elementárna slušnosť. A duchovné bytosti nemajú rady nevďačníkov.

Marián Benka

http://marianbenka.webnode.sk/

exkluzívne.cez.okno

Marián Benka je lektorom letného festivalu výprav za poznaním SLNOVRAT - ZÁHRADA (Banská Bystrica, 16. 6.), viac info na: http://www.cez-okno.net/slnovrat-zahrada#spiritbear


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Šamanizmus
http://www.cez-okno.net/rubrika/samanizmus


Autori: 
máj 12, 2012 00:32 dopoludnia

 

 

Top