Obrázok používateľa CEZ OKNO
Bývalá vegánka odhaľuje závažné skutočnosti? II.

Khan varuje pred veganskými štúdiami, ktoré vykonali vegáni. Podobne ako u ostatných konfliktoch záujmov, ľudia majú tendenciu nájsť to, čo si želajú nájsť. Dokonca aj vtedy, ak by mali upravovať dáta trošku tu a trošku tam.


Zaujímavé je, že Akadémia výživy a dietológie (bývalá Americká dietetická asociácia – ADA) prešla na odporúčanie rastlinnej stravy. Ako sa však neskôr ukázalo, toto rozhodnutie nasledovalo po odporúčaní zanieteného vegána a vegetariána.

Khan pokračuje:

„Správa publikovaná ADA v roku 2009 odporúča vegetariánstvo a vegánstvo všetkým ľuďom bez rozdielu veku – od novorodencov až po starých ľudí.

Ak sa však trocha pohrabete v papieroch, ako to novinári často robia, nájdete, že spoluautormi boli dve osoby. Jedna z nich bol vegetarián a druhá bola vegán. Dá sa dokonca tvrdiť, že vegetariánstvo a vegánstvo sú náboženskými sektami, ktoré podporujú šírenie svojej ideológie do sveta.

Moja otázka znie: Prečo neboli títo dvaja autori označení za možný konflikt záujmov? Veď predsa to odporúčajú celému svetu a všetkým vekovým kategóriám…

V ich výskume sa vyskytujú vážne chyby. Pozrela som sa na ich zdroje. Bolo ich tuším 100 až 200. Avšak len 17 z nich sa týkalo výlučne vegánov.

Nemôžete vziať výskum o vegetariánoch a aplikovať ho na vegánov. Takto to nefunguje. Vo vegánskej strave je totiž príliš veľa živín, ktoré vegetariánska strava obsahuje.

Priala by som si, aby vegáni nečítali iba blogy či webové stránky s odporúčaniami od ďalších vegánov. Potrebujú vidieť aj výskum z nezaťažených zdrojov. Potrebujú si prečítať moju knihu, ktorá im povie všetko o histórii, filozofii a výživových faktoch vegánstva“.

Naozaj nejde o nadnesené tvrdenia, to vás môžeme ubezpečiť. Čítali sme stovky kníh o zdraví a Khanina kniha „Vegánska zrada“ patrí medzi jedny z najlepších čo sa týka hľadania pravdy o vegánstve.

Pri hľadaní stravy vyvážte etiku a zdravie

Nie sme proti vegetariánstvu. Je dobré konzumovať malé množstvo živočíšnych bielkovín, najmä ryby. Občas je možne si dať aj červené mäso zo zvierat kŕmených čerstvou trávou a vajcia z voľného chovu.

Mäso by však nemalo tvoriť základ stravy. Mnohým ľuďom by pomohlo, ak by znížili svoj príjem mäsa. Nie je vhodné ho však ani úplne vylúčiť, pretože mäso obsahuje zopár veľmi dôležitých živín, ktoré vaše telo potrebuje.

Výborným zdrojom živín sú vajcia z voľného chovu. To isté platí o masle.

Preto, keď vám záleží na blahobyte zvierat, odporúčame vám vzdelať sa ohľadne potravín z eticky odchovaných zvierat.

Áno, na konci zvieratá síce umrú, avšak je obrovský rozdiel medzi životom zvieraťa chovaného v priemyselných veľkofarmách a zvieraťa chovaného voľne na čerstvej pastve, keď má plnohodnotný, zdravý a bezstresový život.

V závere si však vždy musíte vybrať medzi životom zvieraťa niekde ďaleko – či už kravy v kravíne alebo pár hlodavcami zachytených v kombajne a vaším vlastným zdravím.

Musíte vedieť nájsť rovnováhu medzi optimalizáciou svojho zdravia a spôsobovaním čo najmenšieho množstva zbytočného utrpenia zvierat.

Záver

Zrejme najzdravšou kuchyňou na svete je stredomorská strava. Bola o nej robená jedna dlhodobá štúdia, ktorá však predčasne skončila v roku 2013. Dôvodom bolo, že prínosy tejto stravy boli tak výrazné, že sa vedcom zdalo neetické upierať ich kontrolnej skupine.

Stredomorská strava zahŕňa prevažne rastliny (ovocie a zelenina) a striedme množstvo rýb, červeného mäsa, vajec aj mliečnych výrobkov. Ide o kompletnú stravu.

Nečudo, že bola vyhlásená za najlepší typ stravy na svete. Je navyše overená tisícročiami a mnohými generáciami, ktoré mali dlhý a zdravý život.

Vegánska strava, na strane druhej, overená nie je. Je preto potrebné dorobiť ďalší výskum, aby budúce generácie vegánov vedeli, do čoho idú.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.

Spracoval: http://www.badatel.net/


Súvisiace:

Antivegetariánske mýty
http://www.cez-okno.net/clanok/antivegetarianske-myty


Štítky: 
október 07, 2016 21:27 popoludní
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Maax
  Maaxoktóber 09, 2016 21:43 popoludní

  Komentár: 

  Zdravím, taky jsem byl chvíli vegetarián 2roky a postupně jsem od toho upustil, tak nějak přirozeně, spíš se zaměřuji na to abych nejedl moc éček v potravinách a taky si vybírám domácí chovy, máme domácí vejce a miluju ryby :) někde tu sem si tu přečet, že neni důležité co člověk jí, ale jak to jí, jaký má přístup k jídlu, jestli jí s největší láskou vlastně.
  Potrava je bráhmán jen ten kdo si uvědomuje, že jí boha, jí opravdu.

  Je nadruhou stranu zajímavé, že v Bhavagad gítě, indické bibly se nedoporučuje jíst maso. To je docela starý osvědčený zdroj.

  Dříve to byla sváteční záležitost a jedlo se maso u nás v rodině pouze v neděli převážně...

 2. Obrázok používateľa VEGETARIAN
  VEGETARIANoktóber 13, 2016 10:44 dopoludnia

  Komentár: 

  tak toto je tak prizemny clanok, ktory nema absoluutne, ale absoluetne ziadnu vypovednu hodnotu, co sa tyka vegetarianstva,vedci biju na poplach a vyzyvaju ludi,aby prestali konzumovat maso, pretoze sa kvoli tomu znecistuju vody,ovzdusie, dochadza k deforestracii a klimatickym zmenam...

 3. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýoktóber 17, 2016 23:08 popoludní

  Komentár: 

  to sa nedeje kvoli samotnemu jedeniu masa, ale kvoli sposobu akym sa k tomu pristupuje, zvratenosti spolocnosti a konzumu :)
  vid Maaxov komentar

 

 

Top