Obrázok používateľa CEZ OKNO
MÁTE RADI ČAJOVNE?

"Nechodí sa už síce tancovať na Čaje o piatej, ale čajovne tak akosi začali patriť ku koloritu našich miest. Do čajovne môžete bez obáv pustiť svoje deti. Môžete tam zájsť s priateľmi alebo iba tak s vlastnými myšlienkami. V čajovni sa nemusíte na nič hrať. Ak máte chuť, môžete odložiť vlastnú autoritu spolu s topánkami a pokojne si sadnúť na vankúš položený na zemi... A ak aj nenavštevujete čajovne pravidelne, je príjemné vedieť, že tu sú. Že raz, keď budete príliš smutní alebo príliš veselí, keď sa vo vás ozve hlas predkov a pocity filozofov, budete mať kam ísť. Dívať sa do plamienku sviečky, vnímať obláčiky vôní a s nimi i lúče slnka zakliate v lístkoch čaju..."

   BUDHOVE OČI ....Nepál
Čaj prinášajúci mystický zážitok. Keď sme sa prechádzali uličkami Káthmandu, z výšky chrámov sa na nás tíško dívali všadeprítomné Budhove oči. Pokojné, mierne privreté. Symbol krajiny spod Himalájí. O to väčší bol náš úžas a poznanie, keď sa rovnaké oči majstra zahľadeli na nás zo šálky nepálskeho čaju.

TIBETSKÝ ČAJ ....Nepál
Čaj vyšľahaný s maslom, mliekom a so soľou. V tibetskej štvrti Káthmandu sme sa od mladých Tibeťanov naučili pripravovať typický čaj ich krajiny. Tento nápoj, tak odlišný od všetkého, čo sme dovtedy ochutnali, sme po počiatočných rozpakoch popíjali, akoby sme ho poznali už celé stáročia.

MEDOVO-CITRÓNOVO-ZÁZVOROVÝ ČAJ ....India
Čerstvý zázvor dodáva čaju zvláštny pôvab, je pikantný, afrodiziakálny a dobrý na trávenie. Pokojne ho môžete zjesť tak, ako to robia cudzinci i Indovia na Hlavnom bazári v Novom Dillí kde sme sa s týmto typickým indickým nápojom stretli. Osviežuje v tropických horúčavách a hreje v zime.

MEDOVO-CITRÓNOVO-ZÁZVOROVÁ “VODA” ....India
Typická indická obdoba predošlého horúceho nápoja, v ktorom je všetko, okrem čierneho čaju. Bez čaju sa tento "čaj" tešil ešte väčšej obľube ako s čajom. Vyskúšajte!

OSEM POKLADOV ....Čína
Čaj podľa tradičnej čínskej medicíny. Zelený čaj, kvietky chryzantém, kúsky korenín a plodov čínskeho ovocia tvoria Osem pokladov vedúcich k zdraviu a dlhému životu. Sladkú chuť čaju dávajú veľké kryštály cukru.

CHRYZANTÉMOVÝ ČAJ ....Čína
Čaj z kvetov chryzantém. V južnej Číne patrí tento čaj medzi najobľúbenejšie. Nám spríjemnil niekoľko skorých rán v Kantone a pomohol prežiť tropické horúčavy. Číňania i Japonci s obľubou pridávajú kvietky chryzantém do jedál a pripravujú z nich i takýto osviežujúci čaj.

SALEP ....Egypt, Turecko
Arabský príjemný afrodiziakálny nápoj z koreňov orchideí (sahlep, sahlab), sušeného mlieka, obilného škrobu, vanilky, škorice a trochy cukru. Salep sa teší veľkej obľube u labužníkov v arabských krajinách. My sme ho chutnali v štýlovej egyptskej čajovni na pobreží Červeného mora. Je naozaj zaujímavý.

PARÍŽSKY KOKTAIL ....Francúzsko
Čajový koktail s grepovým džúsom. Zaujímavosť z parížskych čajovní. Osviežujúci nápoj evokujúci večerný Paríž, mesto labužníkov, svetákov, umelcov a turistov. C´est la vie. To je život.

ČAJ SPOD LEVEJ SKALY ....Srí Lanka (Ceylon)
Šľahaný čierny ceylónsky čaj s mliekom. Na Srí Lanke sme pod Levou skalou uprostred divokej džungle pili výborný šľahaný čierny čaj z vnútrozemských čajových plantáží. Receptúra vychádzajúca z anglických tradícií nás skutočne zaujala a preto odporúčame tento skvostný čaj i Vám.

ČAJ Z NÁDHERNÉHO OSTROVA ....Taiwan
Decentný žltozelený čaj (oolong) s jemne speneným mliekom v širokej miske. Ilha Formosa = Nádherný ostrov, tak nazvali kedysi portugalskí moreplavci tento malý vulkanický kúsok zeme vyčnievajúci z mora kúsok od Hong Kongu. Taiwan je domovinou žltozelených čajov (oolong). Jeden z nich sme ochutnali po prílete do Kaohsiungu v malej domorodej čajovni.

HOLANDSKÝ NÁMORNÍCKY ČAJ ....Holandsko
Voňavý šľahaný čierny čaj s mliekom. Holandská východoindická spoločnosť ako prvá priviezla do Európy čaj i kakao už začiatkom 17. storočia. Bola to krásna éra vzniku nových receptúr a hľadania optimálneho chuťového i čuchového vnemu v nápojoch i v pokrmoch. Chutným nápojom obľúbeným aj v Holandsku je práve tento dobrý čaj spájajúci vonné prednosti kúskov kakaových plodov, čokolády, kokosu, čierneho čaju a včelieho medu.

ŠVÉDSKY ČAJ ....Švédsko
Tichý čierny čaj zaliaty horúcim mliekom. Severské národy si často práve takto pripravujú čaj - celkom bez vody s kalíškom dobrého včelieho medu.

MASALA ....India
Tradičná veľmi pikantná zmes korenín, ktorá nám prichádza priamo z Indie dokáže telo naozaj rozohniť. Zahrieva, prekrvuje a pôsobí afrodiziakálne. Účinky korenín zjemňuje a harmonizuje horúce mlieko.

   Čajový horoskop

BARAN ... krvavočervené KARKÁDE
BÝK ... korenistá a pikantná MASALA
BLÍŽENCI ... INDIÁNSKY ČAJ LÁSKY
RAK ... voňavý zelený MOTÝLÍ ČAJ
LEV ... magický čaj Afriky - HONEYBUSH
PANNA ... liečivé prastaré GINKO
VÁHY ... ŽELEZNÁ BOHYŇA MILOSRDENSTVA
ŠKORPIÓN ... DRAČIA STUDŇA
STRELEC ... DÁRDŽILING First Flash FTGFOP
KOZOROŽEC ... KORENISTÝ ČAJ
VODNÁR ... očistný PCHU-ER
RYBY ... ajurvédsky NEKTÁR NESMRTEĽNOSTI

   Dnešná doba má jednu svojráznu črtu. Je to doba čajovní.

Nechodí sa už síce tancovať na Čaje o piatej, ale čajovne tak akosi začali patriť ku koloritu našich miest.

Do čajovne môžete bez obáv pustiť svoje deti. Môžete tam zájsť s priateľmi alebo iba tak s vlastnými myšlienkami. V čajovni sa nemusíte na nič hrať. Ak máte chuť, môžete odložiť vlastnú autoritu spolu s topánkami a pokojne si sadnúť na vankúš položený na zemi...

A ak aj nenavštevujete čajovne pravidelne, je príjemné vedieť, že tu sú. Že raz, keď budete príliš smutní alebo príliš veselí, keď sa vo vás ozve hlas predkov a pocity filozofov, budete mať kam ísť. Dívať sa do plamienku sviečky, vnímať obláčiky vôní a s nimi i lúče slnka zakliate v lístkoch čaju.

Ľudia, ktorí čajovne zakladajú a ktorí v nich pracujú, robia to vždy z hlbokého presvedčenia a z akejsi ťažko opísateľnej vnútornej pohnútky. Majú radi nielen čaj, ale aj všetkých hostí, ktorým ho môžu ponúknuť. Je to zvláštny spôsob existencie...

Napriek tomu, že je pitie čaju v móde a čaj je vášňou mnohých ľudí bez ohľadu na sociálne postavenie, vzdelanie, vek a zamestnanie, čajovne vznikajú a zasa zanikajú...

Nedokážu sa udržať v ekonomickom tlaku našej spoločnosti.

Mnohí milovníci čaju radi a často chodia do tej svojej čajovne. S priateľmi si spolu objednajú jednu kanvičku čaju, aby ušetrili, a dlhé hodiny si vychutnávajú pohodu a atmosféru tohto miesta.

Slová chvály na adresu čajovne sú síce hrejivé, ale ak máte naozaj radi čajovne a chcete, aby tu boli ešte aj po lete, pomôžte im tak, ako je to najúčinnejšie:

Kúpte si v nich čaj!

Alena a Vlado Ondejčíkoví

ČAJOMIL ROKA 2008

Uverejnené v magazíne Bonsaj a čaj

Text: RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková

Zdroj: www.tea-centrum.sk

Foto: Galéria TeaLounge.cz

   Novinky z ponuky TeaLounge nájdete na tejto adrese

   Novinky z ponuky Čajovne dobrých ľudí nájdete na tejto adrese

   Novinky z ponuky Čajového domu nájdete na tejto adrese

   Novinky z ponuky Teamarketu nájdete na tejto adrese

CENY VENOVANÉ DO SÚŤAŽE nájdete » T U «

Ceny venovali:

www.tealounge.cz - HLAVNÝ PARTNER

www.e-tea.eu - SPOLUUSPORIADATEĽ

www.cajovydom.sk

www.teamarket.sk

Mediálni partneri:


Sekcie: 
december 10, 2009 23:58 popoludní

 

 

Top