Obrázok používateľa CEZ OKNO
Celente: "Najväčšia hospodárska kríza"

Pred niekoľkými dňami bol na televíznej stanici Russia Today odvysielaný rozhovor s Geraldom Celentem, americkým prognostikom trendov. V decembri 2008 som preložil jeden nemecký rozhovor s Celentem - jednalo sa o článok "Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu". Aj v tomto najnovšom rozhovore hovorí ďalšom vývoji hospodárskej krízy v roku 2009 a o jeho dopade na USA a celý svet. Na pripomenutie: Gerald Celente je predpovedač trendov, autor a šéf Trend Research Institute (Inštitút výskumu trendov), ktorý založil v roku 1980. Známym sa stal predovšetkým vďaka svojím správnym predpovediam svetových udalostí ako napr. burzového krachu 1987, zániku Sovietskeho zväzu v roku 1990, ázijskej finančnej krízy 1997, recesie 2001, začiatku zlatej horúčky 2002, úpadku trhu s nehnuteľnosťami v roku 2005, recesie 2007 a paniky 2008. Nasleduje preklad rozhovoru:

Russia Today (RT): Na krehké americké hospodárstvo sa reagovalo záchrannými balíčkami a ekonomickými stimulmi. Čo sa stane v roku 2009? Na túto otázku mi odpovie Gerald Celente, zakladateľ a riaditeľ Trends Research Institute. Ďakujem, že ste prijali pozvanie.

Gerald Celente: Ja ďakujem.

RT: Ako by ste definovali ekonomický trend, ktorý ste predpovedali na rok 2009?

Celente: Zažijeme hospodársky kolaps takého rozmeru, ktorý svet ešte nevidel. Nestane sa to iba v Spojených štátoch; je to globálna záležitosť. Ku koncu roka 2008 sme videli vianočné nakupovanie: predaj ženských odevov išiel dole o 23%, nábytok pre domácnosť 27%, dopyt po luxusných produktoch klesol o 35 percent. Takéto kolapsy sa dejú počas hospodárskych kríz. Boli sme svedkami veľkých bankrotov ako napr. obchodných domov Circuit City, Linens a iné. Jeden bankrot za druhým. Potom sme videli uzatvárania prevádzok. Starbucks, Home D&D Power, atď.

Natíska sa teda otázka, kto si zoberie na starosť všetky tie uvoľnené obchodné priestory? Kto si ich prenajme? Odpoveď znie - nikto. Pozrime sa na finančný kolaps v roku 2008, videli sme ako sa potopil Merrill Lynch a ako zbankrotovali Lehmann Brothers. Firmy podnikajúce s cennými papiermi, maklérske podniky a banky - všetci skrachovali. Kto si prenajme všetky tie voľné obchodné priestory v ktorých doteraz sídlili? Odpoveď znie opäť - nikto. V roku 2009 zažijeme kolaps trhu s komerčnými nehnuteľnosťami, a výrazne sa dotkne aj obytných nehnuteľností.

RT: Používate Veľkú hospodársku krízu ako analógiu, ako porovnanie. Počas Veľkej hospodárskej krízy sa nezamestnanosť vyšplhala na 25%. Teraz sa zvýšila, myslím, že presiahla 7,2. Myslíte, že toto číslo v blízkej budúcnosti veľmi výrazne narastie?

Celente: Musíme sa pozrieť na skutočné číslo. Existujú dva záznamy, ktoré vláda vedie. Keď spočítavajú počet nezamestnaných, nezaratávajú ľudí, ktorí prestali hľadať prácu, pretože zostali znechutení tým, že sa im tak dlho nedarí nájsť nič nového. Nezapočítavajú ani zamestnancov na polovičný úväzok. Keď pridáme tieto dve čísla, máme nezamestnanosť 13,7%. A to je oficiálne číslo z vládnych dokumentov. Je to však len začiatok. A hovorím to znovu, súčasné dianie formuje budúce trendy.

Čo sme doteraz mohli vidieť? V jeden deň sme videli, ako z mapy zmizlo 61 000 pracovných miest. Musíme sa pripraviť na čísla z čias Veľkej hospodárskej krízy. Ako som už spomenul, kvôli zrúteniu trhu s komerčnými nehnuteľnosťami, kvôli obchodom, ktoré musia zatvárať svoje pobočky ako Starbucks a Macys, všetko pôjde dolu vodou. Nejde len o ľudí, ktorí pracovali pre tieto firmy a o svoju prácu prišli, treba sa pozerať aj na podporné priemyselné odvetvia - reklamu, výrobcov, produkty. Aj oni budú musieť prepúšťať zamestnancov. Budeme vidieť čísla ako počas Veľkej hospodárskej krízy. Z tohto hľadiska to bude dokonca ešte horšie.

RT: Čo sa udeje v spoločnosti, v každodennom živote? Akí budú ľudia k sebe navzájom? Ako sa budú správať? A čo kriminalita?

Celente: Keď hovorím, že to bude horšie než Veľká hospodárska kríza, my to nazývame Najväčšia hospodárska kríza. Mimochodom, používať modely a riešenia z 30-tych rokov na záchranu dnešných Spojených štátov je skutočne sprosté. Keď sa nám po prvýkrát zrútili trhy, väčšina ľudí nemala domy. Vtedy neexistovali žiadne pôžičky na financovanie domácnosti. Ľudia tiež nemali kreditné karty. Konzumenti neboli zadĺžení 14 triliónmi dolárov. Mali sme výrobný priemysel, ktorý dostal svet z veľkej hospodárskej krízy po druhej svetovej vojne. Dnes ho už nemáme.

Dnes sú ľudia na pokraji zrútenia. Sú úplne vystresovaní. Pozrite sa, Američania sú najdepresívnejší národ na svete. Berú viac liekov proti depresii ako ktokoľvek iný, a k tomu ešte rôzne iné druhy liekov. V Spojených štátoch budeme vidieť kriminalitu, ktorá sa vyrovná tej v treťom svete. Vitajte v Mexico City. Začneme byť v tejto krajine svedkami únosov ľudí, ktoré sa inak dejú len v rozvojových krajinách. V Amerike bude vládnuť násilie.

RT: Nepreháňate trochu?

Celente: Ja nepreháňam, fakty sú na stole. Ja vždy hovorím: keď ľudia stratia všetko a už nemajú čo stratiť, stratia rozum. Budeme vidieť ľudí, ktorí budú žiadať: "Odtnite im hlavy!" Dôjde k ďalšej revolúcii v tejto krajine.

RT: Kedy príde k revolúcii, ktorú predpovedáte vo svojom Trends Journal, a čo ju spôsobí?

Celente: Bude to daňová revolúcia. Staneme sa svedkami daňovej vzbury v Spojených štátoch. Ľudí delí od straty všetkého len ich súčasné zamestnanie. Vidíme stále viac a viac zatvorených obchodov a prepustených zamestnancov. Napätie v ľuďoch dosiahlo maximum. A čo robia v štáte New York? Navrhli približne 130 nových daní a chcú zvýšiť aj daň z obratu. Príde k daňovej vzbure, začne sa to majetkovou daňou a bude to pokračovať školskými daňami. Toto sa začne diať.

RT: Máte pocit, že ľudia neveria v Obamove riešenia problémov?

Celente: Ľudia dúfajú, sú zúfalí, a majú strach. Chopia sa aj poslednej slamky. Pozrime sa na fakty. Muž zmeny - koho si priniesol do Washingtonu? Viete, hovorí sa, človeka poznáš podľa skutkov. Pozrime sa na jeho ministra financií, Timothyho Geithnera, bývalý Robert Rubin z Clintonovej vlády, bývalý prezident Federal Reserve Bank v New Yorku. Alebo Larry Summers, bývalý Clintonov minister financií. Ja som toho už zažil síce veľa, ale nepamätám si, že by novozvolený prezident prebral v podstate celý tím pre národnú bezpečnosť z predošlej vlády, ktorú ešte k tomu viedla iná politická strana.

RT: Nemyslíte si, že Obama sa líši aspoň trochu?

Celente: Človeka poznáš podľa skutkov! Keď budem mať bejzbalistu, ktorý ešte nikdy netrafil ani jednu loptičku a zrazu chcem, aby hral na majstrovstvách sveta, podarí sa mu zaskórovať? Dosadili tam Larryho Summersa a Timothyho Geithnera. Pozrite sa na toto mužstvo. Pozrite sa na to, kto títo ľudia sú. Sú experti v zlyhaní, každý jeden z nich. Jediná vec, ktorú vedia, je ako si nezašpiniť ruky.

RT: Vo vašej správe z Trends Journal som natrafila na jednu vetu, ktorá ma zaujala. Napísali ste: "Tí, ktorí 11. septembra 2001 poslúchli vládne orgány a vrátili sa do svojich kancelárii, zomreli v troskách zrútených veží." Hovoríte teda, že Američania by nemali poslúchať a veriť svojim vládnym predstaviteľom, ktorí hovoria že ekonomické stimuly všetko zlepšia? Je toto vaša analógia?

Celente: "Dávam vám svoje slovo: žiadne nové dane." "Nemal som sex s tou ženou, slečnou Lewinskou." "Fajčil som, ale nevdychoval som to." "Saddam Hussein má zbrane hromadného ničenia a je prepojený na Al-Káidu." Prečo by týmto ľudom mal niekto veriť?

RT: Čo by mali teda Američania robiť, keď nemajú veriť svojim vodcom?

Celente: Ja osobne kupujem zlato. A hovoril som o zlate už v Trends Journal 2001. Zlato dosiahlo vtedy svoju najnižšiu hodnotu a hovorili sme, že začne stúpať pri cene 275 dolárov. Druhá vec, netreba míňať ani o cent viac, ako je nutné.

RT: V ktorých zamestnaniach sa bude tento rok dať dobre zarábať?

Celente: Vo všetkých tých, ktoré majú niečo spoločné so zdravotníctvom. Čokoľvek v zdravotníctve. Tento priemysel bude rásť. A našťastie sa v tejto branži bude dať veľmi dobre zarábať, pretože do veľkej miery pôjde o starostlivosť o dôchodcov. Dobre sa budú mať aj ľudia, ktorí pracujú v oblasti úžitkového inžinierstva, všetko, čo dokáže technicky solídne a múdro ušetriť a zarábať peniaze.

RT: A čo geopolitika, aké trendy budeme môcť sledovať vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a zvyškom sveta?

Celente: No, zvyšok sveta vkladá veľkú nádej do Obamovej vlády. Uvidíme čo z toho bude, ale dovtedy chcem znovu zdôrazniť, človeka poznáš podľa skutkov. Počas volebnej kampane chcel Obama opustiť Irak. Akonáhle sa stal prezidentom, chcel začať so sťahovaním vojakov. Teraz sa nebudú sťahovať najbližších 16 mesiacov a podľa všetkého pošle viac ako 40 000 ďalších vojakov do Afganistanu. Hovorí aj o preventívnych útokoch na Pakistan. Nevyzerá to tak, že nejako výrazne uhladí geopolitické vzťahy.

Jeden faktor na ktorý sa pozeráme, je to, čo sa deje na Blízkom východe, vojna medzi Izraelom a Gazou - horší moment na vypuknutie tohto konfliktu ani nemohol byť. Ak Izrael akýmkoľvek spôsobom napadne Irán, spôsobí to tretiu svetovú vojnu. Pretože akonáhle táto vojna prekročí hranice Gazy, vzplanie celý Blízky východ. Môže to spôsobiť ropnú krízu podobne ako v roku 1973. Tak sa skončila Arabsko-Izraelská vojna, keď uvalili embargo na ropu do Spojených štátov. Toto je podľa nás veľký problém. Bude nás aj zaujímať, či Obama bude pokračovať vo výstavbe takzvanej protiraketovej obrany v Poľsku a Českej republike, a či sa bude aj naďalej pchať do Gruzínska. Ak toto bude pokračovať, uvidíme znovu vzplanúť studenú vojnu.

RT: Predpovedáte trendy od roku 1980, viac ako dve desaťročia. Akým spôsobom zbierate svoje informácie a prečo myslíte, že sa vám v drvivej väčšine prípadov podarilo urobiť správne prognózy?

Celente: Súčasné dianie formuje budúce trendy. Vidíme, čo sa deje. Jeden veľký učenec raz povedal, "V dnešku už chodí budúcnosť". Hovoríme teda, že súčasné udalosti formujú budúce trendy. Ale keď sa ľudia pozerajú na trendy, zafarbia alebo zatienia ich vlastnou ideológiou, vlastnými domnienkami. Potom sa z toho vyklujú veci, ktoré chcú, v ktoré dúfajú, a ktoré si želajú.

Ja som politický ateista. Pozerám sa na veci triezvo a s nadhľadom a nie tak, ako by som ich ja chcel mať. Nezafarbujem ich a nesnažím sa ich zmeniť kvôli nejakej ideológii. Iný dôležitý faktor, ktorým sa líšime od ostatných, je, že v Trends Research Institute sa pozeráme na viac ako 300 rôznych kategórii v globálnom merítku. Sledujeme ekonomiku, politiku, zmeny v rodinách, geopolitickú situáciu. Neustále hľadáme súvislosti medzi rôznymi oblasťami.

RT: Ako sa Amerika môže dostať z tejto situácie?

Celente: Stačí sa pozrieť späť do 90-tych rokov, keď Amerika smerovala do recesie. V roku 1993 sme mali 7,2 percentnú nezamestnanosť. USA sa dostala z recesie 90-tych rokov vďaka takej vecičke zvanej "internetová revolúcia", ktorá mala produktívnu kapacitu. Produkty boli vynájdené, dizajnované, vyrábané, predávané a opravované. Takže keď sa pýtate na nové pracovné príležitosti, musíte sa pýtať na alternatívne zdroje energií. Všetko, čo dokáže posunúť Spojené štáty do 21. storočia rozumným spôsobom. To nám prinesie nové možnosti zamestnania.

RT: Gerald Celente, zakladateľ Trends Research Institute, ďakujem Vám veľmi pekne, že ste si našli čas na rozhovor s nami.

Celente: S radosťou.

(Preložené zo stránky Russia Today)

Balla

Zdroj: Project-respublica.blogspot.com

Rubriky: 
február 14, 2009 14:25 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top