Obrázok používateľa CEZ OKNO
Európsky Disneyland

Najväčší zábavný park na kontinente ponúka viac ako 100 atrakcií!
Francúzsko-nemecká pohraničná oblasť v okolí „euromesta" Štrasburg a rieky Rýn ponúka návštevníkom nielen množstvo historických pamiatok, ale aj niekoľko unikátnych centier, ponúkajúcich relax i adrenalín, aký hocikde nezažijete.

Jedným z nich je najväčší zábavný tematický park na našom kontinente a najväčší celosezónny na svete. Volá sa Europa Park a leží na okraji nemeckého mestečka Rust pri Freiburgu, asi 40 minút jazdy autom zo Štrasburgu. Mnohí prisudzujú tejto mekke zábavy prívlastok európsky Disneyland. Kto ho navštívil, dá im za pravdu: nádherným prostredím a vyše stovkou atrakcií bývajú unesené rovnako deti i dospelí. V prípade, že ho navštívite v lete, jeden deň vám na dokonalé vybláznenie určite nebude stačiť.


Kozmický svet ruského Miru

Adrenalín i rozprávky

Europa Park je tematicky rozčlenený na dvanásť európskych štátov a dve samostatné sekcie Detský svet a Dobrodružná krajina. Každá časť je architektonicky, výzdobou a programovou náplňou prispôsobená krajine, ktorú reprezentuje. V tamojšom Rusku nechýba vesmírna stanica Mir, drevené vidiecke chalúpky, klasické „babušky". Zo všetkých strán počuť tradičné ruské melódie, nechýbajú diorámy národných bájí. Anglicku zasa dominuje futbalová tematika, v ktorej okrem obchodu pre fanúšikov nájdete aj autodrom simulujúci klasický futbal s obrovskou loptou. V útulnom Švajčiarsku sa môžete odreagovať na typickej bobovej dráhe, v Rakúsku sa vybláznite jazdou v kanoe na divokej „alpskej" vode. Nechýba ani Grécko, Španielsko, Nemecko, Francúzsko či škandinávske krajiny, pričom v každej z nich majú domov atrakcie od výmyslu sveta. Tie sú spojené nielen so svetelnými a zvukovými efektmi, ale často aj s príjemnými vôňami. Zrejme neexistuje návštevník, čo by si neprišiel na svoje. Od najmenších (Detský svet pre deti do osem rokov) až po tínedžerov a „dospelákov", z ktorých mnohí radi zakúsia adrenalínovú húsenkovú dráhu Silver Star (najväčšia v Európe). Zvláštna zmes úzkosti i nadšenia sa zmocní asi každého, kto sleduje 73 metrov vysokú, skrútenú a zvlnenú dráhu, po ktorej sa strmhlav rútia jačiaci odvážlivci až 130-kilometrovou (!) rýchlosťou. Samozrejme, je určená len pre tie nátury, ktoré dokážu ovládnuť vlastný strach a ľudí bez zdravotných problémov. Ak máte chuť na niečo pokojnejšie, napríklad rozprávku, rozprávači sú k dispozícii, stačí si len zvoliť jazyk a pred vami sa odrazu odohráva dej klasických rozprávok, napríklad Červenej čiapočky alebo Šípkovej Ruženky.

Prechádzka parkom či rozprávkovou krajinou je príjemná, nerušená hlasnou sprievodnou hudbou. Celým areálom - dokonca aj časťou mestečka Rust - prechádza moderná visutá dráha s vlastnými stanicami a niekoľko ďalších vláčikov. Počas hlavnej sezóny si môžete zadarmo užiť rôzne animácie, divadelné a filmové predstavenia, kaskadérske a tanečné šou a koncerty. Obľúbenou atrakciou je 4D filmové predstavenie (Magic Cinema 4D), kde obraz, zvuk a priestor dopĺňajú pocitové vnemy - pohyb, chlad, mokro, vietor. Súčasťou areálu sú štyri štýlové štvorhviezdičkové hotely. Azda najkrajší je Colosseo, postavený a zariadený v starorímskom štýle i s kópiou časti legendárneho Kolosea.

Europa park má rozlohu 680-tisíc štvorcových metrov. Na všetky atrakcie je vstup zadarmo, prirodzene až po zaplatení základného vstupného 32 eur. Stravovanie zabezpečuje tridsať rôznych reštaurácií, bufetov a stánkov, neraz so špecialitami prezentovaných štátov. Päť minút od parku nájdete štandardne vybavený autokemping a golfové ihrisko.

Slovensko chýba

Europa Park vznikol ešte v roku 1975 a odvtedy postupne mení svoju tvár - každoročne v ňom pribúdajú nové atrakcie. Okrem nich vás ohúria dokonalé parkové úpravy, množstvo tečúcej vody, riečok a jazier (mnohé atrakcie sú založené práve na vode) a povestná nemecká čistota. Táto továreň na zábavu, zaberajúca plochu takmer 700-tisíc štvorcových metrov, je najväčším zamestnávateľom v najbližšom okolí: prácu tu našli tri tisícky ľudí, čím v tomto regióne plní aj významnú sociálno-ekonomickú funkciu. Ročne prejde bránami zábavného areálu vyše 3,5 milióna ľudí. Priemerný návštevník prežije v Europa Parku asi desať hodín, čiže celý jeden deň, ale čoraz viac pribúda tých, čo sem prichádzajú na predĺžený víkend alebo kratšiu dovolenku.

Škoda len, že európsky kontinent nie je v tematickom parku zastúpený kompletne. Chýba tu nielen Slovensko, ale s výnimkou Ruska aj všetky ďalšie slovanské štáty, ako aj štáty bývalého socialistického bloku. Je to škoda, pretože o návštevníkov z týchto krajín majú prevádzkovatelia parku záujem rovnako ako o hostí z Nemecka, Francúzska a Švajčiarska, ktorí sú vzhľadom na geografickú blízkosť najpočetnejšou skupinou, pravidelne prichádzajúcou užiť si toto nádherné miesto.

Pavel Kapusta

Zdroj: EXTRA PLUS, www.extraplus.sk


Splav divokej riečky na gumenom kolese je napriek prvému dojmu bezpečný, no nasucho určite neobídete...


Vitajte v Nórsku!

V parku nie je núdza ani o stretnutia s legendárnymi zábavnými postavičkami. Takto nám zapózoval kráľ komikov.

august 11, 2011 20:35 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa pindz
    pindzaugust 13, 2011 11:06 dopoludnia

    Komentár: 

    byl sem tam s supr, akorat fronty jak prase na ty atrakce

 

 

Top