Obrázok používateľa CEZ OKNO
Očami vzdelaného amatérskeho meteorológa: 10. Klima maglajz

Ahoj,
po delší pauze bych rád napsal pár komentářů k posledním článkům a obecně k počasí. Nejprve ke článku "Bouře přes polovinu planety - od Indie po USA" (http://www.cez-okno.net/clanok/ekopohlad/boure-pres-polovinu-planety-od-...)

Co se toho "bouřkového pásu" přes V Asii a celý Severní pacifik; tak tam se jedná o několikanásobně zesílený proud tzv. Zonálního proudění (tzn. vesměs Západního), které momentálně převládá v celém mírném pásu severní polokoule (a už za pár hodin pocítíme jeho profuk na vlastní kůži). Vítr tam dosahoval obrovských rychlostí a ve výšce byl nad tím pásem neobvykle silný tryskový proud (jet stream), ve kterém může ve výšce kolem 7-10 km vzduch proudit rychlostí, blížící se 500km/h; tedy tam byl i silný střih větru (jedna z podmínek pro tvoření bouřkových systémů).

Důsledkem byl vznik takovéhoto obrovského bouřkového pásu. Ty spirály na jeho začátku v Indii a konci u Kanady byly velké cyklóny (tlakové níže), které nasávaly a uváděly do pohybu vzduch.


Jaký má toto smysl se můžeme jen dohadovat. V každém případě se takto přemísťují obrovské vzduchové masy přes Pacifik velkou rychlostí; bouřkové systémy můžou mít velkou a ničivou sílu a stejně tak samotný vítr, hlavně u cyklón... a dává se nám takto do pohybu vzduch na celé severní polokouli Zonálním směrem...

Dále k aktuální situaci v Evropě a Atlantiku, tzn. k poslednímu článku o oblačném pásu. http://orgo-net.blogspot.com/2012/01/boure-ulli.html (tam jsou odkazy na dva předešlé články).

Ta spirála, která je nad Skandinávií, je na synoptické mapě poměrně obyčejná, hluboká a rozlehlá, Tlakové níže, která i přirozeně má inklinovat k poměrně spirálovitém rozložení oblačnosti, rotující kolem ní. Jenže - tato spirála je naprosto nepřirozeně hranatá a má podivně "dopodrobna" točený tvar u středu, což by se kolem normální níže rozhodně udělat nemělo, je tu jasný umělý zásah.

(Orgonet dodává: Bouře Ulli: vidíte ty chemtrailsové paprsky od středu spirály? (:-)))

Jedná se o velmi podobný útvar jako ten pás před Pacifik, ovšem na rozdíl od něj je takovéto proudění v zimě v této oblasti ještě poměrně normální, a nejsou tu obecně podmínky na bouřky, takže se nejedná o pás konvektivních systémů.

Jedná se ovšem také o produkt uměle zesilovaného Zonálního proudění a daná oblačnost je z velké části uměle vytvořena v oblasti nejrychlejšího proudění. Podobná situace už tu byla několikrát v prosinci.


Poté, co nás tu v říjnu a hlavně v listopadu totálně vysušily nejextrémnější anticyklonální situací a následným nejsušším měsícem v historii měření; bylo celé proudění obráceno o 180° a po 5. 12. do celé Evropy vtrhlo svižné Západní proudění za silně Zonálního rozložení tlakových útvarů, takové, jaké se tu vyskytlo naposledy v zimách 06/07 a 07/08, za přítomnosti například Orkánů Kyrril a Emma (tehdy to také bylo uměle upravované evidentně - byl to nejsilnější vítr v dějinách...); a celý prosinec pak převládalo toto Zonální proudění; tedy jihozápadní, západní a severozápadní; a nebylo zrovna pomálu větrných situací a výše na horách kalamit, ovšem nížiny měly naopak vesměs velmi teplé počasí.

Podobný ráz počasí teď bude pokračovat; a úderem zítřejších (čtvrtek 5. 1.) ranních hodin nás zasáhne onen oblačný pás společně s nejrychlejší oblastí zonálního proudění, - pás je v článku vyobrazen - ; a můžeme se "těšit" na silný vítr (viz. 3.st. výstraha i oficiální od čhmu) a od vyšších poloh na velmi silné sněžení = kalamita.

Podobný styl proudění nás zřejmě bude čekat i nadále a budou se střídat různé fáze zonálního proudění - aktivní a pasivní; teplé a studené (zítra začne aktivní studená); bohužel se však asi jen tak nedočkáme celkové změny proudění a klidné zimy se sněhem pro nižší polohy (tolik potřebným pro zimní odpočinek přírody; aktuální teplá zima ji akorát tak mate), zato na horách nás čeká střídání extrémních kalamit s orkánem, a pak naopak oblev... prostě klimateroristický maglajz, co by sme asi měli čekat - snad né normální českou zimu?! :D

Pěkný den,

Snowman

P.S. Orgonet: Velký dík, Snowmane, super rozbor. Chtělo by to rozšířit do světa - lip než překladačem - nemáte někdo chuť hodit to do angličtiny?

A ještě díky čtenářce za aktuální jet stream (opět krásně vidíte průběh dlouhého pásu...)

Zdroj: Orgo-net.blogspot.com


Súvisiace:

Seriál: Očami vzdelaného amatérskeho meteorológa
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-ocami-vzdelaneho-amaterskeho-mete...


Autori: 
január 06, 2012 20:48 popoludní

 

 

Top