Obrázok používateľa CEZ OKNO
Očami vzdelaného amatérskeho meteorológa: 4. O vlnění orografickém či haarpovém (obří vlny oblačnosti nad Slovenskem)

Dnešní satelity dosti názorně ukazují dnešní počasí vyznačující se zvláštním vlněním, které se v posledních letech vyskytuje často. Takto tedy vypadá dnešní déšť odshora: žlutá deka rozvlněná do pruhů, nad ní bílá oblačnost z chemtrails, nad Německem je vidět chemtrailsové čáry i nad žlutou oblačnosti.

Celoevropské vlnění, ještě jednou viděno z eumetsatu.

Snowmane, nemáš náhodou chvilku času, že bys nám to okomentoval?
Díky, těšíme se.

Snowman hbitě napsal:

Pokud dáte na nějakému meteorologovi fotku "podivné struktury oblačnosti"/"podivných vln na oblačnosti", velmi často se dočkáte odpovědi "To bude orografickým vlněním!"

Ale komu by nepřipadlo divné, že často stovky pravidelných vln můžou vniknout zvlněním vzduchu o nějakou nesourodou horskou překážku? Zkusím tady co nejlépe popsat co je opravdové orografické vlnění, co ještě může být, a co rozhodně ne...

Začnu definicí: Orografické vlnění (neboli tzv. fénové vlny) vzniká, pokud masa vlhčího vzduchu (ne však takového, aby bylo přikryté oblačností vše) proudí, středně rychlým nebo rychlým proudění, příčně přes nějakou horskou překážkou. Vzduch kopíruje tvar horského povrchu a za ním vytvoří vlny, které postupně mizí. Na vzestupných stranách vln kondenzuje vodní pára do oblačnosti, na sestupných se zase rozpouští (probíhá tam adiabatické oteplování a ochlazování za neměnící se absolutní vlhkosti vzduchu = změny relativní vlhkosti = kondenzace a vypařování při vhodné absolutní vlhkosti).
Tady je pěkný nákres: http://mraky.astronomie.cz/pic/kho_obr7.jpg

No a teď, co nám toto vlastně říká o vzhledu a umístění pravých orografických oblačných vln:

1) Vlnová délka (resp. šířka jednotlivých pruhů oblačnosti) musí mít minimálně několik km (při zvlnění o menší hřebeny apod.); při zvlnění o celý masiv i 10-40km (to v ČR nastává jen na Krušných horách při severozápadním proudění). Takže u jakékoli vlnění, které má vlnovou délku ve stovkách, případně desítkách metrů, můžeme příčinu v orografickém vlnění hned vyloučit.

2) Jelikož pohoří jsou velmi nehomogenní útvary ? mají nepravidelný tvar ? tak až na specifikovatelné výjimky (v ČR jen ty Krušné hory s pravidelnějším tvarem) musí být i orografické vlnění od začátku dost nepravidelné.

3) Vzdušné vlny se za pohořím dost rychle ztrácí ? rozplývají se; takže i oblačnost na nich se musí tak chovat.

4) Tento jev může vzniknout jen na nízké oblačnosti, výjimečně na nižší střední (pokud je dost rychlé proudění), ale vertikálním směrem se orografické vlny rychle ztrácí a rozhodně by neměly způsobit vlnění na vysoké oblačnosti...

Teď nějaké příklady:

1) http://ukazy.astro.cz/gal/20080127-1150_MODIS-Aqua_250m-band1_2048x1536.png
Tady je krásný příklad nejpravidelnějšího pravého orografického vlnění, které se v ČR může vyskytnout ? za Krušnými horami. I zde ovšem je jen jedna příkladná vlna a další jsou již postupně méně a méně výrazné.

2) A teď jako naprostý proti příklad k předchozímu: http://3.bp.blogspot.com/_JW4j2kgtRkI/S78_2z_aTpI/AAAAAAAAEOw/pdiWykNq69...
Není myslím na Zemi pohoří, které by dokázalo udělat takto pravidelné vlny o takto malé vlnové délce...

3) A zde zase příklad pravého zvlnění menšími orografickými útvary na hodně nízké oblačnosti v jihozápadních Čechách:http://www.setvak.cz/timelapse/2009/20091130_0930_NOAA17.jpg

4) A nakonec 3 příklady vysoké oblačnosti, která v žádném případně nemohla být takto zvlněna orograficky...
http://1.bp.blogspot.com/_JW4j2kgtRkI/S785Kv_B3wI/AAAAAAAAEOY/gmTGXe68Ri...
http://1.bp.blogspot.com/_JW4j2kgtRkI/SsZaP2r1RwI/AAAAAAAADZA/h14T34NAyI...
http://mraky.astronomie.cz/pic/ac06.jpg

Zdroj: Orgo-net.blogspot.com


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

október 13, 2011 18:21 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa t.o.
    t.o.október 19, 2011 15:12 popoludní

 

 

Top