Obrázok používateľa CEZ OKNO
Chrípka a pôst alebo najlacnejšia chrípka je tá, ktorú nedostanem

Vtipný výrok kolujúci medzi ľudom hovorí, že chrípkové ochorenie s lekárom trvá týždeň, bez lekára sedem dní. Ďalší znie: Chrípku nevyliečiš, chrípku musíš odovzdať. Ja k tomu pridám myšlienku: „Najlepšia a najlacnejšia je tá chrípka, ktorú vôbec nedostanem“. Ako je to možné? Čítajte ďalej...
Využitie krátkeho pôstu v prípade akútneho vírusového ochorenia

Ak trošku viete sledovať signály svojho tela, tak ste si už určite všimli, ako u vás začína chrípka. Niekto býva unavený, bolí ho hlava alebo celé telo. U mňa je to klasika, večer si líham do postele zdravý a ráno sa prebudím s divným pocitom sucha alebo slabého škrabania kdesi vzadu hore na nosných slizniciach. Býva to veľmi nevýrazné, ale postrehnúť sa to dá. Niekedy začína výraznejší pocit sucha už počas noci a ráno je situácia jasná. Inokedy je ráno ešte v pohode a pocit škrabania na sliznici sa dostaví až v priebehu dňa, alebo večer. Ak k tomu pridám ešte fakt, že v rodine je už niekto chorý, alebo som v predchádzajúci deň či dva prišiel do kontaktu s chorým človekom (inkubačná doba chrípkového vírusu je 24 – 48 hodín), neváham ani na okamih. Nasadzujem preventívne protichrípkové opatrenia skôr, ako získam o ďalších 24 hodín istotu, že som ochorel! Môj osobný štvorboj proti chrípke. Dôležité je neprehliadnuť a nepremeškať tento prvý náznak blížiacej sa hrozby. Pred rokmi, keď som ešte netušil, čo na chrípkový vírus účinkuje, tak na ďalší deň po prvých príznakoch som končil s bolesťami hrdla, horúčkou, kašľom a sopľami v čakárni u lekára. Dnes už chrípku poznám iba z trápenia ľudí okolo mňa a zo správ, že sa k nám blíži epidémia chrípky.

   
1. V deň keď zaregistrujem prvý príznak začínajúcej chrípky, prestanem prijímať potravu, teda zahájim mimo poradia jednodenný pôst (pôsty sa snažím mávať pravidelne jeden deň v týždni). Tekutiny v akomkoľvek množstve (aspoň 2 – 3 litre) sú nevyhnutnosťou, ale žiadna tuhá potrava, ani ovocie, ani zeleninové šťavy, NIČ! Maximálne si ráno vytlačím ešte jeden citrón do pohára s čistou vodou (každé ráno začínam citrónovou šťavou), inak už naozaj nič. Dôvod? Keď telo prestane prijímať potravu, automaticky sa ráno neprepne do režimu „trávenie potravy“ (hneď po raňajkách), ale prepne sa do režimu (či skôr ostáva po noci v režime) „upratovanie, zbavovanie sa škodlivých látok“. V tomto režime upratovania ostane dovtedy, kým opäť nezačnem prijímať potravu, teda najskôr až v nasledujúci deň. Počas upratovania sa telo automaticky venuje tomu najakútnejšiemu. Okrem vyplavovania škodlivých látok, ktoré sa v tele nachádzajú bežne, zaregistruje telo aj práve sa množiaci chrípkový vírus na mojej nosnej sliznici a zaháji s ním nekompromisný boj – likviduje ho a vyplavuje z tela von, nedáva mu šancu ďalšieho množenia na mojich slizniciach. Počas pôstu sa zvyšuje účinnosť môjho imunitného systému a ten zabojuje s vírusom miesto iných komplikovaných spôsobov (ktoré človek doteraz navymýšľal a stále vymýšľa) – v jednoduchosti je krása. Ak zistím príznaky začínajúcej virózy až v priebehu dňa, prestanem jesť od okamihu prvého signálu a nejem ani v nasledujúci deň.

2. Po prvom pôstnom dni je už na mne či začnem jesť, alebo ešte nie. Závisí to od toho, ako sa cítim nasledujúce ráno. Pre istotu môžem pridať ďalší pôstny deň, alebo ovocný deň – celý deň jem iba ovocie a pijem tekutiny. Trávenie ovocia zaťažuje organizmus minimálne a môže sa naďalej venovať hlavne upratovaniu a boju s vírusom. Ak sa cítim dobre a zvážim, že to môžem risknúť, tak nasledujúci deň začnem jesť, ale opatrne. Pre istotu zaradím ľahšie jedlá, ideálna je surová (prípadne dusená) zelenina, určite žiadne mäso. Zaujíma vás, či môžete vydržať deň alebo dva bez jedla? Môžete, určite nezomriete od hladu. Vaše telo má okamžite použiteľné energetické zásoby na 36 – 48 hodín (v krvi a pečeni) a na ďalších niekoľko desiatok dní v tukových zásobách, takže prežijete. Dokonca ešte aj ušetríte na strave. Trochu opatrne postupujte pri návrate k jedlu. Po pôste nezačnite hneď s ťažkým jedlom – rezeň, hamburger a pod., začnite radšej ovocím alebo zeleninou.

3. Vezmem si jedno Osillococcinum. Stačí jedno, ďalšie dávkovanie už nerobím. Je to rana istoty na povzbudenie imunitného systému. Možno by som boj s vírusom vyhral aj bez Oscilla, ale zatiaľ som takúto variantu na sebe ešte netestoval. Preto mávam balenie Oscilla vždy po ruke, aby som nemusel bežať napríklad v nedeľu ráno do lekárne. Kto nepozná Oscillococcinum, tomu v lekárni určite radi pomôžu.

4. Navarím si hneď ráno čaj z čiernej bazy a ten pijem celý deň, preventívne aj tie nasledujúce dni. Bazový čaj je jeden z najúčinnejších v boji proti chrípkovým vírusom a prechladnutiu, tak prečo by som tento jeho dar nevyužil. Čaj si vezmem aj do termosky a popíjam ho v práci. Ak máte možnosť uvariť si v práci čerstvý, tak neváhajte. Žiadne iné tekutiny, iba bazový čaj, prípadne čistú vodu, ale nie z vodovodu. Určite nepijem nič studené a už vôbec nie minerálky s bublinkami. Jedno aj druhé dráždi sliznicu a zhoršuje boj s vírusom. Neviem či niekde dostať kúpiť sušený kvet čiernej bazy na prípravu bazového čaju. Ja to robievam tak, že keď kvitne čierna baza, vyberiem sa na vychádzku do prírody, natrhám si dostatok bazového kvetu (má nádhernú vôňu), doma si ho nasuším a mám bohaté zásoby na celú zimu. Dostatočný príjem tekutín je veľmi dôležitý. Jednou z hlavných ciest, ako sa telo zbavuje choroby je potenie. Málo tekutín znižuje účinnosť tohto spôsobu, prípadne hrozí dehydratácia. Dôležité je tiež zvlhčovanie napadnutej sliznice. Zvlhčená je v lepšej kondícii a ľahšie bojuje, ako keď je suchá. Ako náhrada v prípade núdze môže byť použitý zázvorový čaj, mám to tiež odskúšané – stačí mletý zázvor ktorý dostať bežne v potravinách.

5. JOX spray. Nepoužívam prostriedky z reklamy na dezinfekciu hrdla. Farmaceutické spoločnosti vyvíjajú rôzne pastilky s príjemnou chuťou, no s nižšou účinnosťou. Raz som objavil JOX spray – je to v podstate čistý jód a ten sa ako vieme používa na dezinfekciu všade v zdravotníctve, účinok je zaručený. Je pravda, že jeho aplikácia do hrdla je trochu nepríjemné, ale môžem si vybrať. Buď znesiem chvíľu nepohodlia a mám istotu dezinfekcie hrdla, alebo si budem cmúľať sladkú pastilku a vírus ostane. Ak podchytím začínajúcu virózu včas a nasadím prvé tri prostriedky, väčšinou stačí použiť JOX len raz či dvakrát v prvý deň a viac už nebýva potrebný. Takže JOX spray mávam tiež vo svojej lekárničke.

To sú moje základné rady, ako nedostať chrípku:

   
1. Včasná identifikácia začínajúcej virózy, nepodceniť prvé príznaky a nečakať čo bude

2. Nasadiť aspoň jednodňový pôst

3. Vziať si jedno Oscillococcinum

4. Piť len čaj z kvetu bazy čiernej (prípadne zázvorový čaj)

5. JOX spray podľa potreby

Niekoľko ďalších doporučení a postrehov:

1. Cesnak a med sú klasika. Kto neznáša cesnak, prichádza o jeho blahodárne účinky. Med jedávam vždy len samostatne, v žiadnom prípade ho nepridávam do horúceho čaju. Vyššia teplota zničí v mede väčšinu látok potrebných v boji s chorobou. Samozrejme med a cesnak sa majú užívať hlavne ako prevencia.

2. Šport, pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie, umývanie si rúk, nezdržiavať sa v chrípkovom období vo väčšej skupine ľudí, neprekurovať si byt – to všetko sú preventívne opatrenia a sú účinné, ak ich dodržiavate.

3. Najlacnejšia je prevencia a do tejto skupiny opatrení patrí aj pravidelný jednodňový pôst raz za týždeň. O jeho účinkoch a výhodách ale niekedy na budúce.

4. Ak patríte medzi fajčiarov, počas boja s chrípkou by ste nemali fajčiť, alebo aspoň fajčenie obmedziť. Aj dýchanie zafajčeného vzduchu napríklad v reštaurácii zhoršuje podmienky organizmu pre boj s virózou, oslabuje hlavne sliznice.

5. Môj postup je použiteľný za neobmedzeného fungovania, teda môžem ísť do práce a nemusím ostať doma. Keď je psychika zaujatá nejakou činnosťou aspoň sa nezaoberá pocitom hladu. Ak sa ale niekto cíti slabý a vyčerpaný z nastupujúcej chrípky, potom je lepšie ostať doma a oddychovať aspoň deň či dva. Prechodená chrípka je pre telo veľmi namáhavá. Organizmus musí vynakladať veľa síl na boj s chorobou a všetky ďalšie aktivity, čím môže trvať proces liečenia dlhšie. Prípadne sa prechodená chrípka môže prejaviť neskôr na nejakom inom mieste ľudského tela, ako je hrdlo.

6. Ak už chrípka prepukla, dostavili sa bolesti hrdla, teploty, kašeľ a sople, potom je určite potrebné ostať doma a ležať. Pre urýchlenie a uľahčenie liečby bez váhania nasadiť pôst aspoň na deň dva, následne obmedziť množstvo potravy a jesť len ovocie a zeleninu až kým sa chrípky nezbavíte. Samozrejme pôst nerieši len vírusové ochorenie, ale aj bakteriálne a rôzne ďalšie choroby, to už je však téma na dlhšie rozprávanie.

7. Ak je to čo len trochu možné, vyhnite sa antibiotikám. Širokospektrálne antibiotiká sú určené na boj s baktériami, chrípka je ochorenie vírusového pôvodu a antibiotiká na ňu preto nezaberajú. Lekári predpisujú antibiotiká len ako prevenciu, ak by sa k vírusovému ochoreniu pridalo aj bakteriálne. Samozrejme ak akútne príznaky chrípky neprešli do troch dní, treba vyhľadať lekára a začať brať antibiotiká, lebo v tomto čase je už veľmi pravdepodobná pridružená bakteriálna nákaza a nič iné už neostáva (hrozí až zápal pľúc a smrť). Naším cieľom je ale tomuto stavu predísť a nedostať sa do situácie, kedy už budeme nútení antibiotiká brať. Prečo sa treba vyhnúť antibiotikám? Antibiotiká nerozlišujú „dobré“ a „zlé“ baktérie, zabíjajú všetky. V našom tráviacom trakte máme miliardy užitočných baktérií (niekoľko druhov), ktoré potrebujeme pri trávení potravy, vyrábajú nám B vitamíny a hlavne sú oporou nášho imunitného systému! Nasadením antibiotík zničíme asi 70 – 90% týchto užitočných baktérií. Ich následná obnova v črevách trvá od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov. Počas tejto doby prichádzame o úžitok týchto baktérií a na viac máme oslabený imunitný systém. Paradoxne tak antibiotiká, ktoré nám mali pomôcť, urobia medvediu službu. Po chorobe je organizmus oslabený a vyčerpaný, po antibiotikách je oslabený aj imunitný systém. Nemožno sa potom čudovať, keď po prvej chrípke (často krát aj prechodenej, priznajme si) prichádza o týždeň dva druhá, tretia a nevieme tak pretrhnúť kolotoč chorôb. Berieme ďalšie a ďalšie antibiotiká a nevedomky tak ničíme svoje telo. Všetko kvôli oslabenej imunite. Preto je výhodnejšie nasadiť miesto antibiotík pôst. Pôst imunitný systém stimuluje, antibiotiká ho ničia.

8. Zvýšenej teploty sa netreba báť, pokiaľ neprekročí určitú hranicu a netreba ju ani znižovať. Zvýšenie telesnej teploty je prirodzený mechanizmus obrany tela. Zvýši sa tak potenie ako cesta na vyplavovanie škodlivým z tela a súčasne sa zhoršia aj podmienky na množenie vírusu. Vírus má totiž najradšej práve teplotu zdravého ľudského tela, nižšie alebo vyššie teploty mu až tak dobre nevyhovujú. Samozrejme ak má niekto štyridsaťstupňové teploty a ledva žije, tam treba teplotu riešiť. Pravdepodobne však už nepôjde len o bežné vírusové ochorenie, ale o ďalšie komplikácie.

9. Sauna. Je vhodná najmä ako prevencia. Použitá môže byť teoreticky ešte aj vo chvíli prvých príznakov chrípky, ale ja to nerobím. Ako som už spomínal, vírusu sa nepáči vyššia alebo nižšia teplota, ako je teplota ľudského tela. Takže teplota v saune ho ničí. Ale je tu riziko odhadnutia vlastného stavu. Ak som už chorý a viróza prepukla v plnej sile, potom je návšteva sauny nanajvýš nevhodná. Sauna je záťaž na srdcovocievny systém a ak už organizmus bojuje s chorobou, pobyt v saune mu len priťaží a môže dôjsť až ku kolapsu. Preto chodím do sauny len keď som zdravý. Ak na mňa lezie chrípka, najúčinnejší je pôst.

10. Zamysleli ste sa niekedy, keď ste použili preparát z reklamy na boj proti chrípke a nepriniesol očakávaný účinok? Tieto preparáty sú zamerané na podporu organizmu, prípadne dezinfekciu. Ich očakávaný účinok sa ale nedostavil, alebo bol minimálny práve preto, že ste nepoužili pôst. Aspoň jednodňový pôst je práve tou najjednoduchšou a najúčinnejšou zložkou v našom boji s vírusmi. Umelé preparáty riešia príznaky chrípky, pôst rieši podstatu chrípky.

11. Ešte niečo o leukocytóze. Nepočuli ste o nej? Keď zje človek varenú stravu, nastáva u neho dokázateľne leukocytóza – zvýši sa počet bielych krviniek a sústredia sa okolo čriev. Ľudské telo považuje varenú stravu za nepriateľa a preto vyšle svojich vojakov do boja s ním. Nechcem tu teraz polemizovať na tému varená/surová strava, ale chcem ukázať na jeden fakt. Prijatím varenej stravy sa biele krvinky zhromaždia okolo čriev, sú teda stiahnuté z boja proti vírusu na sliznici a sú „vrhnuté“ do boja s varenou potravou. Príčina tohto javu je známa, je to však na dlhšie objasňovanie. Dobrovoľne a nevedomky tak znížime účinnosť boja s vírusom, ak zjeme varenú potravu. Pri pôste telo neprijíma žiadnu potravu, tento jav teda nenastane. Ak následne po pôste prejde človek aspoň na deň dva k surovej strave, nestane sa to taktiež a organizmus môže všetky biele krvinky použiť tam, kde ich potrebuje – v boji s vírusom na slizniciach a všade tam, kde sa nachádza.

12. Bojíte sa, že vás jednodňový pôst vyčerpá a oberie o sily? A týždňovej chrípky sa nebojíte, tá vás o sily neoberie? Nemusíte byť chorý, ale musíte chcieť byť zdravý!

13. Neobjavil som žiadnu Ameriku, iba vám pripomínam znalosť prírody. Ak máte psíka, ako zistíte že je chorý? Prestane prijímať potravu. Príroda to tak prirodzene zariadila. Keď je organizmus chorý, prestane jesť a prepne sa do programu „liečenie“. To len my ľudia, „vládcovia“ prírody nechceme rešpektovať jej prirodzené zákonitosti a myslíme si, že nás sa nedotýkajú. Ak nepočúvneme, sme potrestaní chorobou a opäť mylne hľadáme vinníka kdesi inde, ako v sebe. Pôst ako spôsob liečby rôznych chorôb sa používal v minulosti bežne a používa sa aj dnes, aj keď západná medicína sa k nemu stavia skepticky.

14. Na záver ostáva ešte bilancia. Ak som liečil chrípku klasicky (lekár, PN), potom ma to stálo náklady na dopravu, čas strávený v čakárni (riziko ďalšej nákazy), doplatky za lieky (za antibiotiká zbytočne), kvapky do nosa,... PN alebo dovolenka, ostať doma ležať a potiť sa, zmarený víkend či dovolenku, po chorobe som bol vyčerpaný, trvalo mi aspoň ďalší týždeň, kým som sa spamätal. Dva týždne z môjho života + náklady v desiatkach EUR. Dnes žiadne oslabenie organizmu, žiadne ležanie a vyčerpanosť (maximálne dva – tri dni viac fufnem ako sprievodný znak liečenia), žiadne náklady na nepotrebné lieky. Jeden JOX spray a jedno balenie Oscillococcinum vyjdú spolu tak na 10 - 12 EUR a vydržia aspoň na dva roky. Pár hodín strávim v prírode zberom kvetu čiernej bazy a ako bonus ešte aj ušetrím za jedlo.

Ak ste sa dočítali až sem, máte základné informácie o chrípke a pôste. Súčasne počujete v správach, že sa k nám blíži epidémia. Dostávate tak príležitosť pôst ako účinný prostriedok neodsúdiť vopred, ale ho vyskúšať priamo na sebe. Môžete ďalej plávať po prúde s davom a budete s davom aj chorý, alebo to skúsite proti prúdu a zistíte, že pôst znamená zdravie a s tým súvisiaci príjemnejší a radostnejší život. Celý náš život je o rozhodovaní a výbere. Držím palce!

Peter Zachar

Autori: 
Sekcie: 
január 20, 2009 20:36 popoludní
 • krát komentár

8 krát komentár

 1. Obrázok používateľa V
  Voktóber 11, 2015 07:54 dopoludnia

  Komentár: 

  Z vlastnej skusenosti viem, ze ak pri prvych priznakovh chripky prestanem jest, na druhy den je po nich, ale pre istotu sa postim tri dni a zopar rokov som uz chora nebola. Netreba mi ziadne caje ani ine preparaty.

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymdecember 30, 2009 13:11 popoludní

  Komentár: 

  Akurat sa skusam postit,lebo som nachladnuty uvidime ci mi to pomoze :)

 3. Obrázok používateľa jaroslav
  jaroslavoktóber 22, 2015 14:05 popoludní

  Komentár: 

  Ano funguje to -odporučaju to aj lekari ,ale len kym sa teplota nedvihne nad 38,5 celzia -potom už potrebuješ lieky...

 4. Obrázok používateľa admin
  admindecember 30, 2009 16:03 popoludní

  Komentár: 

  pôsty sú prosto super - po Novom roku idem tiež robiť nejaké jedno-trojdňovky, ale hlavne na jarnú rovnodennosť začínam s druhým kolom totálnej detoxikácie, ak sa pridáš, môžme zdieľať ;)

 5. Obrázok používateľa Rudo
  Rudojanuár 26, 2013 22:12 popoludní

  Komentár: 

  Pán Zachar, musím konštatovať, že máme veľmi podobné postupy na prevenciu a liečbu vírusových infekcií. Len som nevedel, že je potrebná úplná hladovka. Myslel som, že pomôžu jedlá ako vývar, chlieb s cesnakom a medom a podobne, ale s tou Leukocytózou pri príjmaní stravy to znie logicky.
  Ja by som odporučil aj horúci kúpeľ nôh - teplotu vody treba udržiavať najvyššiu akú znesiete - najlepšie v lavóri, postupne prilievať horúcu vodu z konvice (vtedy nohy von), máčať až do spotenia.
  Lepšie bojovať takto - bez liekov, pretože aj liek ako paralen môže byť vo vyšších dávkach nebezpečný. Mal som nepríjemnú skúsenosť, keď som odvracal prichádzajúcu virózu panadolom - maximálnym povoleným dávkovaním počas dvoch dní, aby som zvládol cestu do Chorvátska. Po návrate som dostal srdcovú aritmiu (ktorú som dovtedy nepoznal) a veľkú bolestivú virážku na nos.

 6. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymfebruár 11, 2013 10:30 dopoludnia

  Komentár: 

  Zdravím , vcelku sa dá s Vami súhlasiť práve som To absolvoval, len
  neviem pochopiť ako s teplotami chodíte do práce? Pretože, váčšinou
  chrípky chytia silné tresp. vysoké teploty a sám hovoríte, že chrípka trvá 7 dní...
  Ináč vďaka za inšpiráciu.
  P.S. Všade tvrdia / som alergik / že len voda z vodovodu je tá vyhovujúca , prirodzene ak nemáte vodu z prameňov.

 7. Obrázok používateľa Andy
  Andyfebruár 11, 2019 11:40 dopoludnia

  Komentár: 

  Ahoj, super, len to oscillo by som vylúčil, homeopatika pre mna určite nie :)

 8. Obrázok používateľa Mary
  Maryfebruár 27, 2019 08:24 dopoludnia

  Komentár: 

  Dobry den! O postoch som uz vela pocula a citala, mamestastie neskoro. Profesionalne tancujem a s miernymi 37teplotami som odtqncovala 14 predstaveni za tyzden. Asi to nebola chripka, ale nieco ako zhorsene nachladnutoe s teplotou, a odvtedy mam teploty 37cky uz par mesiacov. Takze teraz nemozem ani tancovat ani nic, a to mam za mesiac najdolezitejsi konkurz mojho zivota :-(

  Krvne testy a tak su ok a doktori si myslia ze si vymyslam, napriek tomu ze som stale unavena, bolia ma klby a mam permanentne tak 37,2 pricom moja bezna je 36,4.
  Myslite si, ze by som si postom vedela pomoct k uzdraveniu?

  Ps bola som 6 tyzdnov na velmi striktnej (protizapalovej) diete z knihy od dr.Freja - bez zivocisnych veci, priemyselne spracovanych potravin a bez sacharidov, aj ked prijimana zelenina bola zvacsa dusena.
  Dieta nepomohola :-(

 

 

Top