Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čím naplnia Nabuccooptimisti plynovod?

Plynovod Nabucco, aj keď ho vybudujú, neupevní energetickú bezpečnosť Európy, pretože zabezpečí len 5 percent európskej energetickej spotreby. Vyhlásil to minister energetiky Ruska Sergej Šmatko v interview pre nemecký denník Das Handelsblatt. Podpísanie Tureckom, Rakúskom, Bulharskom, Maďarskom a Rumunskom dohody o vybudovaní plynovodu Nabucco pridalo aktuálnosť posúdeniu perspektív tohto projektu. Určité kruhy na Západe vidia dôležitosť projektu v tom, že tento predpokladá dodávky plynu z Kaspického mora do Európy mimo Ruska, čo akože zabezpečí Európskej únií väčšiu nezávislosť od dodávok ruského plynu.


Plynovod Nabucco bude pokračovaním už vybudovaného plynovodu Baku - Tbilisi - Erzurum. Projekt sa hodnotí na 8 miliárd dolárov a predvída každoročné dodávky do Európy len 20 - 30 miliárd kubických metrov plynu. Také objemy sú malou časťou spotreby krajín EÚ. Teoreticky všetci chápeme, že čím je viac smerov, tým viac je diverzifikácie a tým je lepšie pre všetkých. Dá sa vybudovať plynovodov koľko len chceme. Ale čím ich naplniť? Dnes vieme, čím sa bude naplňovať Severný prúd, čím Južný prúd. Ale nevieme, čím sa naplní Nabucco.

Treba podčiarknuť, že doposiaľ sa neuregulovali právne aspekty vybudovania plynovodu Nabucco cez Kaspické more a nie je vyriešené financovanie tohto projektu. A kto bude financovať projekt Južný Prúd? Pravdepodobne v súčasnej situácii hlavnú časť bude robiť projekčná spoločnosť, kde bude hlavným akcionárom pravdaže Rusko. A z toho vyplýva, že pod túto projekčnú spoločnosť sa pritiahne projekčné financovanie.

Rusko je zainteresované na realizácii projektu Južný prúd, ktorý predpokladá vybudovanie plynovodu cez Čierne more do Európy. Je to podobný projekt, ako Nabucco, ale Rusi majú plyn do Južného prúdu. A Gazprom a talianska ENI sú dvaja autentickí partneri. Treba ešte pochopiť dve veci: keď sa Nabucco len vybuduje, ale nenaplní sa plynom, tak pravdaže žiadna konkurencia nie je. Ale ak sa naplní plynom, tak pravdaže budú konkurovať. Ale všetci odborníci sa zhodujú na tom, že naplniť plynovod Nabucco bude veľmi zložité.

Richard Romanov, Národný Inštitút Francois Marie Voltaire

Zdroj: voltaire.netkosice.sk


Rubriky: 
júl 27, 2009 23:59 popoludní

 

 

Top