Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mayský poklad v hodnote 290 mil. dolárov

kp.ru | Našiel sa mayský poklad. Leží na dne jazera Izabal (Lago de Izabal). Berlínske médiá oznámili, že Joachimovi Rittsteigovi - nemeckému matematikovi, sa po 40 rokoch práce podarilo prečítať tzv. "Drážďanský kódex", uložený v Saskej štátnej knižnici. Nazývajú ho tiež "Mayským kódexom", pretože je jeden zo štyroch rukou písaných mayských kníh, ktoré sa uchovali do dnešných čias.

V roku 1739 bol získaný od neznámej osoby pre potreby Drážďanskej kráľovskej knižnice. Predstavuje rukopis písaný hieroglyfmi, ktorý sa datuje do obdobia 11. – 12. stor. Predpokladá sa však, že je záznamom oveľa skoršieho textu. "Mayský kódex" bol napísaný ešte pred dobytím Ameriky španielmi. Rukopis obsahuje 74 strán a jeho dĺžka je 3,56 m. Rozmery stránky sú 20,5 x 9 cm. Obsahuje pravdepodobne zaujímavé informácie o mayskej civilizácii, oznámila buenolatina.


- Jedna z častí mayskej knihy, na 52 strane, nám rozpráva o strašnom zemetrasení 30. októbra 666 p.n.l., - rozpráva Joachim Rittsteig, - dôsledkom ktorého bolo zničené hlavné mesto Mayov na východe Guatemaly. Jeho ruiny sa ukrývajú pod vodami jazera Izabal. Okrem hlavných kultúrnych cenností mesta kniha upozorňuje na 2156 zlatých tabuliek, na ktorých boli zapísané mayské zákony. Nachádzali sa v jednom z kamenných sarkofágov.
Celková váha pokladu predstavuje okolo 8 ton a hodnotu približne 290 mil. dolárov. Výskumníci s pomocou akustickej sondy potvrdili, že sa na dne jazera skutočne nachádza starobylé mesto. Rozloha jazera predstavuje 589,6 km2, hĺbka 18 metrov. V najbližšom čase bude Rittsteig hľadať sponzorov, aby mohol zorganizovať expedíciu a vyniesť klenoty zo dna jazera.

Светлана КУЗИНА: Найдены сокровища майя стоимостью в 290 млн. Долларов, 1. 3. 2011

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
marec 04, 2011 19:54 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top