Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tak si žijem 5.

Ráno som sa zobudil za svitania. Ale potom som znovu zaspal. Sníval sa mi sen o prahe - celá bola z umelej hmoty. Aj Hradčany. No - mám radšej Prahu z kameňa. Ale najradšej by som ju mal z dreva. Podľa možnosti zo živého... - Poď, postavíme si spolu dom na brehu rieky, nemusíme rúbať les, spravíme si živý dom! - spieva príjemný húpavý hlas mladej dievčiny, - posadíme už teraz sadenice, budeme ich polievať z rúk živou vodou, a keď vyrastie, bude nás chrániť... a tak som sa plesol po sáre: veď to môžem i ja! Už teraz, s tým čo viem, mohol by som v ňom bývať. Husto sadené kmene smrekov by tvorili živú drevenú stenu - mám také nafotené z Oravy - obložené slamenými balíkmi, zvonku i z dnu omietnutými hlinou, mohli by kmene v slame spokojne rásť až pokým sa nespoja, A už teraz som schopný riadny krov a strechu spraviť na živých pilieroch - stromoch zbudovať... A čím starší taký dom, tým slovutnejší, sám seba obnovujúci a časom lepší a lepší - a aké to bývanie v takom živom dome, ktorý sám seba v lete chladí a v zime hreje?!

11. 12.

Veď v horúcom lete v lese ako v raji, a živé drevo si samo v zime kúri- ani v krutých mrazoch nezamrzne. A priateľ na to: nebudú rásť pri sebe, zhynie každý druhý, lebo tak to v lese je. Ale ja myslím: strom je kvôli človeku. A spraví,, čo od neho čistá ľudská myseľ chce. A čo čistejšie ako prianie Živého a voňavého domova?! Ale ak od stromu nič nechceme, nuž – rastie si on ako chce. I tak dobre.

A tak okolo mojej chyžky už 2 roky živý dom rastie a keď príde čas a kmene sa spoja, odstránim terajšie slamohlinené steny a v novom, živom bývať budem... To je taká hra. Ak sa nezdarí, len dreva krásneho, rovného na novú drevenicu pribudne, no ak sa zdarí, duša novou piesňou zaznie.

A tak vysadiť chcem na svojej zemi ešte 3-4 také živé domy, potom jeden z nich vybrať, hýčkať, „vodou z rúk polievať“. Veď to vec jednoduchá! Kolíkom do zeme dom nakreslíš, malé jamky vykopeš, sadeničky vložíš. Ak ich dosť, za jeden deň si so „stavbou“ hotový, - a ak by nie stavba, nuž úkryt pre kone, kozy, alebo les. I tak dobre. No - ale Praha hádam ešte dlho kameňom zostane. Smajlík.

A v to neskoršie ráno som si pomyslel, že s tými svetielkami je to tak: pokazený som, že svetielka stále nevidím a tak sa môžem radostným úsilím opraviť. A tak pokračujem ďalej, lebo mi to radosť nesie a dobre na duši robí. A taký radostný von vychodím do revu mocného stroja, praskania padajúcich stromov, zavíjania píl...no, posmutnela duša. Obďaleč zas ďalší les líha... - to akoby mi niekto prst lámal. I teraz, už po polnoci, bez prestania horu ničia... Kedysi so svitom gazda do voza priahal a s mrkom bol s plným vozom dreva doma - pílou-bruchatkou a sekerou 4 kubíky sám naložil a to 4 dni v roku! A dreva na celý ďalší rok. A dnes sme takí chudobní, že i hlbokou nocou robiť musíme, a nie ako kedysi - horu si ozdraviť, ale celú zničiť musíme, aby se za peniaze čo nám za to dajú – nafty a pneumatiky nakúpili k ďalšiemu drancovaniu a hádam niečo zostane i na mrkvu z Lidla.. Tak rád by som zakričal: Otcovia! Doma vás čakajú ženy a deti a teplá večera – ale neprekročí hlas môj ryčiace motory a praskot padajúcich stromov... zatiaľ. A z čias, kedy som i ja bol kultúrny – viem, veď tí otcovia to pre svoje deti robia! Môj otec pre moje blaho fabriky budoval... ale orať ma nenaučil, ani snopy viazať, ani mlátiť žito, hoc to všetko vedel. A tie fabriky robia tie stroje čo teraz ten les drancujú. Ťažbou to otcovia volajú, Ja ťažobou. A orať som sa od cudzích učil. Odpúšťam to môjmu otcovi, ale svojho syna rád orať naučím - ak chcieť bude.

Rastie mi živý dom

Ale zatiaľ nechce. A tak mu aspoň horu sadím. A ak zdivie i on, v tej hore bude môcť bývať až bude chcieť. Veď už teraz Matku Zem chráni - v grínpíse robí, pánov pod rebrá šťuchá, že robia to, čo hovorili že Zemi robiť nebudú... ale dáva im svoju Silu, lebo z peňazí žije, nie zo svojej zeme. A peniaz je cisárov. Ja som po skalách lozil, on po atómových hrncoch, ja som proti komunistom bojoval - ilegálne knižky tlačil, republiku socialistickú rád rečami rozvracal – on monopoly a nadnárodné spoločnosti, a vari celý imperializmus... no ale neviem či to k niečomu, veď z toho všetkého žije.

A ja? Dnes pol na pol, v hrnci trochu imperializmu z Lidla, a trochu lokálu – z mojej záhradky. Ale takto rok – dúfam - imperializmu budem môcť dlhý nos ukázať a to s plným bruchom.

Tak, deň som strávil výrobou elektrického oplotku, pokým mi živý plot, čo je už 3 roky živý - narastie a zmocnie, aby chránil zem moju pred vetrom, zverou divou a všetkým, čo na pozemok bránou nepozvem, i pašu dá kozičkám, a pretože ten plot je jedlý - i mňa napasie, oko poteší – na jar kvetmi a vôňou, v lete lístím a ševelom, na jeseň chutnými plodmi, a krásnymi farbami. Už tak i tento rok, ale len na ukážku... A ešte rozmýšľam: viac lesa vysadiť, to za tie padnuté stromy. Aby sa Zemi dalo dýchať kým hora dorastie. A s tou myšlienočkou i ten lámaný prst menej bolí.

Zdroj: vladoblas.estranky.cz

január 13, 2011 13:37 popoludní
 • krát komentár

5 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Iva
  Ivajanuár 13, 2011 19:22 popoludní

  Komentár: 

  Ja milujem toto čítanie a veeeľmi sa naň vždy teším!!!!!Ďakujem.

 2. Obrázok používateľa Janka7777
  Janka7777január 13, 2011 20:18 popoludní

  Komentár: 

  Presne, aj ja sa vždy teším na to čítanie, nevynechám ani jednu časť:). Je to úžasné, iba ticho závidím a so všetkými myšlienkami o svete, súčasnosti a celkove tejto dobe sa stotožňujem:)

 3. Obrázok používateľa Zemislav
  Zemislavjanuár 14, 2011 07:40 dopoludnia

  Komentár: 

  Dúfam, že čoskoro príde doba, kedy bude mať takéto zmýšľanie vačšina populácie.

 4. Obrázok používateľa Veru
  Verujanuár 14, 2011 11:16 dopoludnia

  Komentár: 

  Myslím, že tá doba už prichádza a ľudia, čo majú k Matke Zemi blízko, to cítia - už nám zosiela znamenia. Prírodné národy s dušou sveta spojené vidia v tom už hotovú vec a aj veleryby o tom spievajú. Tí, čo v jednoduchom čistom živote zmysel vidia sa môžu tešiť a tí, čo pre hrubú hmotu žijú, sa boja. A poniektorí sa ešte nevieme rozhodnúť, lebo systém našu myseľ pokrivil...:-)

 5. Obrázok používateľa Jan
  Janjanuár 17, 2011 10:19 dopoludnia

  Komentár: 

  Ano stale nova doba prichadza? Vsetko bolo, je a bude v okamziku univerza. Prebudzame sa a stastnejsich nas to robi. Zatial nevieme, co s tym. To nevadi, dalej kracajme na ceste uvedomenia sa. Stastie a laska v nas prestupi uskalia, ked nevieme co za rohom sa nachadza. Sme vecny, s bozkou energiou spojeni, stvoreni. Dusa, Duch, boh v nas je vecny. Preto nezufajme, nebojme sa toho co prichadza. Nic nekonci. Vsetko bolo je a bude a my v tom a s tym.
  Okovy z nas postupne padaju. Nanos nepotrebnej hmoty, ktora tazila nas sa zmensuje. Dusa slobodnejsou stava sa. Dvere do piatej dimenzie su pootvorene. Nazri clovece cez skaru do toho zitia. To povznesie ta na dusi aj na tele.

 

 

Top