Všetko, čo ste chceli vedieť o delfínoch II.

Veľmi zaujímavý mytologický príbeh o veľrybách a delfínoch má kmeň v západnej Afrike v Mali nazývajúci sa Dogoni. Dogoni, ktorých kultúra je dnes stále živá, žili kedysi na južnom pobreží Stredozemného mora. Majú mnohé náboženské viery a viery ohľadom stvorenia, ktoré sa týkajú veľrýb a delfínov. Zvečnili ich vo svojich náboženských obradoch a vo forme kresieb v piesku.

Všetko, čo ste chceli vedieť o delfínoch (+VIDEO)

Delfíni fascinujú ľudí tisíce rokov nielen kvôli inteligencii, ale pre ich spojenie s nami a našou galaktickou históriou. Dogoni majú legendu o Nommoch, strašne vyzerajúcich bytostiach, ktoré pricestovali v lodi spolu s ohňom a hrmením. Nommovia, ktorí mohli žiť na zemi, ale prebývali prevažne v mori, boli sčasti rybou, morským národom (morské panny a morskí muži).

Dougué

Máme mnoho rôznych dôvodov mlčať, na čo sa všeobecne nazerá „z hlbokomyseľného hľadiska“ ako na (okrem iného) prirodzenú zdržanlivosť voči cudzím ľuďom, ktorým – i keď sú veľmi sympatickí – nevedomky prisudzujeme istú nadradenosť. (Avšak) každý dospelý človek zodpovedný za malý úsek spoločenského života dokáže pochopiť, že človek je tvor znášanlivý a nakoniec po určitom čase a v nutnom stave mysle slovami Afričanov: „Zasadne do jedného radu so skúsenými starcami“.
Germaine Dieterlen

 

 

Top