Obrázok používateľa CEZ OKNO
Človekom vytvorené záhadné obrazce z obdobia pred vznikom Amazonského pralesa

Nedávna štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (Dianie v Národnej akadémii vied) v rubrike Discovery News (Nové objavy) prezradila, že súbor čiar a geometrických obrazcov vyrytých do zeme v Amazónii vznikol tisícky rokov pred tým, než tam bol nejaký prales. Význam obrovských útvarov ako aj ich autor zostávajú záhadou a vedci si začínajú uvedomovať, koľko toho ešte nevedia o pravekých kultúrach Amazónie a o živote pred príchodom Európanov.

Prvé z nezvyčajných obrazcov, ktoré zahŕňajú štvorec, rovné línie a kruhovitý útvar, boli nájdené v roku 1999 po vyrúbaní časti panenského pralesa pre chov dobytka. Odvtedy sa našli na zemi stovky ďalších podobných útvarov na ploche o šírke približne 240 km – od severnej Bolívie až po štát Amazonas v Brazílii.


Letecká snímka obrazcov vo Fazenda Paraná. Autor: Edison Caetano, časopis Antiquity

Obrazce vnikli v pôde Amazónie bohatej na íl a bežne dosahujú priemer až 9 metrov (30 stôp), sú hlboké asi 3 metre (10 stôp) a okolo nich je ešte násyp vysoký asi 1 meter (3 stopy). Doteraz najväčší kruhový obrazec má však v priemere až neuveriteľných 300 metrov. Význam útvarov zostáva nateraz úplnou záhadou. Fakt, že mnohé z nich sa nachádzajú na náhorných plošinách vo výške asi 200 metrov otvára dvere teórii, že mali obrannú funkciu, hoci ďalšia z teórií tvrdí, že slúžili na zavlažovanie alebo rozvádzanie vody, keďže väčšina z nich sa nachádza v blízkosti vodných prameňov. Skupina výskumníkov, ktorí publikovali svoju prácu v časopise Antiquity v roku 2010 však namietajú, že symbolické rozostavenie určuje ich duchovný a náboženský charakter.


Letecká snímka a nákres obrazcov vo Fazenda Colorada, ktoré zobrazujú zreteľné geometrické útvary. Podľa vykopávok žili tamojší obyvatelia v štvorcovom poli s troma stranami. Autor: Sanna Saunaluoma, časopis Antiquity

Ešte donedávna prevládal názor, že vek obrazcov sa datuje do roku 200 n.l. Nedávna štúdia však odhalila, že sú v skutočnosti oveľa staršie. Autor štúdie doktor John Francis Carson z britskej univerzity v Readingu vysvetlil, že odobrali vzorky nánosov z jazier v blízkosti obrazcov. Vzorky obsahovali prastaré zrniečka peľu a drevený popol, ktoré môžu pomôcť odhaliť, aké boli na Zemi klimatické podmienky a ekosystém v dobe, kedy nánosy vznikli, čo bolo približne pred 6000 rokmi.

Podľa výsledkov analýzy, najstaršia vrstva nánosov vôbec nepochádza z ekosystému dažďového pralesa a zdá sa, že pred 2000 až 3000 rokmi sa tamojšia krajina skôr podobala na africkú savanu než na bujný prales.

Obrazce sú staršie ako prales, čo znamená, že tvorcovia ich vykopali skôr ako na mieste vyrástli stromy. Carson tvrdí, že tvorcovia tu žili aj po zalesnení a starali sa o priestranstvo okolo svojich výtvorov.

Objavenie a skutočný vek obrazcov vrhajú nové svetlo na poznatky o živote v Amazónii pred tisíckami rokov. Predchádzajúce štúdie pracovali s teóriou, že v oblasti existovali malé osady len krátko. Je však pravdepodobnejšie, že tu fungovalo isté spoločenské zriadenie s bohatou kultúrou a dostatočne vyspelé na to, aby pracovalo na veľkých stavebných projektoch, ktoré si vyžadovali organizovanú pracovnú silu.

Zostáva otázne, koľko ďalších obrazcov môže existovať v nedotknutom pralese a aká je ich skutočná veľkosť.

April Holloway

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/mysterious-man-m...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Úvodný obrázok: Kruhový obrazec neďaleko Laguna Granja v severovýchodnej Bolívii. Autor: Heiko Prumers

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Civilizácie dávnoveku
https://www.cez-okno.net/rubrika/civilizacie-davnoveku

ARCHEO
http://www.cez-okno.net/sekcia/archeo


Sekcie: 
august 17, 2020 23:12 popoludní

 

 

Top