Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čo nás čaká v treťom kole?

Opäť desať otázok, ktoré nás prevedú krížom krážom svetom čaju. Kolo potrvá do 18.9.2008 do polnoci. Ak ste sa nestihli zúčastniť predchádzajúcich kôl, nezúfajte - nič nie je stratené, všetko môžete dobehnúť v tých nasledujúcich, či sa sústrediť na písanie "toho svojho príbehu o čaji" a "tipu na čajomila roka". Okrem úspešných riešiteľov (sledujte stálu rubriku Čajová kultúra, stránky našich partnerov www.povabcaju.com a www.opium.sk a nijaká otázka Vás nezaskočí) odmeníme i víťazov "čitateľskej súťaže". Pripravené sú ceny v hodnote 20.000! ;)Poznáte niekoho o kom by sa dalo povedať, že je "Čajomil"? Viete o tom NAJ príbehu o čaji? Alebo ste ho sami zažili? Neváhajte a napíšte nám na redakčný mail :)

Pozrime sa spoločne na správne odpovede minulého kola ešte než sa pustíme do otázok aktuálneho - tretieho. Na vaše príbehy a postrehy sa teší
Sokol


                    ■

Počas jedného dlhého obdobia dažďov sa v jednej malej čínskej dedinke minul čerstvý aj sušený čaj. Ľudia spotrebovali všetky svoje zásoby. Zrazu napadlo jednu staršiu ženu , že má vo vlhkom prístrešku ešte staré, neusušené čajové lístky. Nevyzerali síce príliš lákavo, no aj tak si ich vyskúšali uvariť. Nápoj z týchto lístkov bol úplne iný. Mal tmavú farbu a silnú povzbudzujúcu chuť.1. Pu-erh je:

fermentovaný za pomoci ušľachtilej plesne Aspergillus niger
po zbere vystavený dažďu a následne 30 dní sušený horúcim vzduchom
miešaný s prírodnými živicami a následne formovaný do tehličiek, či misiek2. Jazmínový čaj:

ukľudňuje a uvoľňuje
"ohrieva krv", má rozťahujúce účinky
vie povzbudiť a vybudiť organizmus3. Do Európy bola "Ju Hua" privezená v sedemnástom storočí a bola pomenovaná ako:

"chryzantéma" od slov chrys čo znamená zlatý (farba pôvodných kvetín bola totiž žltá) a anthemon čo znamená kvetina
"dobrá správa" podľa jej účinkov
"motýľ" podľa charakteristicky košatého plachtovia čajových clipperov4. Jiaogulan - "Bylina nesmrteľnosti", vzbudila v novodobej histórii pozornosť, lebo:

rapídne klesali svetové zásoby ženšeňu a usilovne sa hľadalo náhradné riešenie
v japonsku začali hľadať náhradu cukru
prieskumom historických záznamov vyšlo najavo, že ľudia, pijúci pravidelne čaj z tejto byliny, sa dožívali vyše 200 rokov!5. Suchý list Yunnanu:

treba okamžite zaliať horúcou vodou, inak veľmi rýchlo stráca na kvalite
vonia ako čerstvo postrúhaný kokos so štipkou škorice
vydáva sladkasto ovocnú vôňu6. Ajurveda je:

liečebná metóda, ktorá sa v Indii praktizuje viac ako 5000 rokov
chrám v provincii Yunnan zasvätený čajovému božstvu
bájny premožiteľ démona žltej horúčky7. Yixing (čítaj Jišing) je:

mesto v provincii Jiangsu v južnej Číne vzdialené asi 300km severozápadne od Shanghaia
meno objaviteľa unikátnej hliny, z ktorej sa táto svetoznáma keramika vyrába
názov oblasti, kde sa podľa legendy narodil prvý čínsky hrnčiar8. Zisha je:

hlina, prirodzene sa vyskytujúca v troch odtieňoch - svetlý žlto-hnedý odtieň, rumelková červená a purpurovo-hnedá
"obľúbená kanvička"
chýrna čínska konkubína, veľká obdivovateľka čajovej keramiky9. Na prípravu čaju je najlepšia:

voda z prameňa
minerálna voda
bežná voda z vodovodu10. v horúcich letných dňoch:

dokáže horúci čaj znížiť teplotu celého ľudského tela o 1 až 2 stupne
najlepšie znížia teplotu tela studené nápoje
sa treba vyhýbať pitiu horúcich nápojov

Naši partneri

   Pôvab čaju je pomerne mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no i za túto krátku dobu si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a mnohých veľkoodberateľov zo Slovenska i Čiech. O kvalite jej práce a produktov svedčia aj stovky spokojných zákazníkov. Ako jediní ponúkajú najširší výber vzácnych čajových kvetín v Európe. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami, zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť našich produktov.

Spokojnosť zákazníkov je naším najvyšším cieľom. Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalej chuti a pôžitku...

Prečo nakupovať u nás?

• ponúkame najširší výber čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
• ponúkame len prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
• naše čaje dodávame starostlivo balené
• veľkoodberateľom ponúkame výhodné podmienky a spolu s objednávkou zasielame množstvo vzoriek podľa vlastného výberu zdarma
• pri každom nákupe nad 500 Sk dostanete malý darček a pri nákupe nad 1900 Sk poštovné zdarma (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)

   Čajovňa ÓPIUM existuje momentálne vo virtuálnej podobe a je prvou čajovňou svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu on-line obchod otvorený 24 hod denne, kde môžete nakupovať čaje a čajové príslušenstvo z pohodlia Vášho domova. Momentálne je v ponuke vyše 230 druhov čaju. Zastúpenie má čaj zelený, biely, žltý, čierny, oolong, aromatizovaný, liečivý pu erh (čaj na chudnutie), či bylinné liečivé, andské, himalájske a iné čaje. Najnovšie sú to aj kvalitné ručne tvarované exkluzívne čaje, medzi ktoré patria aj čaje ovoňané (sú obohatené vôňou čerstvých jazmínových kvetov - po dokončení procesu navoňania sa jazmínové kvety ručne vyberajú, takže zostáva čistý ovoňaný čaj) určené pre skutočných fajnšmekrov. Taktiež je v ponuke čajové príslušenstvo, ako misky na čaj, konvičky, zhongy, hrnčeky, čajové súpravy, dózy na čaj, ale aj prestierania, sitká rôznych materiálov, vonné tyčinky a pod. V neposlednom rade tvoria našu ponuku vodné fajky s príslušenstvom.

Pripravujeme sekciu, ktorá sa bude venovať Ajurvéde, kde postupne nájdete všeobecné informácie, ako aj postupy, opisy použitia a účinky čajov a ostatných komodít.

V našej čajovni nájdete informácie o čajoch z celého sveta, dočítate sa o histórii čaju, jeho pôvode, určovaní kvality ale aj postup, ako uvariť dobrý čaj - kvalita vody je dôležitá. V rubrike o liečivých rastlinách zistíte, aké liečivé účinky má bylinkový čaj, ako zbierať a sušiť vlastné bylinky a základné informácie o zbere takmer 300 druhov liečivých rastlín. V prípade že Vás zaujali vodné fajky, máme pre Vás pripravenú stránku aj na tému VODNÁ FAJKA. Ak chcete vyjadriť svoj názor, alebo diskutovať s ostatnými užívateľmi, navštívte naše čajové fórum . V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na www.opium.sk. Radi Vám pomôžeme.

   Sme špecializovaný obchod zameraný na predaj kvalitného čaju, čajovej keramiky a čajového príslušenstva. Na našich stránkach sa snažíme ponúknuť všetko čo je s čajom spojené, a čo by ozajstný čajomil mohol potrebovať k príprave a vychutnaniu, toho najlepšieho na svete, šálky dobrého čaju.

29.5.2008 sme verejne spustili nový webshop. Cesta to bola dlhá a tŕnistá, ale veríme, že prinesie zaslúžené ovocie. Budeme sa snažiť v čo najkratšom čase doplniť na všetky fotografie, a staré nahradiť novými. Teraz už neváhajte a ráčte vstúpiť - www.teatrade.sk.


   Extra plus je celoslovenský politicko-spoločenský mesačník, ktorý kladie dôraz na politické, spoločenské, ekonomické i kultúrne dianie na Slovensku. Jeho súčasťou sú exkluzívne rozhovory, články o dianí v zahraničí, náučné články a oddychové rubriky.

Periodikum sa k čitateľom dostáva nielen prostredníctvom novinových stánkov a iných predajných miest, ale aj formou predplatiteľskej služby, vďaka ktorej Extra plus čítajú aj naši krajania v Česku, Nemecku, Srbsku, Švajčiarsku, Nórsku, Fínsku, USA, Kanade a Austrálii. V tomto roku sa pripravuje jeho internetová stránka na adrese www.extraplus.sk

   Vztah člověka k přírodě je tématem, o kterém se v poslední době hodně diskutuje. Živelných katastrof a extrémních výkyvů počasí přibývá, takže si mnoho lidí začíná uvědomovat, že hrozba klimatických změn je reálná. Neméně vážným problémem je masové vymírání živočišných a rostlinných druhů. Tyto otázky už nelze přecházet s lhostejností. Ekologické problémy se dotýkají života každého z nás a jejich řešení je v zájmu celé společnosti. Domnívám se, že naše civilizace bude ve střednědobém horizontu poznamenána řetězcem podstatných změn. Vynutí si je nepříznivé okolnosti, které mohou být interpretovány jako reakce obranného mechanismu naší planety. Globální regulační procesy nás donutí pochopit, že boj proti přírodě je nesmyslný a nemůže skončit jinak než naší potupnou porážkou.

Je třeba, aby každý začal sám u sebe. Chceme-li žít opravdu šťastným a smysluplným životem, musíme být sami nástrojem smysluplnosti a vnitřního štěstí. Láska, moudrost a pravé poznání nejsou jen prázdné pojmy.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
september 10, 2008 00:01 dopoludnia

 

 

Top