Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čo sa vlastne udeje vo vašom tele počas alkoholovej opice

Všetci sme tam už raz boli. Vyprahnuté ústa. Siná pichavá bolesť hlavy. Degradácia základných kognitívnych schopností. Zmietanie sa vo vlastnej sebaľútosti. Áno, to všetko je obávaná alkoholová opica.


Keď vezmeme do úvahy ťažké stavy po konzumácii alkoholu, je prekvapujúce, že v priemere jeden zo šiestich ľudí sa ťažko opíja až 4 krát do mesiaca, respektíve raz za týždeň.

Možno je to aj tým, že konzumácia alkoholu sa napriek reklamným obmedzeniam tvrdo propaguje. Len v USA sa v rokoch 2002 až 2009 minulo na jeho propagáciu až 8 miliárd dolárov.

O čom sa však už v týchto reklamných šotoch nehovorí, je popis toho, čo nasleduje po „dobrej piatkovej noci“ – objímanie svojich porcelánových priateľov na druhý deň ráno.

Čo presne sa odohráva v našom organizme počas vytriezvovania, ktoré sprevádzajú bolesti hlavy, nevoľnosť a letargia?

Mnohí by ste zvalili uvedené príznaky na dehydratáciu. To je síce čiastočná pravda, no štúdie naznačujú, že do hry je zapojených oveľa viac významnejších faktorov.

Pohľad do vnútra tela

Symptómy sprevádzajúce stavy po užití alkoholu sa týkajú niekoľkých oblastí:

■ Priame fyziologické efekty alkoholu na mozog a ďalšie orgány
■ Stavy alkoholickej závislosti
■ Nealkoholové faktory, ako toxicita ostatných prídavných látok nachádzajúcich sa v alkoholických nápojoch
■ Narušenie spánkových cyklov

Dôkazy ukazujú, že na celkový stav počas opice vplývajú súčasne viaceré faktory. My sa v nasledujúcom texte budeme zameriavať na popis každého z nich.

Váš žalúdok a črevá sú opuchnuté

Alkohol priamo dráždi žalúdok a črevá, dôsledkom čoho sa vytvorí zápal žalúdočnej výstelky (napr. gastritída), s čím je spojené oneskorené vyprázdňovanie žalúdka.

Toto sa týka predovšetkým nápojov s vysokým obsahom alkoholu (nad 15%). Ide teda o niektoré druhy vín, likérov a samozrejme liehovín alebo takzvaného „tvrdého alkoholu“.

Vysoká konzumácia alkoholu môže viesť až k stukovateniu pečene, teda k nahromadeniu triglyceridov a voľných mastných kyselín v pečeňových bunkách.

Okrem toho alkohol zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny, ako aj sekréciu tráviacich štiav v pankrease a črevách.

Každá z týchto vecí počas opice dokáže vyvolať zvýšenú bolesť brušnej dutiny, nevoľnosť, ale aj známe zvracanie.

Váš mozog je hladný

Keďže alkohol vedie k stukovatelej pečeni, ktorá je menej efektívna pri plnení svojich úloh, nasleduje nahromadenie nespracovanej kyseliny mliečnej, ktorá spomaľuje tvorbu glukózy v krvi.

K tomu pridružený obmedzený príjem potravy v dôsledku nevoľností produkciu glukózy spomalí ešte viac.

A keďže glukóza je primárnou potravou pre mozog, hypoglykémia potom prispieva k prejavom alkoholovej opice príznakmi, akými sú únava, slabosť a výkyvy nálad.

Cukrovkári sú obzvlášť citliví na fluktuácie hladiny krvného cukru. Nepodarilo sa však zatiaľ spoľahlivo preukázať, či nízka koncentrácia cukru prispieva k prejavom opice aj symptomaticky.

Ste smädný a nutrične vyčerpaný

Nie je pochýb o tom, že alkohol je močopudný.

Konzumácia 50 gramov alkoholu spolu s 0,25 litra vody (čo sú približne 2 poldeci tvrdého zapité pohárom vody alebo 3 deci vína) vedie k eliminácii 0,6 až 1 litra vody počas nasledujúcich niekoľkých hodín.

Alkohol tiež spomaľuje vylučovanie hormónov hypofýzy, ktoré sú zodpovedné za re-absorpciu vody a elektrolytov v obličkách.

Preto po užití alkoholu sa namiesto opätovnej absorpcie vylúčia močom z tela von.

Potenie, zvracanie a hnačky sú všetko bežné príznaky opice, ktoré môžu naďalej prispievať k strate telesných tekutín a nerovnováhe dôležitých minerálov.

Váš mozog vysiela chybné spánkové signály

Alkohol je bežne považovaný za ukľudňovač. Na mozog má z počiatku sedatívny účinok, pretože potláča produkciu glutamátu – mozgového stimulantu, ktorého úlohou je udržať nás pri vedomí.

Avšak, keď hladina alkoholu v krvi klesá k nule (obdobie počas opice), naše telo reaguje zvýšenou produkciou uvedeného stimulantu.

To potom vedie k poruchám spánku, ako aj k podráždeniu žalúdka.

Chémia vášho mozgu je totálne rozhodená

Aj keď presný mechanizmus, ako alkohol spôsobuje bolesti hlavy zatiaľ nie je známy, výskumy ukazujú, že to má niečo dočinenia s prenášačmi nervových vzruchov histamínom, serotonínom a prostaglandínmi.

Intoxikácia alkoholom vedie tiež k vazolidatácii (rozširovaniu ciev), ktorá vyvoláva bolesti hlavy a nízky krvný tlak.

Prechádzate abstinenčnými príznakmi odvykania si od alkoholu

Niekoľko výskumov naznačuje, že alkoholová opica je vlastne mierna manifestácia syndrómu odvykania si od alkoholu u ľudí, ktorí na ňom nie sú závislí.

Pri bližšom pohľade na odvykacie príznaky a príznaky alkoholovej opice zistíme, že sa výrazne prekrývajú.

Jedna klinická štúdia hodnotila závažnosť odvykacej epizódy u alkoholikov meraním 10 príznakov bežne prítomných aj počas opice, akými sú nevoľnosti, zvracanie, triašky, potenie, úzkosť, bolesti hlavy či rôzne zmyslové poruchy.

Pozorovanie faktu, že opätovná konzumácia alkoholu tak počas odvykania, ako aj počas opice, uľavila nepríjemným príznakom napovedá o tom, že tieto dva stavy zdieľajú spoločný proces.

Vyhýbajte sa čiernej hmote: Ostatné prídavné látky v alkoholových nápojoch, ktoré prispievajú k opici

Väčšina alkoholických nápojov obsahujú malé množstvá biologicky aktívnych substancií. Ide najčastejšie o rôzne príchute, aromatické látky a farbivá.

Výskum ukázal, že alkoholické nápoje pozostávajúce z čistého etanolu a vody (ako napríklad vodka) spôsobujú menšie prejavy opice, ako nápoje s vyšším množstvom prídavných látok, akými sú whiskey, brandy alebo červené víno.

Na spresnenie výsledkov je však nutné uskutočniť viac výskumu.

Zopár záverečných odporúčaní ako sa vyhnúť nepríjemnej opici

Najúčinnejšou cestou, ako sa vyhnúť alkoholovej opici, je abstinencia. Avšak konzumácia alkoholu je hlboko zakorenená v našej kultúre a nie vždy sa mu dá vyhnúť.

Pozrime sa preto na zopár jednoduchých krokov, ktorými sa dajú minimalizovať nepríjemné po-alkoholické stavy:

■ Nemixujte alkohol navzájom, ani s bublinkovými nápojmi a už vôbec nie s tými diétnymi (ako napríklad Diet Coke)
■ Ostaňte dobre hydratovaný pred, počas aj po pití alkoholu
■ Zajedzte si niečo pred pitím
■ Nefajčíte v ten deň, keď budete piť
■ Vyberajte si nápoje rozumne (skôr čistejšie destilované liehoviny ako tmavé likéry)
■ Vytancujte to (alebo vykonajte inú telesnú aktivitu)

Ak sa vám aj napriek najlepšej snahe nepodarí opici vyhnúť, uľaviť si môžete aj bežnými liekmi, ako napríklad paralén či ibuprofén. Tie samotné však môžu mať závažné vedľajšie účinky.

Lepšou voľbou je čisto prírodný liek ›› Gastrocynesine.

Je určený hlavne na úľavu od tráviacich ťažkostí, no dobré výsledky zaznamenal aj na po-alkoholové stavy. Kúpiť sa dá aj na Slovensku v každej lekárni za približne 4 až 5 Eur.

http://www.collective-evolution.com/2014/12/13/heres-what-is-actually-ha...

Zdroj: www.badatel.net


Súvisiace:

Poďme sa chvíľu baviť o alkohole. Nečakané vedecké stanovisko!
http://www.cez-okno.net/clanok/pozri-2012/na-plovarne-s-profesorem-milan...

BÁDATEĽ Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/badatel-vyber


Autori: 
Sekcie: 
Štítky: 
december 25, 2014 23:52 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top