Obrázok používateľa CEZ OKNO
Co se skrývá uvnitř Sfingy?

V roce 1980 tým Zahi Hawasse odkryl průchod, který se nacházel pod vnějším pláštěm obložení Sfingy. Hawass byl o této skutečnosti informován dvěma staršími pracovníky, kteří pracovali s Baraizem. Tento tunel nebyl nikdy oficiálně zdokumentován a následně byl zapomenut. Průchod se nachází na severní straně v blízkosti ocasu a má dvě části, které jsou vůči sobě v pravém úhlu...


Jedna část prudce klesá a po přibližně 4 metrech končí ve slepé uličce. Druhá – horní část je dlouhá přibližně stejně a končí v malém výklenku, který je 1 metr široký a 2 metry vysoký.

Bylo zde nalezeno velké množství vápencových střepů v písku a také kousky dřevěného uhlí. Dále úlomky keramiky, kousky sádry, žuly, část moderního džbánu, další fragment z červené žuly a dvě staré ale moderní boty.

Vysova díra do Sfingy

Je možné, že autorem této díry do Sfingy je sám velký egyptolog Vyse, který napsal jednou do svého deníku, že se nudí v blízkosti ramene a ocasu. Blíží specifikaci neposkytl.

K dispozici jsou ještě jedny želené padací dveře, které byly nainstalovány v prostoru mezi předními tlapami za stelou Thutmose IV a hrudí Sfingy. Nejedná se přímo o vstup do Sfingy, ale o šachtu, která byla překryta cementovou střechou s poklopem, který jsem umístil právě Baraize jako součást pokusu o rekonstrukci ve 20. letech 20. století.

Je zde ještě další šachta, která se nachází v blízkosti Sfingy. Není sice se Sfingou přímo spojena, ale nachází se v prostoru zadní tlapy blíže severní římse.

Průchod je měří 1,37 metrů na 1,07 metrů a navazující šachta je hluboká 1,83 metrů. V šachtě byl nalezen velký kus bazaltu, který byl v jedné části vyhlazen.

Má se za to, že prostor mohl být zamýšlen jako hrobka, ale nebyl nikdy dokončen.

Zdroj: http://www.suenee.cz/co-se-skryva-uvnitr-sfingy/


Súvisiace:

Seriál: Pradávne mestá pod pieskami Gízy
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-pradavne-mesta-pod-pieskami-gizy

Sfinga (Abu-Hol)
http://www.cez-okno.net/stitok/sfinga-abu-hol


Autori: 
Sekcie: 
Štítky: 
október 06, 2013 22:40 popoludní

 

 

Top