Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jak jsme pekli chleba

Musím se vám pochlubit. Podařilo se nám založit a udržet kvásek a upéct z něj chleba. Žádné droždí, žádné staré pomleté chleby z předchozího dne, pouze žitná a pšeničná (špaldová) mouka, trochu soli, chlebové koření, směs semen a voda. A ta vůně, když jsme chleba vytáhli z trouby. Můžu vám říct, že příprava těsta na chleba má ne-li stejné tak minimálně podobné účinky jako meditace. Jde o činnost, která, alespoň mě osobně, nabíjí energií.

Stručný návod:

Kvásek: cca 100g žitné mouky rozmícháme s vlažnou vodou (těsto musí být hustší než těsto na palačinky) a dáme ve větší nádobě na tiché klidné a hlavně teplé místo. My používáme troubu lehce temperovanou na cca 30°C. Nádobu překryjeme utěrkou. Kvásek se živý organismu a proto se vyplatí s ním komunikovat a projevit mu důvěru. Pokud ho budeme kontrolovat se strachem, jestli ještě žije, tak to vzdá. Následující den přisypeme opět žitnou mouku a trochu vlažné vody. S přidáváním mouky by kvásek měl houstnout (ne naopak). Takto pokračujeme cca 4 dny.

5. den připravíme večer těsto. 6-10 lžic kvásku, 500g žitné mouky + 500g pšeničné chlebové (špaldové), 2 lžíce soli, chlebové koření, dvě hrsti semen (slunečnice, dýně, len atp.) a vlažnou vodu. Vody musí být tolik, aby těsto bylo dostatečně mokré, jinak z chleba bude kámen. Po vyhnětení do bochníku by se těsto mělo "roztékat". Těsto dáme přes noc kynout pod utěrku. Ráno jej zpracujeme (naděláme bochníky, rohlíky) a dáme péct. Prvních 10 minut na 200°C pak na 170°C podle potřeby. Poznáte sami, až chléb začne tmavnout. Dobrou pomocnicí budiž také špejle, která by po vpichu do bochníku neměla být obalená těstem. Špejle by se měla zabořit lehce.

Ve svém věku jsem konečně pochopil, proč se dřív chlebu říkalo "Boží dar". Zkuste to. Nebudete litovat.

Lencher Falprea

Zdroj: Probuzeni.blogspot.com

máj 15, 2011 13:15 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa tom
    tommáj 16, 2011 14:17 popoludní

    Komentár: 

    výborne! určite mimoriadne chutný výsledok. oproti kupovanému pečivu a človek presne vie čo do toho dal. takže v blízkej dobe určite otestujem tento pekne spracovaný návod. ďakujem.

 

 

Top