Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jak nesmírné je toto tajemství Neviditelna!

Už po několik dní trpím horečkou; cítím se churav nebo mám spíše pocit jakéhosi smutku. Odkud pramení tyto záhadné vlivy, které mění naše štěstí v malomyslnost a naši sebedůvěru v beznadějnost? Člověk by řekl, že vzduch, neviditelný vzduch, je nabit nevyzpytatelnými silami, jejichž tajemným vlivům podléháme. Probouzím se pln radosti a je mně do zpěvu. - Proč?

Vyjdu si podél řeky, a když se vracím po krátké procházce, přepadne mne pojednou zoufalství, jako by mě doma čekalo nějaké neštěstí. - Proč? - Způsobuje to snad mrazivé zachvění, které, když mi přejede po těle, otřese mými nervy a zachmuří mého ducha? Je to vlivem všelijakých útvarů mraků, zbarvení dne či tak proměnlivé barvy věcí, které, jak se odrazí v mých očích, uvedou ve zmatek moji mysl? Kdo to ví? Vše, co nás obklopuje, vše, co vidíme, aniž na to hledíme, vše, s čím přicházíme do styku, aniž to vnímáme, vše, čeho se dotýkáme, ač to vůbec nenahmatáme, vše, s čím se setkáváme, ačkoliv si to vůbec neuvědomujeme - má to vše prudký, překvapující a nevysvětlitelný účinek na nás, na naše ústrojí a odtud na naše myšlenky, ba i na naše city?

Jak nesmírné je toto tajemství Neviditelna! Nejsme věru s to, abychom je pronikli svými ubohými, nedostatečnými smysly; svým zrakem, který není schopen rozeznat ani příliš veliké, ani příliš malé, ani příliš blízké, ani příliš daleké, nepostřehne ani obyvatel hvězd, ani tvorů ve vodní kapce... a nejinak je tomu s naším sluchem, který náš šálí, neboť nám tlumočí chvění vzduchu halasnými zvuky. Je to skutečný čaroděj, měnící zázrakem tento pohyb ve zvuk; touto proměnou dává zazníval hudbě, kterou se rozehrává němý ruch v přírodě... A stejně je tomu s naším čichem, který je mnohem horší než čich psa... s naší chutí, jež rozpozná stěží stáří vína!

Ach! Kdybychom měli jiná ústrojí, dokonalejší čidla, která by konala v náš prospěch další divy, co vše bychom ještě objevili kolem sebe!

Guy de Maupassant

Horla

Zdroj: http://probuzeni.blogspot.com/

Súvisiace:

Cyklus: ŽIVÁ VODA
http://www.cez-okno.net/cyklus-ziva-voda


apríl 23, 2012 12:10 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa MetHew
    MetHewapríl 24, 2012 20:40 popoludní

    Komentár: 

    Čo som to zas spravil ? Táto otázka a pocity z našich činov a vnemov v nás prebúdzajú svedomie. Svedomie musí silnieť, svedomie je duša, ovšem má aj schopnosti. Svedomie nás sleduje resp. sleduje myseľ daného človeka a na základe jeho pocitov, vnemov, myšlienok a činov skladá jeho psychiku, vlastne každého z nás naše svedomie sleduje a na tom základe nás zlepuje. Preto je nesmierne dôležité aby zostávalo čisté. Svedomie na základe nášho myslenia vie do akých situácií sa dostaneme, ako si s nimi poradíme a tieto impulzy nám vysiela v podobe pocitov. Je to podobné ako deja vu, volá sa to presque vu, tzv. predvídavosť budúcnosti. Na tomto základe som bol nútený vymyslieť patričnú odpoveď na VŠETKO, začal som ho zvláštnou frázou, nakoľko keď sa Vás niekto spýta čo je to normálne ? "Normálne je riadiť sa svedomím, všetko ostatné je ilúzia, aj keď veľmi lákavá, z toho vyplýva, že hlavná ilúzia je strach riadiť sa svedomím, lenže ten strach ide z neho samotného!"

 

 

Top