Obrázok používateľa CEZ OKNO
NE - energie záporu

Stále se setkávám s lidmi, kteří neumějí říci "ne" a nedokážou odmítnout požadavky svého okolí. Byli vychováni k tomu, aby všem vyhověli, a výsledkem je pak neustálé zklamání, neboť všem se vyhovět nedá. Jejich pozornost je zaměřena na ostatní lidi a stále se snaží plnit jejich očekávání. Pak nezbývá energie ani čas na soustředění na sebe a své vlastní přání a potřeby. Zapomínají na to, že mají zodpovědnost pouze za sebe a marně si chtějí vysloužit lásku a uznání od druhých za cenu sebeobětování.

Připomeneme-li si, že všichni máme právo se svobodně rozhodovat, pak platí, že každý má právo kohokoliv o cokoliv požádat a my máme právo se rozhodnout, zda vyhovíme, či nikoliv. Zároveň i my máme právo o cokoliv požádat ostatní a oni mají stejné právo nás odmítnout, či nám vyhovět. Toto pravidlo vychází ze svobodné vůle a bezpodmínečné lásky. Většina lidí ale žije v lásce podmíněné a proto si myslí, že pokud ho má někdo rád, musí mu vždy vyhovět. Pak jde nikoliv o lásku, ale o manipulaci a citové vydírání závislost - což jsou projevy strachu. Odmítnutí je považováno za neslušné a neloajální a jako takové je odsouzeno.

Zbývá se tedy rozhodnout, zda chceme být slušní a loajální otroci, což je považováno za normální, a nebo se zcela přirozeně rozhodnout podle toho, co je láskyplné k nám samým. Člověk se nejprve potřebuje naučit říkat "ne" všemu, co ho zneužívá, poškozuje, co nevychází z jeho přesvědčení a co nevyjadřuje to, co sám cítí. Pak teprve může mít váhu i jeho "ano" lásce, životu a upřímnosti. Ten, kdo říká "ano" a myslí "ne", se dostává do rozporu sám se sebou a obelhává sebe i ostatní. Ve skutečnosti jeho falešné "ano" navenek znamená odmítnutí sebe uvnitř. Příčinou bývá nedostatek sebedůvěry, díky níž se člověk chová podle toho, co si myslí, že od něho druzí očekávají. Filozof Osho výstižně vyjádřil, že "pokud neumíte říci NE, nemá ani vaše ANO žádný význam". Základem je vyjádřit vždy to, co doopravdy cítíme, co chceme, kdo opravdu jsme. Je to výraz našeho práva svobodné volby - rozhodovat se, zda cokoliv přijmeme, či odmítneme. Teprve když se naučíme používat své právo volby v každodenním životě, uděláme si v sobě pořádek. Znamená to roztřídit pravdivě vše, čemu chceme říci "ano", a to se rozhodneme prožívat, a čemu řekneme "ne" - co jsme se rozhodli ze života vypustit a přestaneme tomu tudíž věnovat pozornost. Čemu věnujeme pozornost, to tvoříme a posilujeme, čemu přestaneme pozornost věnovat, to přestaneme živit svou energií. Tak necháme odejít vše, co už nehodláme prožívat a náš další život už bude jedno velké ANO sobě samým. Neznamená to, že vše, co jsme ze života vypustili, bylo "špatné".

Často jde o záležitosti, které splnily svůj účel, přinesly nám poučení a jsou už součástí minulosti. Jde o to, abychom pochopili, že máme svobodnou volbu a vždy si můžeme vybírat mezi možnostmi, mezi protiklady. V duálním světě tvoří protiklady nedílnou jednotu, proto je třeba přijmout, že je třeba se naučit rozlišovat, co funguje a je nám prospěšné, a tomu říci jasné ano, a to, co nefunguje, co už není přínosem a poškozuje nás - a tomu říci ne. Pak se budeme učit přijímat s láskou všechny protiklady. To znamená, že se oprostíme od potřeby bojovat a stavět se proti tomu co nechceme, zbavíme se odporu k tomu, co se nám nelíbí.

Boj a odpor není ničím jiným než předáváním pozornosti a energie. Jde tedy o posilování a narůstání toho, co nechceme. Stačí si jednoduše vybrat a zvolit si své ano a tomu věnovat energii, a to, co nechceme, nechat být. Ve svém vyjadřování a v komunikaci je třeba vyvarovat se slov se záporem. Slova a myšlenky představují námi vysílanou energii, která se nám vrací a realizuje se v našem životě. Slova se záporem se však realizují dle slovního základu, a tak můžeme být zmatení. Stačí se naučit vyjadřovat se s použitím jasných a pozitivních výrazů. Například vyjádření "nechci nemoc, nechci dluhy" přitáhne nemoc a dluhy, neboť jsme těmto slovům dali energii. Stačí tedy říci "jsem zdravá, mám hojnost".

Jiřina Slámová

PHOENIX 3/2011


ČASOPIS je možné objednať na tejto adrese

Prevzaté z: Probuzeni.blogspot.com


Súvisiace:

Rozvoj osobnosti
http://www.cez-okno.net/rubrika/rozvoj-osobnosti

január 27, 2012 21:33 popoludní

 

 

Top