Obrázok používateľa CEZ OKNO
Pár zajímavostí pro zdravější život

· Víte, že pokud pijete vodu z vodovodu, měli byste ji nechat alespoň 5 minut odstát?
- Chlór, který ošetřená voda obsahuje, totiž potřebuje dostatek času k tomu, aby vyprchal.

· Víte, že ze syntetických doplňků stravy nezískáte nikdy tolik vitamínů jako z ovoce nebo zeleniny?
- Je to z toho důvodu, že na rozdíl od přírody, která skoro vše vyrábí v tzv. P formě, většina syntetických preparátů je vyráběna v tzv. formě L. Označení L a P znamenají u vitamínů a aminokyselin orientaci molekuly v prostoru. Podstatou „pravotočivosti“ P a „levotočivosti“ L je ta, že má molekula jednotlivé stavební kameny v naprosto stejném pořadí, akorát, že zrcadlově. Důležitý je z toho všeho především fakt, že lidské tělo je schopno využít více právě přírodní formu P, která je obsažena v přirozeném zdroji, tedy hlavně v ovoci a v zelenině (Astl 2009, 34-35).

· Víte, že při strečinku a protahování nemáte v pozicích kmitat, ale setrvávat?
- Jde totiž o to, že kmitáním se svaly stále smršťují a natahují, ale neprotahují.

· Víte, že jídlo složené z kvalitních bílkovin je vhodnější večeří než samostatný zeleninový salát?
- Bílkoviny (a těmi nemyslím hned půlku krocana , ale například sýr cottage nebo gervais a kousek nějakého tmavého pečiva) totiž tělo využívá k obnově a regeneraci měkkých tkání. Kdežto samotná čerstvá zelenina, obzvlášť pokud se chystáte jít po večeři brzy spát, je na noc hůře stravitelná.

· Víte, že i když spadá ovoce do zásadotvorných potravin, může se změnit v kyselinotvorné?
- Je tomu tak v případech, kdy je ovoce předčasně sklizené a jeho kyseliny se nestačily zneutralizovat při zrajícím procesu (což se, upřímně řečeno, děje u nás v podstatě s každým ovocem – zvláště s tím exotickým, a proto je nechávejte alespoň částečně dojít za oknem na sluníčku.)

· Víte, že máme v těle „zlý“ i „hodný“ cholesterol?
- Škodlivý cholesterol má označení LDL, pro „hodný“ se používá HDL a jeho role spočívá ve „vymetání“ přemíry „zlého“ cholesterolu z cévní stěny. Protože však toho prospěšného je 4x méně než toho škodlivého, nemůžeme počítat s tím, že by si naše tělo samo od sebe s přebytkem LDL cholesterolu poradilo. (Astl 2009, 154).

· Víte, že byste to neměli přehánět s minerální vodou?
- Pokud totiž obohacené vody pijete pravidelně (tedy více než jednu sklenici denně- ideální poměr je 1:5 minerální vody ku obyčejné) a nevydáte během dne témeř žádnou energii, nadměrné minerály se ve vašem těle usazují a mohou zanášet cévy, zvyšovat krevní tlak, vytvářet ledvinové kameny apod.

A na závěr, zkuste si v horkých letních dnech do sklenice vody hodit místo citronu pár koleček salátové okurky, pro mě to byla dneska příjemná změna!

Astl, J., Astlová E. a Marková E. 2009. Jak jíst a udržet si zdraví. Praha. 34-35, 154.

Zdroj: Probuzeni.blogspot.com


KNIHU môžete zakúpiť na tejto adrese

Súvisiace:

VIEŠ ČO JEŠ?
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-vies-co-jes

november 05, 2011 12:34 popoludní

 

 

Top