Obrázok používateľa CEZ OKNO
Asteroid Apophis sa môže zraziť so Zemou!

Погода@Mail.Ru | Nezvyklý prírodný úkaz budú môcť sledovať 13. apríla 2029 (pre poverčivých ešte spresníme, či to bude v piatok) obyvatelia Ázie a Severnej Afriky. Nebudú potrebovať ani teleskop, aby pozorovali veľký asteroid, ktorý preletí pravdepodobne vo vzdialenosti 34.400 km od Zeme. Zdalo by sa, že vzdialenosť je slušná a nie je celkom jasné, prečo dostal tento asteroid zlovestné meno Apophis, ktorým starovekí Gréci nazývali egyptského boha chaosu Apena. Apophis sa dostal do pozornosti vedcov asi pred štyrmi rokmi a práve vtedy sa objavili prvé mrzuté prognózy o tom, že sa asteroid o objeme 100 miliónov ton môže zraziť so Zemou. Asi nie je potrebné hovoriť o tom, že takého „stretnutie“ predstavuje najvážnejšie nebezpečenstvo pre našu planétu.


Študujúc možného „hosťa“ vedci prišli k záveru, že sa v roku 2029 so Zemou predsa len nezrazí. Ostatne, nie je dôvod na takýto názor, hoci niektorí odborníci stále pripúšťajú, že reč je o „lotérii“ a hodnotia pravdepodobnosť zrážky so Zemou na 0,0001. Ale dokonca ak sa aj pesimisti mýlia, asteroid prinesie mnohé nepríjemnosti - napríklad sa môže zraziť s družicami, ktoré sa používajú pri navigácii, vysielaní TV signálu alebo zabezpečovaní spojenia. Čo je však omnoho nebezpečnejšie: ak bude prechádzať z kozmického hľadiska v tak malej vzdialenosti od Zeme, Apophis sa nevyhnutne dostane pod účinok jej gravitačného poľa, výsledkom čoho môže trochu pozmeniť svoju obvyklú trajektóriu. Bohužiaľ, uskutočňujúc pokusy predpovedať, aké to budú zmeny, vedci prišli k bezútešnému záveru – je pravdepodobnosť, že sa v roku 2036 Apophis vráti. Tentoraz preto, aby sa zrazil so Zemou.

V súčasnosti je stupeň presnosti prognóz neveľká, sú príliš veľké odchýlky vo výpočtoch. Niektoré spresnenia bude možné vykonať až v roku 2013 a už vtedy sa bude prejednávať otázka týkajúca opatrení, ktoré bude treba podniknúť. Okrem toho, v americkej kozmickej agentúre plánujú vyslať v roku 2014 k asteroidu riadenú raketu, ktorej posádka vykoná rad experimentov. Výsledky osvetlia zložitú situáciu. Dokonca aj pri najnepriaznivejšom vývoji udalostí pozemšťanom zostane dostatok času na to, aby to riskli a pokúsili sa zmeniť dráhu tohto nebezpečného nebeského telesa.

Zdroj: pogoda.mail.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
máj 05, 2010 14:41 popoludní
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Gyrxiur
  Gyrxiurmáj 05, 2010 16:34 popoludní

  Komentár: 

  Nemusite spresnovat, on to bude ozaj piatok. Ale co, bude sranda ;c)

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmáj 05, 2010 18:40 popoludní

  Komentár: 

  dosť trápne...ak autor príspevku nedokázal hneď zistiť ten piatok...

 3. Obrázok používateľa Jojo
  Jojomáj 05, 2010 19:19 popoludní

  Komentár: 

  Chlapci, chlapci... nerozoznali ste jemnu ironiu v clanku? To si vazne myslite ze autor nevedel pozriet veci v kalendari?

 

 

Top