Obrázok používateľa CEZ OKNO
Islandskí vedci: „Jeden vulkán skončil, druhý čoskoro začne. A s 10-násobnou silou!“

beta.novoteka.ru | Vulkán Eyjafjallajökull môže vyprovokovať činnosť susedného vulkánu Katla, oznamuje Associated Press s odvolaním sa na islandských vedcov. Poznamenávajú, že sopka Katla nevykazovala príznaky aktivity. Každopádne, v prípade erupcie tohto vulkánu, ktorého sila 10-krát prevýši Eyjafjallajökull, bude do atmosféry vymrštené oveľa väčšie mračno vulkanického popolčeka, ako bolo to, ktoré spôsobilo uzavretie vzdušného priestoru vo väčšine krajín Európy.


Obe hory sa nachádzajú na juhu Islandu vo vzdialenosti približne 20 km jedna od druhej. Vedci predpokladajú, že sú spojené magmatickým kanálom. Posledná veľká erupcia Katly sa odohrala v r. 1955. Odborníci podotýkajú, že sa tento vulkán prebúdza v priemere raz za 80 rokov.

Sopka Eyjafjallajökull, situovaná približne 150 km od hlavného mesta Islandu Reykjavíku, začala chrliť 20. marca 2010. 14. apríla 2010 chrlila opäť, kedy prakticky paralyzovala leteckú dopravu v Európe kvôli oblaku vulkanického popolčeka, ktorý sa tvoril v atmosfére.

Zdroj: beta.novoteka.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
máj 10, 2010 13:14 popoludní

 

 

Top