Obrázok používateľa CEZ OKNO
Kvantová teleportácia realizovaná na rekordných 16 kilometrov

biznes-portal.com | Čínski fyzici dokázali úspešne odovzdať informáciu medzi dvoma fotónmi na rekordne veľkú vzdialenosť. Podarilo sa im transportovať údaje bez akýchkoľvek drôtov a iných sietí spojenia na 16 kilometrov. Spočiatku rekord systémov kvantovej teleportácie neprevyšoval niekoľko metrov. Čínski vedci hovoria, že v budúcnosti na základe koncepcii kvantovej teleportácie bude možné vytvoriť lacné a veľmi rýchle systémy spojenia, ktoré nebudú potrebovať tradičné signály.


Pravdepodobne stojí za to trochu vysvetliť, čo predstavuje systém kvantovej teleportácie. Odlišuje sa totiž od toho, čo si pod teleportáciou predstavuje radový občan. Ak ľudia budujú svoju predstavu technológie teleportácie na náučno–fantastických filmoch, kde sa za pomoci teleportácie ľudia mohli okamžite premiestňovať z jedného bodu do druhého, tak to kvantová teleportácia v skutočnosti predstavuje iný systém. Tu sa dva fotóny látky vyrovnávajú tak, že zmeny v jednom okamžite vyvolá zmeny v druhom, pričom medzi oboma časticami môže byť dosť veľká vzdialenosť.

V predchádzajúcich experimentoch boli fotóny spojené medzi sebou pomocou optického kábla dlhého niekoľko sto metrov. Dnes je už dvojicu fotónov možné spojiť dokonca aj na vzdialenosť 16 km bez prítomnosti kábla, pričom častice si úplne zachovali daný spin, polarizáciu aj iné ukazovatele.

Výskumníci z Univerzity vied a technológií ČĽR vo výsledkoch praktických pozorovaní prišli k záveru, že aj vo veľmi veľkých vzdialenostiach fotóny udržujú väzbu, avšak v prípade veľkých vzdialeností presnosť teleportácie predstavuje 89%.


Podľa slov odborníkov - pôvodne plánovali vytvoriť systém kvantovej teleportácie na 5–10 km s použitím dvoch pozemných staníc na princípe prijímača a vysielača. „Naše skúšky dokazujú, že v budúcnosti bude možná úplná a okamžitá bezdrôtová optická komunikácia a to v globálnom merítku“, hovorí sa v prehlásení univerzity.

Zdroj: biznes-portal.com

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
máj 25, 2010 16:58 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymapríl 29, 2011 10:47 dopoludnia

  Komentár: 

  "bude možná úplná a okamžitá bezdrôtová optická komunikácia"

  Okamzita urcite nie. Rychlost svetla je stale najvyssia rychlost, akou sa da prenasat informacia a to aj v pripade teleportacie.

 2. Obrázok používateľa ABBE
  ABBEjanuár 26, 2017 23:37 popoludní

  Komentár: 

  Podľa všade dostupných článkov sa zmeny vlastností medzi prepojenými časticami prenášajú "okamžite" a nie rýchlosťou svetla ani pomalšie ... Čiže zmena spinu jednej častice sa prejaví na opačnej zmene spinu druhej častice "okamžite". A na ich vzdialenosti to nezávisí. Pochopil som, že v tom to spočíva.

 

 

Top