Obrázok používateľa CEZ OKNO
Nový prostriedok na tíšenie bolesti je od tých súčasných 100x silnejší

kp.ru | Prostriedky novej generácie na zmiernenie bolesti sú rádovo silnejšie ako všetky ostatné ekvivalenty. Súčasné prípravky na uľahčenie chronickej bolesti obsahujú buď opiáty, ktoré sa stávajú návykové alebo gabapentín, ktorého pôsobenie na nervové receptory doteraz neboli dostatočne objasnené. Ale nový prostriedok, ktorý našli odborníci z The University of Queensland a technologického inštitútu Melbourne, vedcov milo prekvapil: v porovnaní s rovnakým gabapentínom sa ukázal silnejší než všetky doterajšie obdobné prípravky (vrátane morfia) takmer 100x.


Názov nového bezbolestného prípravku je CONOTOXIN. Získava sa z jadra smrteľne nebezpečného morského slimáka – kužeľa, oznamuje membrana.

Slimák – zabijak sa ukázal neočakávane dobrým variantom: peptidy patriace do zložky jeho jadra sú známe ako conotoxíny. Blokujú vodivosť buniek obete a veľkým cicavcom poskytujú efekt umŕtvenia.

Podľa vyjadrenia austrálskych špecialistov – prvý ústne podaný variant conotoxínu úspešne prešiel testami na krysách. Bezbolestný účinok preverovali štandardným spôsobom. Nový prípravok získal jedno zo štyroch zvláštnych ocenení Queensland Health.

Светлана КУЗИНА: Новое средство от боли мощнее нынешних в 100 раз

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
júl 12, 2010 19:04 popoludní

 

 

Top