Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čo môžeme čakať od „superluny“?

kp.ru | Obežná dráha Mesiaca je trochu pretiahnutá - pripomína elipsu. Preto sa k nám náš prírodný satelit raz priblíži na 363 300 km a raz vzdiali na 405 500 km. 7. marca začalo novolunie, na nebi sa zjavil tenký mesiačik. Ďalej sa bude zväčšovať, až kým sa nestane plným. Táto udalosť sa zároveň prekrýva s inou - 19. marca bude totiž Mesiac k Zemi najbližšie.

Mesiac uvidíme veľmi veľký a veľmi jasný - preto sa nazýva tiež „superluna“. Sľubuje nám úžasné divadlo, ku ktorému istí panikári pridávajú aj určité nepríjemnosti. Strašia rýchlou kataklizmou globálneho merítka - zemetrasením, povodňami, erupciami vulkánov, klimatickými anomáliami.


19. MARCA SA NAŠA PRIRODZENÁ DRUŽICA PRIBLÍŽI K ZEMI NA MINIMÁLNU VZDIALENOSŤ

19. marca 2011 bude Mesiac k Zemi najbližšie za posledných 19 rokov. V rovnakej vzdialenosti sa nachádzal aj v roku 1992. A len o kúsok ďalej bol v rokoch 1955, 1974 a 2005.

Panikári pripomínajú, že koncom roka 2004, keď mal Mesiac len dva týždne do superluny, prebehlo katastrofické zemetrasenie v Juhovýchodnej Ázii. Po ňom nasledovalo desivé cunami. V roku 1974 na Vianoce hurikán Tracy zničil austrálske mesto Darwin. Preto aj dnes môžeme očakávať nejaké závažné nepríjemnosti.


"Superluna", Grécko, 2005

No astronómovia upokojujú: nič sa nestane. Maximálne vyvolá silný príliv a odliv - oveľa silnejší než obyčajne - pretože bude na oceán pôsobiť so vzrastajúcou silou, podľa všeobecného zákona príťažlivosti. No táto sila bude sotva pôsobiť na jadro Zeme.

Vedci sa domnievajú: kataklizmy spadajúce na minulé priblíženia sú len zhoda náhod. Vraj bývalo aj horšie - a to v dňoch keď bol Mesiac ďaleko.

V skutočnosti sa v roku 1992 nič zvláštne nestalo. Ak nepočítame začiatok šokových reforiem v Rusku. No s klímou a geológiou planéty to nemalá žiadnu súvislosť. Mesiac môžeme viniť len s veľkou dávkou preháňania.


V roku 1955 explodovala kotviaca loď „Novorossijsk“. Tajomstvo tejto katastrofy, výsledkom ktorej zahynulo viac než 600 ľudí, nebolo doteraz objasnené. Aj tu je na vine Mesiac? Ťažko.

Skrátka, astronómovia navrhujú nepanikáriť.

Владимир ЛАГОВСКИЙ: Ждать ли бед от „суперлуны“?, 8. 3. 2011

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
marec 17, 2011 12:44 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa mkultra
  mkultramarec 17, 2011 17:45 popoludní

  Komentár: 

  Po nešťastí v Japonsku si asi nikto nepraje, aby boli ďalšie problémy, ale spomínaní astronómovia v článku používajú zvláštnu "selektívnu logiku". Na jednu stranu tvrdia, že nič nehrozí, na druhú priznávajú, že blízkosť Mesiaca vyvolá silnejší príliv a odliv. Som síce laik, ale je mi jasné, že silnejší príliv a odliv ako normálne sa rovná viac vodnej masy prelievajúcej sa sem a tam. Pri váhe oceánu sú to ohromné čísla a logicky viac presúvajúcej sa váhy = viac tlakov na litosférické dosky, zlomy. Čiže zvýšený výskyt zemetrasení a sopečných erupcií je možný ak nie už priamo pozorovaný.

 2. Obrázok používateľa Libor
  Libormarec 19, 2011 06:59 dopoludnia

  Komentár: 

  Vše souvisí se vším.A měsíc je náš,takže,ať chceme nebo ne,ovlivní nás.
  Vždy nás ovlivňoval-biologové říkají,že pomáhá stromům v přijímání vody.V oceánech pomáhá mnoha živočichům v rozmnožování.To jsou fakta.Čím je blíže,tím bude účinnější.Jen to naše oko neuvidí.Geologickou katastrofu možná nevyvolá,ale zadělá na další.Už jen silnější příliv a odliv způsobí katastrofu v říši živočichů obývajících pobřeží.A už tam,začína potravinový řetězec.Dále je zbytečné pokračovat.Je to jen můj pohled,proti "vědeckému".

 

 

Top