Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čo zahubilo život na Marse?

kp.ru | Pred 4 miliardami rokov za ranej existencie Slnečnej sústavy, v priebehu takmer 100 miliónov rokov, prebiehali na Zemi a Marse prívalové meteoritové dažde. K čomu viedlo toto ťažké bombardovanie? Na túto otázku sa rozhodli nájsť odpoveď vedci z Imperial College z Londýna. Ich výpočty ukázali, že výsledkom tohto procesu sa v horných vrstvách atmosféry oboch planét zvýšilo množstvo oxidu siričitého a to silno zmenilo ich klímu, oznamuje compulenta.


No nebeské krupobitie nespočívalo v obrovských kameňoch. Boli to mikrometeority – rozmerom kryštálikov cukru. "Sypali sa" z pásma asteroidov, ktorý sa nachádzal medzi Marsom a Jupiterom. Vstupujúc do atmosféry - zahrievali sa na 1000˚C a uvoľňovali plyny, ktoré obsahovali. Oxid siričitý je jeden z nich. V atmosfére prispieva k formovaniu aerosolí, ktoré odrážajú slnečné svetlo a ochladzuje planétu.

Vedci predpokladajú: úmorné bombardovanie meteoritmi priviedlo planétu ku globálnemu ochladeniu

Odborníci vyčíslili, že každoročne sa do atmosféry Zeme takýmto spôsobom nahromadilo približne 20 milión ton oxidu siričitého - a na Marse okolo 500 tisíc ton. Slnko vtedy svietilo o tretinu slabšie než dnes. Nasledovalo globálne ochladenie v obrovskom meradle. V tom čase sa v žiadnom prípade nemohli objaviť prvé organizmy. Zároveň Mars začal strácať atmosféru a vzhľadom na to, že sa nachádza ďalej od Slnka, šanca na vznik života bola ešte menšia. Tak sa teplá planéta bohatá na vodu stala chladná a suchá.

Светлана КУЗИНА: Что погубило жизнь на Марсе?, 1. 4. 2011

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
apríl 04, 2011 20:41 popoludní

 

 

Top