Obrázok používateľa CEZ OKNO
Geomagnetickú búrku čakáme 10. marca

kp.ru | Geostacionárna družica GOES-15 (USA) pozorujúca slnečné erupcie, zaznamenala na našom nebeskom telese nové koronálne výbuchy, oznamuje Laboratórium rentgenovej astronómie Slnka (ФИАН). Séria výbuchov strednej sily a erupcie plazmy prebehli na Slnku v pondelok a utorok. Za jeden – dva dni môžu na Zemi vyvolať geomagnetické poruchy. Potrvajú päť dní a vrchol príde 10. marca. Podľa špecialistov z laboratória začiatkom tohto týždňa niektoré úseky na Slnku začali nepretržite chrliť horúcu plazmu vysokou rýchlosťou. Vytvárajú niečo podobné prúdu, zachvacujúc celú slnečnú sústavu – teda i Zem. Kvôli tomu vznikajú poruchy magnetosféry našej planéty a spôsobujú silné geomagnetické búrky.Tento rok sa bude vyznačovať zvýšenou aktivitou Slnka

Korona Slnka z 9. 3. 2011 o 12:21 hod

Navzdory všeobecnému názoru – na väčšinu ľudí slnečná aktivita nijako nevplýva. Pre každý prípad sa však treba mať na pozore. Platí to pre chorých ľudí a dôchodcov, ktorí sú po tento čas vystavení najväčšiemu riziku srdcovo-cievnych ochorení. Hlavné nebezpečenstvo predstavujú magnetické búrky pre techniku. Nezriedka so sebou prinesú zlyhania v komunikačných systémoch, vyradia z činnosti družice a navigačné zariadenia.

Predchádzajúca magnetická búrka bola zaznamenaná v polovici februára. Podľa vedcov sa tento rok bude odlišovať zvýšenou slnečnou aktivitou: búrky sa očakávajú na konci marca, v apríli, a tiež v septembri – októbri. Podľa odborných odhadov sa na Zem do konca tohoto roka celkovo zosype 25 geomagnetických výchyliek. Preto obyvatelia Zeme budú musieť na sebe ešte nie raz okúsiť účinky "slnečného rozhorčenia".

Predpovedanie magnetických búrok komplikuje skutočnosť, že sa to dá len tri dni pred začiatkom. Je to práve toľko času, koľko potrebuje slnečná erupcia na to, aby dosiahla atmosféru Zeme.


Fotografia magnetického poľa z 9. 3. 2011 o 10:22 hod

Светлана КУЗИНА: Геомагнитная буря ожидается 10 марта, 9. 3. 2011

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
marec 09, 2011 16:55 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Ďurki
    Ďurkimarec 12, 2011 18:17 popoludní

    Komentár: 

    Nemohli tieto magneticke burky spôsobiť aj zemetrasenie v japonsku?? to by ma zaujimalo.

 

 

Top