Obrázok používateľa CEZ OKNO
Kométa Elenin sa rozpadla, mimozemšťania neprišli :(

KP.RU | Kométa Elenin, ktorá sa už počas svojej existencie stala legendou, sa rozpadla skôr, než k nám mohla dopraviť mimozemšťanov. Pritom mnohí čitatelia "KP" tak veľmi dúfali... Jej predčasný zánik predpovedal sám objaviteľ tohto nebeského telesa - C/2010 X1 (Elenin) - astronóm, zamestnanec Inštitútu aplikovanej matematiky Keldysha Leonid Elenin. V interview pre "Komsomolku" povedal:


- Existuje pravdepodobnosť rozpadu kométy. Je totiž dosť malá a priblížila sa blízko k Slnku. Preto gravitačné pôsobenie hviezdy a slnečné žiarenie urobia svoje škodlivé dielo. Už od 20. augusta lesk mojej kométy začal padať a nie rásť - ako sa malo stať pri priblížení k Zemi. Zvyšky jadra kométy, ktoré sme predtým videli ako jasný zhluk už teraz nie je viditeľný. Zrejme sa rozsypal na oblak úlomkov. Do 16. októbra sa kométa dokonca môže zmeniť na prach.

Ide o to, že práve 16. októbra sa mala kométa priblížiť na vzdialenosť 35 mil. kilometrov alebo aj 0,23 astronomickej jednotky. To je 90-násobne viac, než je vzdialenosť Mesiaca od Zeme. Avšak dostatočne blízko, aby sme ju mohli vidieť aj voľným okom. A teraz sa nič také neuskutoční.

Podľa Elenina dnes nenašiel kométu na snímkach slnečného observatória SOHO. To znamená, že sa rozpadla a v októbri budeme môcť uvidieť len úlomky - aj to len cez teleskopy.

Pripomenieme, že tento nebeský objekt sa mal stať dopravným prostriedkom na presun mimozemšťanov vesmírom s konečnou stanicou "Zem" - a to 10. septembra 2011. S týmto vzrušujúcim prehlásením, ktoré vyvolalo na internete veľký rozruch, vystúpil ešte v máji 2011 riaditeľ centra astronomického výskumu v mestečku Misiones (Argentína) Sergio Toscano. Dôvody v prospech skorej návštevy inteligentných bratov sa u neho zakladali v súvislosti s kométou C/2010 X1 (Elenin) preto, že na jej snímkach jasne zazrel dva valce, ktoré za ňou letia.


- Tieto valce sú kozmické lode, ktoré riadia rozumné bytosti, - vysvetľoval Toscano novinárom argentínskeho vydania Contexto. - Ukrývajú sa za kométou preto, aby sme ich predčasne neodhalili. Okrem toho im zrejme slúži ako štít pred asteroidmi. Dokonca samotná kométa môže byť súčasťou obrovskej lode, ktorá sa skladá z dvoch komôr. Na nej mimozemšťania cestujú v kozmickom priestore a navštevujú rôzne planéty.

No bola to mylná úvaha a divná fantázia. Ako nám povedal Leonid Elenin - hociktorý pravý astronóm vie, ako "valce" vznikajú.

- Sú to jednoducho hviezdy, ktoré sa pretiahli v čase expozície, - právom sa rozčuľuje. - Tak ako sa na fotografiách rozmazávajú svetlá reflektorov do svietiacich pásov pri pohybe automobilov. Kométa sa pohybuje - preto ak ju pozorujeme teleskopom, hviezdy sa rozmazávajú do tenkých čiar. Ak by sme pozorovali nehybné hviezdy, rozmazala by sa samotná kométa. A Toscano myslel, že "valce" letia. Smiešne.

No dnes už nie je ani kométa, ani smiešna fantázia argentínskeho narušiteľa pokoja.

Светлана КУЗИНА

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Rozpadá se kometa Elenin, nebo odhaluje svůj umělý energetický štít?
http://www.cez-okno.net/clanok/2011/rozpada-se-kometa-elenin-nebo-odhalu...


október 06, 2011 22:49 popoludní
 • krát komentár

8 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 07, 2011 07:20 dopoludnia

  Komentár: 

  no to sa dalo čakať. len ... by si myslel, že bude mať na Zem nejaký vplyv(gravitačný) také minipidi teleso účinkuje na Zem asi ako prd od babičky. a tí, ktorí tomu veria, aj 2012, nech sa držia reality, lebo nič nebude...

 2. Obrázok používateľa Marrco
  Marrcooktóber 07, 2011 11:27 dopoludnia

  Komentár: 

  Však oni si zas něco vymyslí...Je to furt dokola. Pár cvoků se ztratilo ve vlastní realitě a využije každý stěk ze světa k okořenění svých vizí.

 3. Obrázok používateľa Peter Vyšehradský
  Peter Vyšehradskýoktóber 07, 2011 13:01 popoludní

  Komentár: 

  Hľadať mimozemšťanov na kométe Elenin bol asi trochu urýchlené a zcestné. Avšak jej príchod z okraja slnečnej sústavy môže naznačovať úplne čosi iné. Že je tam na okraji niekde teleso, ktoré kométy a asteroidy zo sebou ťahá a mení ich dráhu. To je podľa mňa ďaleko zaujímavejší fakt....

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 07, 2011 18:08 popoludní

  Komentár: 

  ty si sa kde dočítal, že mala mať gravitačný vplyv??? Mládenci, vy už trepete hlava-nehlava. Naučili ste sa nejaké nové výrazy a netušíte, čo znamenajú

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 07, 2011 12:14 popoludní

  Komentár: 

  Rozpadla jako rozpadla....

 6. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 07, 2011 13:22 popoludní

  Komentár: 

  hh pár amaterských astronomou terza hovorí že v trajektorii Eleninu nieoč zachytili ale niejeto kométa ani úlomky ... Bohvie čo je na tom pravdy ale z takej vzdialenosti ani anše teleskopy nieus schopné vidieť nejaku materskú lod mimonov ak tam nejaký sú

 7. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 08, 2011 13:23 popoludní

  Komentár: 

  uz dlhu som nicital naozaj fascinujucu vec ... Ludia proste potrebuju ufo bo bi nastal asi koniec sveta

 8. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 08, 2011 15:38 popoludní

  Komentár: 

  Vesmírni lidé si niečo vymysleli, teraz sa zistilo že to boli len samé bludy ale nedočítame sa žiadneho ospravedlnenia, žiadneho priznania si chyby. Naopak, za mesiac tu bude ďalšia 100%ná katastrofická správa, ktorá výjsť už musí! A ak nevýjde, tak príde tretia, štvrtá...

 

 

Top