Obrázok používateľa CEZ OKNO
Máme šancu zistiť, kto na Merkúre nakreslil kríž a postavil veže

kp.ru | Prvýkrát v histórii bolo automatické zariadenie vypustené na obežnú dráhu Merkúra – prvej planéty v našom slnečnom systéme. Messenger bol vyslaný v roku 2004 a dorazil do cieľa po zložitej trajektórii. Dvakrát obletel Venušu a trikrát sa priblížil dosť blízko k Merkúru. No na orbitu sa dostal až 18. marca 2011, prekročiac takmer 8. miliárd kilometrov. Vedci plánujú vyhotoviť pomocou zariadenia Messenger podrobné mapy povrchu Merkúra a spraviť merania, ktoré by mohli pomôcť pri objasňovaní mnohých záhad tejto malej planétky.


Jednou z nich je jadro. Podľa odhadov by malo byť železné, tvrdé a obrovské – veľkosti Mesiaca. Teda len o trochu menšie než samotný Merkúr, ktorého priemer predstavuje 4880 kilometrov. No merania magnetického poľa planéty ukazujú, že čosi nesedí. Je možné, že jadro Merkúra je tekuté, čo je skoro neuveriteľné.

Teplota na planéte niekedy stúpne nad 400 stupňov, avšak pod povrchom je podivuhodne nízka tepelná vodivosť a zdá sa, že je tam možné nájsť ľad. Úlohou Messengera je – nájsť ho.

Veľa zvláštností je aj na samotnom povrchu. Svedčia o tom snímky získané sondou v čase predchádzajúceho priblíženia.

Na jednej z nich sa dá, napríklad, rozoznať akýsi "lievanec" s priemerom niekoľko desiatok kilometrov. Rovnaký – oznamujú odborníci z NASA – leží na Marse. Odkiaľ sa lievance vzali zatiaľ nie je známe. Nikde inde už také nie sú – dokonca ani na Mesiaci, ktorý sa tak veľmi podobá práve na Merkúr.

Na druhú snímku sa dostala časť povrchu s priemerom okolo 236 kilometrov. Na nej je kráter, ktorý má v priemere okolo 50 km a v ňom písmeno "С".

Američania volajú objekt "telefónne slúchadlo". Predpokladajú, že sa vytvoril pravdepodobne vďaka vulkanickej činnosti – vraj tam natiekla a potom sa zosunula láva. No prečo len v jednom mieste?

Na ďalšej snímke vidieť niečo ako kríž a nejakú vežu v kráteri…Na iných snímkach vidieť zvláštne objekty vedľa planéty – buď sú to družice alebo UFO… Astronómovia ich zatiaľ nazvali Crocus a Smilax.

Je nádej, že sonda umožní preskúmať zvláštne objekty podrobnejšie. Podľa plánu začnú fotografie z Merkúra prichádzať v nasledujúcom mesiaci. A možno sa objaví niečo nemenej zaujímavé...

Владимир ЛАГОВСКИЙ: Ученые получили шанс узнать, кто нарисовал крест на Меркурии и поставил там башни, 19. 3. 2011

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
marec 21, 2011 00:01 dopoludnia

 

 

Top