Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mesiac fučí!

Divné brázdy a násypy s výškou rádovo 10 metrov a dĺžku niekoľkých kilometrov boli prvýkrát spozorované na povrchu Mesiaca v čase výpravy "Apollo – 8", keď Američania len obleteli okolo nášho prírodného satelitu. Prítomnosť podobných anomálií potvrdili a vylodili sa. Teraz zvláštne vrásky upútali pozornosť špecialistov, ktorí prezerali snímky len nedávno získané aparátom Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Konečne vznikla hypotéza, ktorá objasňuje ich pôvod.


Vedec sa domnieva, že na Mesiaci ešte stále prebiehajú aktívne geologické procesy, ktoré stláčajú chladnúce jadro a plášť, vďaka čomu sa polomer nášho prirodzeného spoločníka zmenšil približne o 100 metrov.


Mimochodom, podľa jednej z hypotéz je Mesiac dokonca dutý ako hnilý vlašský orech. A hovoria, že vraj v jednej zo skorších expedícií (pravdepodobne Apollo – 13, rok 1970) sa Američania chystali odpáliť na povrchu "vlašského orechu" nukleárny výbuch, aby na základe analýzy prechodu nárazových vĺn mohli zistiť, čo je vnútri. No experiment bol neúspešný kvôli výbuchu kyslíkového balóna.

Podľa ufologickej verzie tejto legendy – explóziu zapríčinili mimozemšťania predvídajúci nepríjemnosti z jadrového výbuchu.

Inak z počutia vraj chceli odpáliť na Mesiaci jadrovú bombu aj v ZSSR. Údajne taký projekt, pod kódovým názvom "Е – 3", predložil akademik Jakov Zeľdovič. A Nikita Chruščov ho dokonca schválil. No sovietskym ľudom nebolo súdené doletieť na Mesiac ani s bombou a ani bez nej...

Po prehlásení Wattersa by to chcelo predsa len vedieť presnejšie, čo sa nachádza pod scvrkávajúcim sa povrchom Mesiaca – prázdnota alebo jadro. Aby sme si mohli lepšie predstaviť, čím sa môže proces zmršťovania skončiť.

– Nie, nie, – chlácholí vedec znepokojenú verejnosť, chápajúc o čom je reč, – Mesiac nezmizne.

A zatiaľ...

Kamene na Mesiaci nesedia na svojom mieste


Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) spravil ešte niekoľko zaujímavých snímok. Napríklad odfotil kameň, ktorý očividne nesedí na svojom mieste. Dokonca to nie je kameň, ale hotový balvan cca 20 – 50 metrov v priemere. Premiestnil sa a zanechal pritom čitateľné stopy. Doslova akoby sa skotúľal z nejakej hory. No hory niet...

Na inom snímku je zasa nejaký vzor z bizarných pretínajúcich sa brázd. Ufológovia hovoria, že je to nápis. Povahu javov, ktoré zrodili tieto anomálie, je treba ešte objasniť a možno sa o to nejako pokúsi sám Watters.

Владимир ЛАГОВСКИЙ

Луна сдувается

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
september 02, 2010 23:47 popoludní

 

 

Top