Obrázok používateľa CEZ OKNO
Morskí diabli lietajú ako vtáky

KP.RU | Manželia Roland a Julia Seitre pricestovali do Costa Rica zdokumentovať veľryby. Francúzski fotografi si najali loď, vzdialili sa približne 10 kilometrov od brehu a uvideli niečo nemenej zaujímavé. Stali sa svedkami lietania obrovských rají - alebo aj morských diablov ako ešte volajú tieto chrupavkovité diskožiabrovité ryby, ktoré sa obdivuhodne podobajú na bombardéry В-2.


Morskí diabli sú celkom bystré ryby, schopné zrýchliť až do 12-15 km/hod. To im umožňuje vysoko vyskočiť z vody.

- Vo vzduchu raje stačia niekoľkokrát zamávať "krídlami". Doslova sa snažia lietať, - rozpráva Julia. – Do vody padajú s ohlušujúcim plesknutím. A vylietajú do výšky aj troch metrov.

Predpokladá sa, že vodno-vzdušné finty robia samce morských diablov v období párenia, priťahujúc tak pozornosť morských diablic. Fotografi to potvrdili. Vraj skutočne videli samcov, ktorí vyskakovali jeden za druhým. A samičky nič podobné nerobili – pokojne plávali vedľa.

Morskí diabli mávajú bežne okolo 4-5 metrov v priemere. No niektoré exempláre dorastajú až do 7 metrov. Vážia pritom viac než 2 tony. "Vzlet" takého kolosu je pôsobivý.

Raje možno stretnúť v tropických vodách všetkých oceánov. Nezriedka aj u brehov Costa Rica. Niekedy sú pozorované, ako ležia na hladine.

Morskí diabli nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo – živia sa planktónom. Zachytávajú ho prostredníctvom žiabrových doštičiek. Svojho času sa potápači rají stránili. Bolo to kvôli ľudovej povere, že by mohli človeka objať svojimi "krídlami" a udusiť. Povera sa však nepotvrdila. No zdá sa, že privaliť svojím obrovským telom morský diabol môže kohokoľvek. Ak vyskočí a zvalí sa svojimi dvoma tonami...

Владимир ЛАГОВСКИЙ

Морские дьяволы полетели по воздуху, как огромные птицы

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
august 26, 2010 14:11 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top