Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mozart zomrel kvôli nedostatku vitamínu D

Príčina chatrného zdravia veľkého skladateľa — život medzi štyrmi stenami, ktorý neumožňoval potrebné množstvo slnečného žiarenia. Existuje viacero verzií príčiny smrti Wolfganga A. Mozarta. Aj sám veľký skladateľ mal podozrenie, že ho otrávili a reči následne kládli vinu Antoniovi Salierimu. No Mozart sa mohol otráviť sám, keď bral lieky na horúčku. Tá podľa novších epidemiologických výskumov mohla byť vyvolaná streptokokovou infekciou, ktorá bola rozšírená v roku 1791 v Prahe, kde génius aj ochorel.


William Grant z výskumného centra SUNARC v San Franciscu (USA) a Stephan Piltz z Medicínskej univerzity v Grazi (Rakúsko) sú autormi listu, ktorý uverejnili v Medical Problems of Performing Artists (jedinečný žurnál zasvätený ochoreniam profesionálnych muzikantov). Predpokladajú v ňom, že smrť W. A. Mozarta vo veku 35 rokov bola spôsobená v prvom rade celkovou chorobnosťou počas celého jeho života, ktorú vyvolal stály nedostatok vitamínu D.

Látku, ktorú deti v súčasnosti dostávajú perorálne, mohli v XVIII. storočí získať výlučne pôsobením slnečného žiarenia. Jej nedostatok zvyšuje pravdepodobnosť rozvitia srdcovo-cievnych ochorení, ochorení nervovej sústavy, oporno-pohybového aparátu, cukrovky a podľa niektorých výskumov aj rakoviny. Zároveň tiež znižuje imunitu organizmu a robí ho zraniteľným v čase chrípok a pri zápale pľúc.

Mozart vyrástol v Salzburgu, ktorý sa nachádza na 48-om stupni severnej šírky, kde nie je možné vytvárať vitamín D za pomoci slnka šesť mesiacov v roku. Tak ako mnohí iní muzikanti, aj on sa od ranného veku intenzívne – bez oddychu – zaoberal hudbou v miestnosti, kam slnko nezasvietilo. Vo výsledku takmer celý život — od veku šiestich rokov — génia prenasledovali najrôznejšie nachladnutia a horúčky. Mozart trpel na chronické angíny, zápaly priedušiek a tiež reumatizmus.

Grant a Piltz ďalej píšu, že skladateľovi by stačilo stráviť na slnku celkovo 10–20 minút každý deň od apríla do septembra, vystaviac slnku len 20–30% povrchu tela.

Николай Третьяков: Моцарт, возможно, умер из-за недостатка витамина D

Zdroj: science.compulenta.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Súvisiace:

V. Svět zachvátila epidemie nedostatku vitamínu D
http://www.cez-okno.net/clanok/zdravie/v-svet-zachvatila-epidemie-nedost...


Sekcie: 
august 23, 2011 23:51 popoludní
 • krát komentár

7 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymaugust 24, 2011 13:26 popoludní

  Komentár: 

  "Látku, ktorú deti v súčasnosti dostávajú perorálne"

  Skutočne????

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymaugust 24, 2011 14:17 popoludní

  Komentár: 

  to jak?

 3. Obrázok používateľa mony
  monyaugust 24, 2011 22:49 popoludní

  Komentár: 

  samozrejme...kazdy pediater odporuca od narodenia do cca 2 rokov veku dietata pridavat kvapky s vit.D, resp. je v kazdom umelom mlieku pre dojcata

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymaugust 28, 2011 10:55 dopoludnia

  Komentár: 

  nielen vitamín D, tak z neho nerobte modlu.

 5. Obrázok používateľa Karol
  Karolaugust 28, 2011 14:23 popoludní

  Komentár: 

  Píšeš štýlom akoby si už dlho nebol na Slniečku...

 6. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýjúl 30, 2016 09:24 dopoludnia

  Komentár: 

  Clanok - ...aby sa ludia napchavali vyzivovymi doplnkami. Kde mate link na zakupenie vitaminu D? :D :D

 7. Obrázok používateľa Mima
  Mimajúl 30, 2016 11:47 dopoludnia

  Komentár: 

  Ak sa túžite napchávať výživovými doplnkami za každú cenu, využite svoje možnosti naplno a vyhľadajte si cez strýčka Googla linkov čo len hrdlo ráči. Áááá, buďte objektívny, tu je to predsa o niečom inom;)

 

 

Top