Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mozog v kopírke

blog.KP.RU | Známy americký bádateľ a futurológ, 62-ročný Raymond Kurzweil tvrdí, že v najbližších 20 rokoch sa objaví možnosť úplne skopírovať mozog ktoréhokoľvek človeka, vrátane všetkých spomienok – píše THE DAILY MAIL. Medzi najznámejšími objavmi Kurzweila sú mnohopočetné systémy na rozpoznanie ľudskej reči. Ako futurológ je najviac známy svojimi prognózami, ktoré sa týkajú vzniku umelej inteligencie a skutočnej nesmrteľnosti ľudského vedomia. Okrem toho Raymond Kurzweil predložil vedecký výklad fenoménu technologickej singularity – rýchleho lavínového náučno-technologického pokroku, ktorý môže nastúpiť po vytvorení umelého intelektu.


Podľa jeho názoru bude v roku 2014 výkon superpočítača porovnateľná s výkonom ľudského mozgu a v roku 2020 sa v medicíne začnú široko využívať nanoboty, ktoré budú môcť poskytnúť výživu bunkám tela a odstraňovať odpad. Taktiež dokážu skenovanie nervovej sústavy, čo umožní úplne pochopiť nuansy práce mozgu. Do roku 2029 počítač dokáže celkom napodobniť prácu mozgu a v tom prípade i Turingov test, po čom do roku 2045 nastúpi technologická singularita.

Ďalšie predpovede sú obtiažne s prihliadnutím na lavínovú povahu singularity

"Predpokladám, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov budeme mať v krvi tisíce nanobotov. To nám pomôže liečiť naše telá, zvýšiť efektivitu našej práce, dokonca vytvoriť záložnú kópiu celého obsahu nášho mozgu – tak ako záložné kópie súborov na počítači. To znamená, že kopírovať sa bude ktorákoľvek myseľ, akákoľvek skúsenosť – všetko, čo nás robí ľuďmi. Môže sa vám to zdať nabubralé, ale začiatkom 80-tych rokov ma pokladali za blázna, keď som predpovedal vznik celosvetovej internetovej siete v polovici 90-tych rokov. Avšak stalo sa", - prehlásil Raymond Kurzweil, na medzinárodnej konferencii vo Viedni.

Počas najbližších desaťročí môže ľudstvo vytvoriť záložné kópie mozgu, predpovedajú vedci

Začiatkom roku 2009 zástupcovia NASA a spoločnosti Google informovali o plánovanom otvorení Univerzity singularity, hlavou ktorej sa má stať práve doktor Kurzweil. Na univerzite sa plánujú semináre o medicíne, nanotechnológiách, umelej inteligencii a tiež ďalšom zameraní, ktoré pomôže v príprave odborníkov pri riešení globálnych problémov, s ktorými sa ľudstvo v budúcnosti stretne.

Света Кузина: Мозг под копирку, 21. 10. 2010

Zdroj: blog.kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
november 09, 2010 20:25 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Gadget Hackwrench
    Gadget Hackwrenchnovember 10, 2010 11:29 dopoludnia

    Komentár: 

    Vynikajúce, potom sa prestaneme nazývať ľuďmi a zmeníme to na borgovia, presne ako v istom kultovom seriály. Už treba zodpovedať len otázku, kto bude ,,kráľovnou ,,, aj keď ... skôr kráľom, či vládcom systému a ten je už známy ...

 

 

Top