Obrázok používateľa CEZ OKNO
Na Mesiaci budú zemiaky aj uhorky

KP.RU | Supermarkety sa tak skoro na Mesiaci neobjavia. Preto už dnes treba premýšľať nad tým, čím sa budú kŕmiť budúci kolonisti. Touto problematikou prekvapili zamestnanci University of Arizona a spoločnosť Sadler Machine (USA). Vyvinuli skladacie parenisko ako prototyp skleníka, v ktorom bude dozrievať potrava pre obyvateľov mesačnej a marťanskej kolónie. Na testovanie sa použilo laboratórium extrémnych klimatických podmienok Centra pre poľnohospodárstvo v riadenom prostredí Controlled Environment Agriculture Center. Tam je na ploche 5,5 metrov na dĺžku vybudovaný prototyp nielen skleníka, ale aj bydliska budúcich presídlencov.

Vedci rozpracovali prototyp lunárneho skleníka

Trúbkovitá stavba, podľa vedeckého stanoviska, bude umiestnená pod povrchom Mesiaca, aby ochránila rastliny a astronautov pred smrteľne nebezpečnými slnečnými erupciami, mikrometeoritmi a kozmickým žiarením, oznámila compulenta.ru.

Pareniskové moduly, pokryté špeciálnou vrstvou, budú obmedzené na kotúč s priemerom 1,2 m kvôli komfortu v čase medziplanetárneho cestovania. Skleníky sa osvetľujú sodíkovými žiarovkami vysokého napätia s vodným ochladením. Semená pripravené klíčiť v podmienkach hydropónie sú vysadzované v obalových «konvertoroch».


Gene Giacomelli, foto: compulenta.ru

Kysličník uhličitý – ktorým sa «živia» rastliny – sa podáva zo špeciálnych nádrží. Neskôr to bude jednoduchšie – nadýchajú ho samotní astronauti. Vodu bude ľahké získať z ich moču. A slnečné svetlo sa bude privádzať z povrchu planéty pomocou kábla s optickým vláknom.


Na to, ako prospieva ovocie a zelenina budú dozerať snímače a robotizovaný kontrolný systém. Budú podobné skleníku South Pole Growth Chamber, vyvinutému tiež tu, na Južnom póle. Tu sa 6 rokov testuje a jeho obyvatelia sú už 6-8 mesiacov odstrihnutí od vonkajšieho sveta.

Светлана КУЗИНА: На Луне будет и картошечка, и огурчики, 20.10.2010

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
november 11, 2010 20:42 popoludní

 

 

Top