Obrázok používateľa CEZ OKNO
Nový scenár konca sveta

kp.ru | Hviezda Betelgeuze je jedna z najjasnejších na oblohe a má len krôčik k tomu, aby sa stala supernovou. To znamená, že vybuchne každú chvíľu a premení sa na kolosálnu ohnivú guľu. Podľa výpočtov Brada Cartera, fyzika z austrálskej University of Southern Queensland, táto kataklizma vesmírnych rozmerov sa môže udiať už v tomto roku. Potom na oblohe uvidíme vzplanúť „druhé Slnko“ – taká jasná a ohnivá bude supernova. Vydrží na nebi približne dva týždne, možno dlhšie a svietiť bude dokonca v noci, ktorá sa premení na deň.


Betelgeuze sa nachádza v súhvezdí Orion.

Je to veľká červená hviezda, ktorá „visí“ len o trochu vyššie nad líniou troch jasných modrastých hviezd pásu Oriona.

V súčasnosti spotrebovala všetko termonukleárne palivo vo svojich hlbinách a je v štádiu červeného gigantu.

Ďalšie štádium je už výbuch a premena na supernovu.

Iná možnosť nie je, v tom sa zhodujú všetci astronómovia.

Otázka znie: kedy?

Carter podľa príznakov blížiacej sa udalosti odhaduje, že výbuch môže nastať v najbližšom čase. Najneskôr však v roku 2012.

Тí, u ktorých číslo 2012 vyvoláva chvenie a núti ich premýšľať o indiánoch kmeňa Maya a ich konci času, si nemusia robiť starosti.

Za prvé – Betelgeuze sa nachádza 640 svetelných rokov od Zeme. Je to príliš ďaleko, aby k nám dorazila „detonačná vlna“.

Za druhé – ak k nám niečo aj dorazí, tak to bude neutríno. No tieto častice voľne prenikajú hmotou. Aj cez nás a to bez toho, aby spôsobili škodu.

Jestvujú však aj obavy. Strašia nimi „nekonvenční“ fyzici. Ak uveríme ich podivným hypotézam, silné prúdy neutrína sú schopné urýchliť jadrové a termonukleárne reakcie. Pod hrozbou sa ocitnú reaktory aj zásoby jadrových zbraní, dokonca samotné Slnko. Ak by všetky naraz explodovali vplyvom tohto žiarenia, tak koniec sveta by nás určite neminul.

„Tradiční“ fyzici chmúrne vyhliadky odmietajú, tvrdiac, že sa ich kolegovia „z druhej strany“ mýlia. A sľubujú len nezvyčajné nebeské divadlo - najrozsiahlejšie a najpôsobivejšie od čias existencie našej planéty.

Владимир ЛАГОВСКИЙ: Физики обещают: в этом году на небе вспыхнет „еще одно Солнце“, 22. 1. 2011

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
marec 05, 2011 20:52 popoludní
 • krát komentár

4 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Albert
  Albertmarec 06, 2011 14:59 popoludní

  Komentár: 

  Naposledy v r. 1054, keď vybychla supernova v súhvezí Býka a dnes je známa pod menom Krabia hmlovina (M1). Túto supernovu bolo vidieť počas 23 dní aj cez deň.

 2. Obrázok používateľa pepanos
  pepanosmarec 06, 2011 20:42 popoludní

  Komentár: 

  Ak je ta hviezda vzdialena 640 svetelnych rokov, musela vybuchnut uz v stredoveku, aby sme to mohli na buduci rok pozorovat. Bavime v buducom case o niecom, co sa pravdepodobne uz davno stalo.

 3. Obrázok používateľa Palo
  Palomarec 06, 2011 20:57 popoludní

  Komentár: 

  prosim kto mi odpovie? ta hviezda je vzdialena 640 svetelnych r. a oni tvrdia ze do dvoch rokov vybuchne. Ako na to prisli? ci kuknem a vidim, co? :-P tak potom uz davno vybuchla ked o dva roky ma byt divadlo na oblohe!!! dakujem

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 07, 2011 09:34 dopoludnia

  Komentár: 

  chytrák....hovoria že o vybuchne tento , resp.budúci rok ale keď čítaš lepšie hovoria, že bude vidno na oblohe "druhé slnko", čiže v skutočnosti už dávno vybuchla, niekedy v stredoveku ako sa pomína vyššie

 

 

Top