Obrázok používateľa CEZ OKNO
Okolo slnka sa ovíja obrovský „had“ (VIDEO)

KP.RU | Slnko štvrtý deň vyvrhuje plazmu, ktorá sa vinie v atmosfére hviezdy doslova ako had a predlžuje sa do nečakaných rozmerov. Tzv. plazmové vlákno emitované z juhovýchodného kraja slnečného disku spočiatku narástlo na 402 tisíc kilometrov. To je – o trochu viac než vzdialenosť Mesiaca od Zeme. No najnovšie tento „had“ dosiahol rekordných 700 tisíc kilometrov a obchvátil celú viditeľnú časť kotúča. Čo môžeme čakať? Špecialisti z NASA, ktorí sledujú procesy prostredníctvom vesmírnych zariadení Solar Dynamics Observatory (SDO) a STEREO-A, nedokážu dať presnú odpoveď. Prejednávajú tri možnosti vývoja udalostí...

Odborníci z NASA sledujú hrozby a sľubujú, že nepremeškajú nebezpečný vývoj

«Zmija» obtáča Slnko - snímok NASA 6. 12. 2010

Buď sa „had“ pokojne vstrebe dovnútra, alebo vyšplechne, poprípade exploduje. Je jasné, že len prvá voľba neprináša našej planéte nepríjemnosti. Ďalšie dve hrozia silnými koronárnymi emisiami a silnými magnetickými búrkami. Keby niečo – NASA sľubuje včasné varovanie. Veď hlavne kvôli tomu agentúra vypustila svoje zariadenia, vystrašiac pozemšťanov globálnou kataklizmou, ktorou hrozia procesy na Slnku.

Výron plazmy

7. decembra predstavitelia NASA oznámili, že plazmové vlákno začalo demonštrovať príznaky nestabilnosti. Ak by bol tento „had“ v najbližšej dobe vyvrhnutý, bude smerovať do strany od našej planéty. Nevyvolá magnetickú búrku. No hrozba aj tak stále trvá.


VIDEO nájdete na tejto adrese

Владимир ЛАГОВСКИЙ: По Солнцу ползет огромная „змея“, 7. 12. 2010

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
december 12, 2010 15:15 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Exception
  Exceptiondecember 13, 2010 19:28 popoludní

  Komentár: 

  Na tom videu to vyzerá už ako keby "vyšplechla"...

 2. Obrázok používateľa Gogol
  Gogoldecember 13, 2010 22:03 popoludní

  Komentár: 

  Neuveritelne zabery!

  Stastie, ze nie sme blizsie, lebo taketo "vysplechnutie" by nas asi prislo velmi draho

 

 

Top