Obrázok používateľa CEZ OKNO
Počas polroka prác na ISS naraz kozmonauti „zostarli“ o niekoľko desiatok rokov

blog.KP.RU | „Vedecký výskum uskutočnený NASA ukázal, že u kozmonautov trpí predovšetkým svalová hmota. V súlade s výsledkami testov, uskutočnených na ISS od roku 2002 do roku 2005, počas 6 mesiacov pobytu na obežnej dráhe kozmonaut stratí viac než 40% energie a pomaly mu ubúdajú vlákna lýtkových svalov, ktoré sú zodpovedné za rovnováhu a držanie tela.“ Takýto proces zhoršenia stavu svalového systému možno podľa údajov vedcov porovnať len s procesom starnutia, keď sa organizmus človeka stáva prinajmenšom dvakrát starší.

Podľa stavu zdravia organizmus kozmonauta po šiestich mesiacoch práce na orbite pripomínal organizmus 80-ročného starca


Je zaujímavé že, čím lepšie ukazovatele zdravia boli u kozmonauta do začiatku kozmickej misie, tým viac prebehla atrofia jeho orgánov v čase prác na orbite. A to bez ohľadu na to, že sa každý deň hodinu - dve kozmonauti venovali fyzickým cvičeniam, oznamuje ИТАР-ТАСС.


Do predchádzajúcej formy prichádza svalový systém až po uplynutí niekoľkých mesiacov rehabilitácie na Zemi.

Americkí výskumníci tiež zistili, že sa kozmonauti na ISS neživia náležitým spôsobom. Podľa vedeckého stanoviska je na podporu zdravia nutné konzumovať oveľa viac kalorickej stravy, kým výskum potvrdil, že kozmonauti pracujúci na orbitálnej stanici „Mir“ okúsili zreteľný deficit v kalorickej potrave, výsledkom čoho sa mnohí z nich vrátili na Zem silne vychudnutí.


Света Кузина: В космосе люди стареют быстрее, 22. 08. 2010

Zdroj: http://blog.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
september 19, 2010 17:57 popoludní

 

 

Top