Obrázok používateľa CEZ OKNO
Podstúpila Nefertiti plastickú operáciu?

KP.RU | Bustu uznávanej krásavice – vzoru ženskej krásy – slávnej egyptskej kráľovnej Nefertiti našli v roku 1912. Objavil ju nemecký egyptológ Ludwig Borchardt. S nadšením napísal do svojho zápisníka: "Neopísateľné. Treba to vidieť". V súčasnosti je vápencová busta uložená v berlínskom múzeu Altes Museum. Ešte v roku 1992 počítačová tomografia potvrdila, že sa busta skladá z niekoľkých vrstiev. No preskúmať, čo sa nachádza vnútri, sa nepodarilo. Technika to umožnila až dnes.


Počítačová tomografia umožnila zistiť: busta krásavice bola upravená

Spočiatku viedol výskum nemecký rádiológ Alexander Huppertz. Bustu preskenoval dôkladnejšie a zistil, že bola miestami poopravená vápenatou omietkou. Tento zákrok Nefertiti očividne omladil a spravil ju ešte krajšou – oznámil vedec v žurnále Radiology.

Nedávno šla po stopách Huppertza britská výskumníčka Bettany Hughes. Potvrdila, že busta bola podrobená plastickej operácii. Pôvodne mala Nefertiti zemiakový nos s hrbolčekom, sklonený k perám. Sochár ho "narovnal", hrbolček odstránil a trošku ho spustil. Zatrel aj vrásky okolo úst. Dokonca odstránil jamky na lícach. Lícne kosti spravil ostrejšie, výraznejšie a vyvýšené. Oči viac pretiahnuté a šikmé. U originálu prevísali aj kútiky úst – výtvarník ich však podvihol. Vyjadrené moderným jazykom – doslova sa pohral s Photoshopom na vtedy dostupnej úrovni - prostredníctvom omietky.

Vedci hovoria, že aj bez "make-upu" bola Nefertiti dosť dobrá. Ale možno objednávateľ sochy – faraón a manžel - chcel, aby vyzerala lepšie než originál. A neuškodil – doteraz sa Nefertiti pokladá za neprekonateľnú krásavicu.

Na druhej strane: kto vie, či sochár neupravil bustu, aby - práve naopak - "zaktualizoval" podobu s originálom potom, ako sa Nefertiti vydala a podstúpila plastickú operáciu? V súčasnosti sa niečo také deje nepretržite. Veď aj v tom čase egypťania mali chirurgiu – uskutočňovali trepanáciu lebky a nielen na múmiách. Mohli zmeniť aj nos.

Čeliť podobným špekuláciám by mohli výskumy múmie Nefertiti. Tým skôr, že existujú kandidátky na túto "rolu", objavené ešte v roku 1898. Len či je medzi nimi aj Nefertiti. A keď je, ktorá je to?

Tajomstvo hrobky

Nefertiti, čo v preklade znamená asi "nastávajúca krásavica", žila pred 3300 rokmi. Bola ženou faraóna Achnatona (Amenhotep IV.). A je dosť možné, že aj matkou faraóna Tutanchamóna. Zomrela v roku 1330 pred naším letopočtom, vo veku 29 až 38 rokov.

Nie je presne známe, či existuje múmia Nefertiti. Аle kandidátky na túto úlohu boli nájdené v tajnej komore hrobky Achnatona. Ešte v predminulom storočí francúzsky archeológ Victor Loret, odhalil jednu zo stien podzemia a narazil na bočnú hrobku. Таm vedľa seba ležali tri múmie: jedna bola mužská a dve ženské. Za života bola jedna zo žien mladšia a druhá o čosi staršia. Ale veľký záujem nevyvolali. V roku 1907 múmie odfotili a upadli do zabudnutia. Až nedávno vzniklo podozrenie, že je medzi nimi Nefertiti.

V roku 2002 britská výskumníčka, ktorá sa špecializuje na múmie - Joann Fletcher z University of Yorks - zistila, že pozostatky mladšej ženy z hrobky Achnatona patria Nefertiti. Vraj o tom nemožno pochybovať.

- Je to najúžasnejší objav v mojom živote! – povedala nadšená Joann potom, ako jej umožnili spraviť múmii röntgen a všeobecný výskum.

V prospech toho, že skutočne našla "nastávajúcu krásavicu" svedčí vysoká kvalita mumifikácie a anatomická zhoda pozostatkov s opisom Nefertiti. Aspoň pani Fletcher našla zhodu v šiji - krku, ramenách a čo je hlavné – v tvári.

Múmia bola holohlavá – oholená kvôli noseniu špeciálnej parochne. Joann Fletcher údajne našla aj samotnú parochňu. No toto tvrdenie bolo neskôr napadnuté egyptskými úradmi.

Na čele múmie sa otlačili stopy od charakteristického koženého remienka. V lalôčiku ľavého ucha sa nachádzali dve náušnice, ktoré boli predtým videné na niektorých portrétoch kráľovnej.

O niečo neskôr sa vedľa múmie našla ulomená ruka a v nej - pozostatky žezla – teda charakteristický znak kráľovskej moci.

Joann Fletcher už nepochybovala, že sú pozostatky Nefertiti konečne nájdené. Pochybovali však kolegovia. Predpokladali, že možno tvrdiť viac-menej presne len jedno: múmia patrí mladej žene z kráľovskej rodiny, ktorá zomrela v čase 18-ej dynastie.

Joann podrobil kritike aj "najhlavnejší egyptológ" - generálny tajomník najvyššej rady Egypta na ochranu starobylých pamiatok - doktor Zahi Hawass. Podľa jeho údajov múmia, na ktorú upriamila pozornosť výskumníčka, patrí dievčine 16-20 rokov. No Nefertiti bola staršia.

Teraz egyptológovia upierajú pohľad k druhej ženskej múmii z hrobky Achnatona. Je o čosi staršia a taktiež má niektoré zhody podoby so sochárskymi vyobrazeniami kráľovnej. Pomôcť by mohla aj skúška DNA – podobným spôsobom už našli babku Tutanchamóna a samotného Achnatona, ktorý sa skutočne ukázal byť otcom Tutanchamóna. Jeho mama je nejaká múmia pod kódovým číslom KV35YL. Žeby Nefertiti? Možno. A možno nie. Je viac kandidátok na túto rolu. A tiež sestru Achnatona. Presne známe je len to, že Nefertiti bola jeho prvou ženou.

V starých časoch v Egypte nehľadali jednoduché cesty. Zvlášť v osobnom živote. A v súčasnosti sa neponáhľajú s genetickou analýzou. Odborné laboratórium však už bolo vytvorené, no aby si sami uskutočnili výskum. Vyjadrujúc tak nedôveru k odhaľovaniu tajomstiev cudzincami.

Владимир ЛАГОВСКИЙ: На лице Нефертити ученые нашли следы пластической операции, 20. 09. 2010

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Teplo, teplejšie...
http://www.kemet.sk/clanok/teplo-teplejsie

JE TO KRÁĽOVNÁ – NO NIE TÁ, KTORÚ MYSLÍME
http://www.kemet.sk/clanok/je-to-kralovna-no-nie-ta-ktoru-myslime

Tutanchamonova posmrtná maska bola vyrobená pre Nefertiti, tvrdí archeológ
http://www.kemet.sk/clanok/tutanchamonova-posmrtna-maska-bola-vyrobena-p...

Čo sa ukrýva na druhej strane?
http://www.kemet.sk/clanok/co-sa-ukryva-na-druhej-strane

Spoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.kemet.sk/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonovej-hr...

Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity


Sekcie: 
október 21, 2010 22:38 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Dikus
  Dikusoktóber 26, 2010 14:09 popoludní

  Komentár: 

  Myslim ze za bustou nefertiti sa skryva trocha viac ako sa nam dostava. Pravdepodobne cela busta nefertiti je falsum egyptologa Ludwiga Borchardta ktoru dal vyrobit najskor egyptskym falsovatelskym klanom. Tak tiez je vysoko nepravdepodobne ze bysa dochovala busta manzelky nenavideneho kacirskeho faraona Achnatona. Pretoze ako sa vie bola "najdena" v kralovskej socharskej dielni Tuthmosa v hlavnom meste achnatona Tell el Amarne. A prave taketo budovy boli systematicky nicene starym nabozenstvom po zvrhnuti achnatona ktory sa snazil o monoteizmus. Taktiez Amarnske obdobie(18 dynastia)sa vyznacovalo tym ze umelci vytvarali svoje diela s nevidanou autentickostou ze by lekari mohli spolupracovat s egyptorlogmi a analyzovat zdravotny stav napr.achnatona podla jeho malby alebo sochy. Cize krasa nefertiti je vymislom Borchcardta. Dalsia dolezita vec je ze stary egyptania tvorili tzv" pre vecnost" hlavne z materialov ako diorit a zula. Ale busta je zo sadry a jadro z vapenca. Cize materiali ktore su absolutne nevhodne na vyrobu a uchovavanie takeho vyznamneho diela ako je kralovska busta. Taktiez tomografia ukazala ze sa jednalo o dve podobizne a pravdepodobne bola spodna vapencova podobizen realnejsia pretoze s nej vydno ze podobizen bola viac negroidneho povodu co sa zhoduje s viacerimi podobiznami nefertiti ako "krasna nefertiti"(mimochodom ktora je len zobrazena ako krasna len na tejto buste nikde inde na inych artefaktoch je uplne ina). Co sa tyka Borchardtovho zameru preco by falsoval tento nalez je zrejmi s toho ze chel zaposobit na jeho sponzora Saskeho vojvodu Johanna Georga ktoreho nahodne pozval na spominane archeologicke nalezisko a bum z nicoho nic vytiahli bustu nefertiti zo zeme. To nanho tak zaposobilo ze vyrazne zvysil financne dotacie. (mimochodom nieco podobne sa deje aj nadalej ked si Zahi havas spravca egyp. pamiatok poziva cele tv staby ku jeho objavom.)

 2. Obrázok používateľa Lanoo
  Lanoooktóber 27, 2010 01:02 dopoludnia

  Komentár: 

  Zahi je znama firma,
  on je tam vlastne ako taky spolahlivy, s prepacenim, strazny hafan.
  Pokrokovych egyptologov zasadne nikam nepusta, videl som ho v infarktovom stave, ked hovoril o Bauvalovi a Hancockovi :DDD
  Ocividne ich nema rad, preco asi...

 

 

Top