Obrázok používateľa CEZ OKNO
Prvý trójsky spoločník našej planéty odhalený

KP.RU | O existencii exotického objektu, ktorý "žije" niekde v blízkosti našej planéty, sa už vedci dávno dohadovali na základe nepriamych znakov. Nedokázali však získať potvrdenie svojich hypotéz. No dnes tento záhadný "kamienok" odhalil vesmírny infračervený teleskop WISE. Je to prvý "trójsky spoločník" Zeme - 300 metrový asteroid 2010 TK7. Pohybuje sa takmer presne po zemskej orbitálnej dráhe, ale 60 stupňov pred našou planétou, v bode Lagrange L4. Teraz sa nachádza približne okolo 80 miliónov kilometrov od našej planéty, oznamuje membrana.ru.


Asteroid uskutočňuje okolo osi obiehania zložitý pohyb a vzďaľuje sa od nej na významnú vzdialenosť. Táto oscilácia je vyvolaná gravitačným pôsobením ďalších planét slnečného systému. Vedci ďalej predpokladajú, že bol tento objekt zachytený do pasce len prechodne - to však môže znamenať aj tisícročia.

Odborníci vypočítali orbitálnu dráhu asteroidu a určili, kde sa bude nachádzať počas nasledujúcich 10 tisíc rokov. Podľa ich názoru sa 2010 TK7 k Zemi priblíži najviac na 20 mil. kilometrov a najbližších sto rokov k nám nebude bližšie ako 24 mil. kilometrov.

Zemský trojan kolíše - stúpa a klesá - podstatne vyššie a nižšie, než je úroveň zemskej obežnej dráhy. Okrem toho asteroid kolíše aj na úrovni orbitálnej dráhy Zeme, ale s veľkou periódou - okolo 395 rokov.

Takéto asteroidy vzbudzujú vedecký záujem aj preto, že môžu obsahovať ťažké prvky, ktoré sú na povrchu Zeme vzácnosťou.

Doteraz boli astronómom známe asteroidy Jupitera, Marsu a Neptúna.

Светлана КУЗИНА: По орбите Земли летает огромный астероид

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
august 06, 2011 07:11 dopoludnia

 

 

Top