Obrázok používateľa CEZ OKNO
Psíčkári budú dlho žiť

KP.RU | Ľudia, ktorí majú domáceho miláčika psíka, málokedy trpia na vysoký krvný tlak – o tom sa znova presvedčili vedci z univerzity v New Yorku. Lekári uskutočnili výskum, v ktorom sa zúčastnilo 228 dobrovoľníkov. Ukázalo sa, že v troch rodinách, kde chovali psíka, sa oveľa menej vyskytovali problémy s krvným tlakom než v rodinách, kde nemali domáceho maznáčika. Podľa odborníkov – ak človek hladí psa, rytmus jeho srdečnej frekvencie sa spomaľuje, dýchanie je hladšie, svalové napätie sa zmenšuje. Tento stav sa približuje k hodnotám človeka, ktorý v kľude číta knihu. A možno práve kvôli tomu sa po prekonaní infarktu z okruhu psičkárov uzdraví až 94 %.

Odborníci potvrdili liečebný účinok domácich miláčikov

Štatistika vraví, že asi tretina detí trpí zvýšeným krvným tlakom alebo bude v budúcnosti vystavená hypertenzii. Tým sa zvyšuje riziko vzniku vážnejších kardiologických ochorení. Ale prítomnosť psíka v domácnosti môže pomôcť pri týchto problémoch so zdravím, predpokladajú experti.

A nielen v domácnosti. Účasť psíkov v zdravotných zariadeniach je už dnes na západe samozrejmosťou. Nosia uniformu a podieľajú sa na liečebnom procese. Stáva sa, že postavia na nohy aj takých pacientov, ktorý roky nevstali z postele, tíšia úzkostné stavy alebo pomáhajú spamätať sa po ťažkých ochoreniach.

No špeciálnych psov pripravujú aj na úlohu spoločníkov pre pacientov trpiacich na rôzne psychické ochorenia. Tieto zvieratá totiž vycítia fyzické zmeny, ktoré prebehnú v organizme epileptika, upozornia majiteľa na blížiaci sa záchvat, dokonca poskytnú liečivo.

Tajomstvo našich štvornohých priateľov rozlúštili vedci. Pes vyžaruje veľa energie – výhradne kladnej a v ich organizme všetky procesy prebiehajú veľmi aktívne. Potrebujú sa stýkať s človekom, aby mali komu odovzdávať svoju energiu. Snáď každý psíčkár pozná situáciu, keď príde domov na smrť unavený, zdriemne si pri svojom miláčikovi a zobudí sa plný síl. Inak psia slina obsahuje enzým lyzozým, ktorý dokáže narušiť obal bakteriálnej bunky. Dnes už niektoré farmakologické firmy lyzozým vyrábajú vo forme liečivého prípravku.

A AKO SÚ NА TOM MAČKY?

Veľmi dobre! Vedci predpokladajú, že liečebným prostriedkom mačky sú prúdy nízkej frekvencie. Ak človek hladí mačku, vzniká trenie vlákien srsti zvieraťa a dôsledkom toho vzniká silné elektrické pole. Dnes je už dokázané, že tieto prúdy pôsobia na ložisko zápalu, zabíjajú baktérie, pomáhajú k zahojeniu tkaniva a zlepšujú jeho zásobovanie krvou. Odborníci prišli k záveru, že „mačko-terapia“ najlepšie pôsobí pri zápale kĺbov a gynekologických ochoreniach.

No mačky liečia aj zvukom. Zvuky s frekvenciou od 27 do 44 hertzov (práve v tomto rozsahu pradú) priaznivo pôsobia na nervový systém, zlepšujú mozgový krvný obeh, normalizujú tlak a stabilizujú srdečný rytmus. A aby sme nezabudli – posilňujú kosti, čo je veľmi dôležité pre ženy po menopauze.

Светлана КУЗИНА: Собачники обязаны быть долгожителями, 10. 01. 2011;

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
január 12, 2011 12:44 popoludní

 

 

Top