Obrázok používateľa CEZ OKNO
Slnečná sústava v ohrození

kp.ru | Na 217. stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti astrofyzici oznámili hrozivú novinku. V najbližšom kozmickom okolí objavili 18 hviezd, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo pre našu slnečnú sústavu. Taký záver urobili, keď namodelovali orbitálne dráhy veľkej skupiny hviezd z katalógu SDSS a týmto spôsobom vyčíslili, ktoré z nich môžu pre nás predstavovať hrozbu. Vedcov zaujímalo, či niektoré hviezdy môžu prejsť v nebezpečnej blízkosti Slnka a ovplyvniť tak jeho prostredie. Napríklad zmeniť dráhy objektov Oortovho oblaku a Kuiperovho pásu a poslať kométy do vnútornej oblasti slnečnej sústavy, oznamuje compulenta. Ako sa ukázalo, takýmto podmienkam vyhovuje celkom 18 zo 40 tisíc červených trpaslíkov.


Oortov oblak

Ohrozuje ju 18 hviezd

Podľa vedcov je Oortov oblak od Snka vzdialený 50 až 100 tis. astronomických jednotiek (jedna astronomická jednotka zodpovedá vzdialenosti Zeme od Slnka) a gravitácia nebezpečných hviezd môže viesť k tomu, že budú planéty slnečnej sústavy vystavené aktívnemu bombardovaniu kométami.

Pravda, optimisticky naladení skeptici pochybujú o týchto záveroch:

1. nepresnosť výpočtov je veľká

2. výpočty sa robili na veľmi dlhé časové obdobie – takmer miliardu rokov.

- Pravdepodobnosť stretnutia Slnka s jednou z týchto 18 hviezd je predsa len malá, - domnieva sa vedúci prác John Bochanski z University of Pennsylvania. – Za miliardu rokov sa pravdepodobne len jedna hviezda priblíži k nášmu Slnku na takú vzdialenosť, kedy jej vplyv bude znateľný.

Mnohé pozorovania tiež dokazujú, že za celý čas existencie slnečnej sústavy sa takéto zblíženie udialo len niekoľkokrát.


Periodicita približovania a vzďaľovania sa hviezdy od Slnka

Светлана КУЗИНА: Солнечная система под угрозой, 16. 02. 2011

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
február 28, 2011 01:50 dopoludnia

 

 

Top