Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tajomstvo Údolia smrti vyriešené?

blog.KP.RU | Problém je v tom, že sa v určitej časti tejto nehostinnej krajiny Racetrack Playa v štáte California dejú zvláštne veci: kamene cestujú samé od seba zanechávajúc za sebou dlhé stopy. Fenomén prekvapuje odborníkov už pol storočia. Doteraz sa nikomu na vlastné oči nepodarilo pozorovať kamene v pohybe, no to, že «chodia!», je nespochybniteľné: poloha balvanov aj stopy sa postupom času menia. Niektoré „kamienky“ vážia až deväť kilogramov a len tak jednoducho sa nezdvihnú. Ani jedna z hypotéz sa nepotvrdila, podvod je však vylúčený: zostali by predsa stopy.


Dnes skupina praktikantov z akadémie NASА (výukový program Goddard Space Flight Center) extrahovala zo zeme hydrochrómy, zistené výskumníkom NASA Guntherom Kletetschkom. Získané údaje potvrdili, že v zime bolo v zátoke chladno a vlhko a okolo kameňov sa tvoril ľad. To síce neobjasňuje celú situáciu, no prinajmenšom stanovuje aspoň jednu podmienku pre skĺznutie. Je možné, že určitú úlohu tu hrajú aj jarné kvety vodných rias.

Podobné výskumy zaujímajú práve agentúru NASA, nakoľko pomáhajú pochopiť, čo sa deje na iných planétach rovnako nehostinných ako je Racetrack Playa - jazera dlhé roky vyschnutého s popraskaným dnom.

Света Кузина: Разгадан секрет Долины смерти, 25. 8. 2010

Zdroj: http://blog.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

september 17, 2010 15:57 popoludní

 

 

Top