Obrázok používateľa CEZ OKNO
Trpasličia planéta znepokojuje astronómov - nafukuje sa!

kp.ru | S Plutom sa niečo stalo. Astronómovia sa strácajú v dohadoch, keď pozorujú jeho vzdúvajúcu sa plynovú atmosféru. Plynový obal tejto trpasličej planéty sa nečakane zväčšil a to hneď niekoľkokrát: zo 100 na 3 000 kilometrov za posledných 11 rokov. Takýto jav pozorujeme prvýkrát, oznamuje membrana.ru. Vedci urobili záver, že sa atmosféra Pluta v súčasnosti rozprestiera do vzdialenosti, ktorá sa rovná štvrtine cesty od bývalej deviatej planéty Slnečnej sústavy (Pluto stratilo status plnohodnotnej planéty v roku 2006) po jeho najväčší mesiac Charón.

Pluto už-už praskne!

Zariadenia tiež potvrdili, že silne zriedená atmosféra Pluta sa rozšírila. A spektrálne snímky, získané s pomocou 15-metrového havajského teleskopu Jamesa Maxwella (JCMT) priniesli ešte jeden objav – oxid uhoľnatý v atmosfére Pluta. V percentuálnom vyjadrení ho tam nie je veľa, no výpočty dokázali, že od roku 2000 sa jeho úroveň v atmosfére zdvojnásobila.

Toto svedčí o dramatických zmenách v zložení a hustote atmosféry. Mimochodom, doteraz sa z nej podaril vyčleniť len metán. Teraz vedci predpokladajú, že leví podiel na atmosfére Pluta má dusík, no zatiaľ ešte nebol potvrdený.

Planetológovia len predpokladajú, aké procesy mohli vyvolať tak rýchle zmeny v atmosfére. Je možné, že niečo zmenilo odrážaciu vlastnosť ľadu, ktorý sa ohrial a uvoľnil plyn. Vedci tiež hovoria o možnej súvislosti udalostí na Plute s 11-ročným cyklom slnečnej aktivity a veľkými výkyvmi v ultrafialovom žiarení hviezdy.

Светлана КУЗИНА: Плутон вот-вот лопнет!

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
máj 02, 2011 20:43 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Iv
    Ivmáj 02, 2011 21:32 popoludní

    Komentár: 

    Pluto nezaplatil emisní povolenky a nastupuje globální oteplování Pluta.

 

 

Top